Manga Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk rock müziğinin birçok önemli temsilcisi vardır. Bu temsilcilerin arasında solo sanatçılar olduğu gibi rock grupları da bulunmaktadır. Türk rock müziğinin temsilcilerinden olan 'Manga' grubu çok geniş dinleyici kitlesi olan gruplar arasındadır.

 

Manga Grubunun Kurulması

Türk rock müziğinin temsilcilerinden olan Manga, 2001 yılının sonlarına doğru kurulmuştur. Grubun kuruluş hikâyesi, gitarist Yağmur Sarıgül'ün barlarda cover şarkıları yorumlayıp çaldığı gruptan ihraç edilmesine dayanmaktadır. Yeni bir grupla farklı müzik tarzlarına yönelmek isteyen Yağmur Sarıgül, ilkokuldan yakın arkadaşı Orkun Şekerusta'yı grubun üyesi yaptı. Sonrasında ise gruba Özgür Can Öney,  Ferman Akgül ve Efe Yılmaz katıldı ve böylece ilk kadro tamamlanmış oldu. Grup, tarz olarak 'nu metal' ve 'hardcore' akımını tercih etti.

Grubun albüm macerası, solist Ferman Akgül'ün 2001 yılının Eylül ayında 'Sing Your Song' yarışmasına katılma fikrini ortaya atmasıyla başladı. Orçun özel sebepler dolayısıyla gruptan ayrıldı ve onun yerine Cem Bahtiyar gruba katıldı. Böylece grup günümüzdeki kadrosunu kurmuş oldu. Böylelikle, beş ayrı karakteri, beş ayrı duruşu ve beş ayrı müzik zevkini  sergileyen bu grup, Japon çizgi film geleneklerinin ünlü ekolü olan Manga ismiyle ilk albüm yolcuğuna çıktı.

 

Sing Your Song Dönemi

Grubun ilk bestesi olan 'Kal Yanımda' şarkısı ile 'Sing your song' yarışmasında ikincilik ödülüne layık görüldüler ve bu başarının etkisiyle yeni besteler yapmaya başladılar. 'Bitti Rüya', 'Libido' ve 'Yalan' gibi parçalarını bu dönemde bestelediler. Konser çalışmalarına ara vermeden devam eden parçalarını müzikseverlerle buluşturmayı başardı ve prodüktör Haluk Kuruosman'dan bir telefon aldı. Bu telefondan sonra emeklerinin karşılığını alacaklarına dair inançları kuvvetlendi.

 

İlk Albüm: Manga

5 Aralık 2004 tarihinde, ilk albümleri olan ve grubun adıyla aynı adı taşıyan 'Manga' albümünü çıkardılar. Albümde birçok konuk sanatçıya yer veren grubun 'Kal Yanımda' adlı şarkısında Koray Candemir, 'İz Bırakanlar Unutulmaz' adlı parçasında Deniz Akyüz, 'Dursun Zaman' adlı parçasında Göksel yer almıştır. Dinleyicilerden çok fazla destek alan bu albümün satışları 180.000'i geçti ve bu albümle grup, Altın Plak ödülünün sahibi oldu. Bu albümdeki 'Bir Kadın Çizeceksin', 'Dursun Zaman' ve 'Bitti Rüya' şarkılarına klip çekmişlerdir.

 

Manga+

İlk albüm olan Manga, özel bir ikinci baskıyla 'Manga+' ismiyle 2006 yılının Haziran ayında yeniden yayınlandı. Farklı coğrafyalarda çok farklı konserler veren Manga, kendine daha samimi, daha barışık ve daha sıcak bir hayran kitlesi edindi.

 

Şehr-i Hüzün

Grubun ikinci albümü olan Şehr-i Hüzün, 15 Nisan 2009 tarihine piyasaya sürüldü. İlk albümden sonra çok sayıda beğeni toplayan grup, üzerlerinde bu başarıdan dolayı büyük bir sorumluluk hissetti ve bu albüm çok özveri gösterdi. Bu albümde grubun göstermek istediği, 'Manga'nın müzik tarzının sınırlarının olmadığıdır. Bu albümdeki 'Dünyanın sonuna doğmuşum', 'Cevapsız Sorular', 'Beni Benimle Bırak' ve 90'lı yılların ses getiren müzik grubu Cartel'in meşhur şarkısı 'Evdeki Ses' şarkılarına klip çekilmiştir. Grup bu albümden sonra, 'e-akustik' ve 'Işıkları Söndürseler Bile' adlı iki albüm daha çıkarmıştır.

 

Eurovision 2010

Manga, 2010 yılında Norveç'te düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye'yi temsil etti. Grup, yarışmada 'We could be the same' adlı şarkıyı seslendirdi ve yarışmayı ikincilikle tamamladı. Bu başarı Sertab Erener'in birincilik başarısından sonra Türkiye'nin Eurovision şarkı yarışmasında elde ettiği en iyi ikinci başarıdır. 'We could be the same' şarkısının Türkçe anlamı, 'Aynı olabiliriz.' dir. Grup son olarak 2018 ve 2018 yıllarında iki albüm daha piyasaya sürmüştür.