Levent Yüksel Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk müzik dünyasında bir döneme imza atan pop müziğinin 90li yıllarında öne çıkan çok önemli müzisyenler bulunuyor. İşte bu müzisyenlerden bir tanesi gerek duruşu ile gerek yaptığı eserler gerek ise kendisine has sesi ile Levent Yüksel’dir. Bugün artık yediden yetmişe herkesin çok iyi bildiği klasikleşmiş, farklı sanatçılar tarafından yorumlanan çok özel eserleri bulunuyor. 

 

Levent Yüksel Biyografisine Genel Bakış

Levent Yüksel son derece değerli sanatçılar arasında bulunuyor. Özel yaşamı ile çok fazla gündeme gelmeyen sanatçı genelde sanatı ile adından bahsettirmektedir. Kendisi Antalya doğumludur. Doğum tarihi ise 21 Ekim 1964 tarihidir. İlk, orta ve lise öğrenimini Antalya'da okuduktan sonra liseyi bitirdiği yıl kazanmış olduğu İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarının kontrbas bölümünden mezun olmuştur. Kendisi okul dönemlerinde gece kulübü ve barlarda çalışmaya başlamıştır. Yine bu dönemde birçok sanatçıya back vokal ve enstrüman çalarak eşlik etmiş, sahneye ilk adımlarını atmaya başlamıştır. Askerliğini yaptıktan sonra tekrar dönmüş olduğu İstanbul'da hayatında tam anlamı ile bir dönüm noktası olacak Fatih Erkoç ile tanışmıştır. Yine bu dönem tanıştığı ve hayatında başka bir yer teşkil edecek Sertap Erener ile tanışmış ve her ikisi ile de çalışmaya başlamıştır. Yine bu dönemde Aykut Gürel ile tanışmış o ise kendisini hayatında önemli bir nokta olacak olan Sezen Aksu ile tanıştırmıştır. 

Sezen Aksu ile tanıştıktan sonra müzikal kariyeri tam anlamı ile başlamış durumdadır.1993 yılında ise o dönem çok ses getiren ve artık bir klasik haline gelen hemen herkesin bildiği Medcezir isimli albümü çıkarmıştır.

 

Öne Çıkan Şarkıları

Levent Yüksel deyince akla gelen ve onunla özdeşleşen başlıca şarkılar ise şunlardır: Çıkış albümü olan Medcezir'de yer alan birçok şarkı günümüzde kült haline gelen şarkılardır. Medcezir, Yeter ki Onursuz Olmasın Aşk, Tuana, Dedikodu, Zalim, Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim, Karaağaç, Beni Bırakın, Bi Daha, Ya Sonra, Uslanmadım, İstanbul ve Kaybedenler öne çıkan şarkılarıdır. Tanju Okan'a ait Kadınım şarkısına getirdiği yorum ise sanatçının kariyerinde başka bir yerdedir. 

 

Yayınlanmış Olduğu Albümler

Üstte de ifade edildiği gibi ilk albümü Medcezir isimli albümdür. Bunun dışında çıkardığı diğer albümler ise şunlardır: 1996 yılında ikinci müzik albümü olan Levent Yüksel 2 isimli albümü çıkarmıştır. 2000 yılına gelindiğinde ise içinde 15 şarkı bulunan Aşkla isimli albümü çıkarmıştır. 

2004 senesine gelindiğinde yine bir stüdyo albümü olan Kadın Şarkıları isimli albümü çıkarmıştır. Bunu albüm içinde tamamen öncesinde kadın sanatçılarının söylediği şarkılar vardır. Bunun yanında bu albümde Tanju Okan'ın çok önemli eseri olan Kadınım şarkısını söylemiştir. 2008 yılında Sıfır Km ve 2012 yılında çıkan Topyekûn isimli albümleri sanatçının şu ana kadar piyasaya sunduğu diğer albümlerdir.

 

Single Olarak Piyasaya Çıkan Eserleri 

Levent Yükselin yaptığı tekli albümler ise şunlardır: 1997 senesinde Bi Daha ve 2010 yılında çıkardığı Aşk Mümkün müdür Hala isimli döneminde çok ses getiren çalışmalardır. Bu ikisi dışında öncesinde ve sonrasında başka bir single albümü olmamıştır.

 

Özel Yaşamına Genel Bir Bakış 

Pop müziğinin bu çok özel sesinin şimdiye dek yapmış olduğu tek bir evlilik vardır. O da 1990 ile 1996 yılları arasında evli kaldığı bir başka ünlü pop sanatçısı olan Sertap Erener'dir. Gerek evli kaldıkları dönemlerde, gerek boşanmaları sırasında, gerek ise sonrasında dost kalabilmeleri ve müzikal anlamda yaptıkları çalışmaları ile dünyanın bu alanda örnek gösterilen çiftleri arasındadırlar.