Metin Şentürk Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

16 Mayıs 1966 tarihinde dünyaya gelen Metin Şentürk, Türkiye’nin çok sevdiği sanatçılar arasında yer alır. İlgi ile takip edilen ve oldukça sevilen sanatçı İstanbul Fatih’te doğmuştur. Metin Şentürk’ün ailesi Kosova göçmeni olarak bilinir. İstanbul Fatih’e göç eden aile buraya yerleşmiş ve çocuklarını burada dünyaya getirmiştir. 6 tane daha kardeşi bulunan sanatçının annesinin ismi Elmas’tır.

 

Sanatçının Göz Rahatsızlığı

Metin Şentürk sahip olduğu rahatsızlığa aldırış etmeden hayatına devam eden ve kendini Türkiye’ye mal eden bir sanatçıdır. Babasından genetik olarak göz problemi yaşayan sanatçı küçük yaşta masadan düşme sonucunda gözlerini kaybetmiş ve bu şekilde hayatına devam etmek zorunda kalmıştır. Henüz çocuk yaşlarda yaşadığı bu problem nedeni ile zor günler yaşayan sanatçının kendisi gibi diğer 5 kardeşinde de zamanla görme bozukluğu meydana gelmiş ve kardeşleri de görme yetisini kaybetmiştir. Babasının da gözlerinin görme rahatsızlığından dolayı görmediği bilinir.

 

Metin Şentürk’ün Eğitim Hayatı

Metin Şentürk görme bozukluğu problemi nedeni ile normal okullarda eğitim alamamıştır. O dönemler İstinye’de bulunan körler okuluna kaydı yaptırılan sanatçı burada 8 yıl yatılı olarak eğitim almıştır.  Ardından Büyükçekmece Lisesi’nde eğitimine devam etmiş ve burada normal öğrenciler gibi eğitimini tamamlamış ve diplomasını almayı başarmıştır. Üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan almış ve bu okuldan da 1988 yılında mezun olarak sanat yaşamına adımını atmıştır.

 

Metin Şentürk’ün Özel Hayatı

Bugüne kadar attığı her adım ile adından söz ettiren sanatçı 2006 yılında Fulya Kalkavan ile yaşamını birleştirmiştir. 6 yıl mutlu bir evlilik sürdüren sanatçının mutluluğuna nazar değmiş ve 2012 yılında eşi Metin Şentürk’e boşanma davası açmıştır.  Mahkemeye kısa bir zaman kala tekrar barışma kararı alan çift boşanmaktan vazgeçmiş ve bu şekilde 2 yıl daha evliliklerini sürdürmüşlerdir. 2014 yılına gelindiğinde ise anlaşmalı olarak boşanmayı gerçekleştirmişlerdir.

 

Müzik Albümleri

Hayatı boyunca birçok başarıya imza atan sanatçı hem film hem de müzik anlamında birçok başarılı yapıma sahiptir. Müzik kariyerindeki ilk albümünü 1987 yılında hazırlamıştır ve Elimdeki Fotoğrafın ismi ile piyasaya sürmüştür. Devamında ilerleyen yıllarda Bırakma Beni, Allah Biliyor, Yaktın Beni, Sana Aitim, Son Nokta, Dünya Güzeli, Sahte Dünya, Hazinem, Yolun Yarısı, Dönmem Gerek, Kalpten Kalbe, Masal, Zamanda Yolculuk isimli albümlerini de sevenleri ile buluşturmuştur. Son olarak 2012 yılında Bana Sen Lazımsın isimli albümünü sevenlerine sunan sanatçı aktif olarak müzik ve sanat yaşamına devam etmektedir.

 

Sinema Film Kariyeri

Müzik kariyeri kadar film sektöründe de oldukça başarılı işlere imza atan Metin Şentürk 1993 yılında Süper Baba isimli diziye konuk oyuncu olarak dâhil olmuştur. Ardından Âlem Buysa isimli dizide yine misafir oyuncu olarak yer almıştır. 199 yılında Kahpe Bizans- Bizans Askeri filminde boy gösteren sanatçı En Son Babalar Duyar dizisinde de Metin Şentürk olarak yer almıştır.  Reyting Hamdi, Unutma Beni, Cennet Mahallesi, Sonradan Görme gibi önemli projelerde kendine yer bulan sanatçı o dönemlerin iddialı yapımları arasında yer alan Yaprak Dökümü dizisinde de rol almıştır. Daha birçok filmde görülen sanatçı kariyeri boyunca oldukça önemli işlere imza atmıştır.

 

Metin Şentürk’ün Diğer Başarıları

Metin Şentürk sanatçı kimliğinin yanı sıra oldukça sosyal bir kişiliğe sahiptir ve birçok alanda rekorlara imza atmıştır. Görme problemine rağmen hız rekoruna sahip olan sanatçı Guinness Rekorlar Kitabı’na da adını yazdırmayı başarmıştır. Milletvekili kimliğine de sahip olan  sanatçı spor anlamında yaptığı faaliyetler ile de birçok önemli başarıya sahiptir.