Küçük İbo Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Bir dönem sanat dünyasına adını altın harflerle yazdıran ve uzun senelerdir ses soluk çıkmayan Küçük İbo   21 Mart 1984 yılında Şanlıurfa’da dünyaya geldi.   Çok   küçük İbo’nun asıl adı İbrahim Halil Küçük'tür. Ünlü sanatçının babası öğretmendir. Çocuk yıldızların popüler olduğu dönemlerde sanat dünyasına giren sanatçı Küçük İbo adını 1997 yıllarında yer aldığı Küçük İbo filminden almıştır.  Hatta o dönemler Küçük İbo için İbrahim Tatlıses’e hayranlığından dolayı Tatlıses’in veliahttı bile deniliyordu.

 

Küçük İbo Kariyeri

Dizi oyuncusu şarkıcı Küçük İbo çocukların şöhret olduğu yıllarda tanındı ve filmleri ile bir dönem çok sevildi. Sanat dünyasına hızlı giriş yapan Küçük İbo bir dönem filmlerde oynadı konserler verdi. Hızla popüler olan sanatçı maalesef kısa bir süre içinde de unutulup gitti.

Ana haber bültenlerine bile konu olan küçük İbo çok küçük yaşlarda şarkı söylemeye ve sahne almaya çok meraklıydı.  O dönemlerde konser vermeye gelen sanatçıların konserlerine gidiyordu. Yine o dönemler Şanlıurfa’da İbrahim Tatlıses’in konserine katılan küçük İbo   dayanamayıp, sahneye fırlayarak Tatlıses’in elinden mikrofonu kaparak şarkı söylemeye başlamıştır. Bundan sonra tanınmaya başlayan küçük İbo 1997 yılında Küçük İbo isimli adlı filmde başrol olarak oynamıştır.

 

 İlk Yılları ve Şöhret Hikâyesi

Şanlıurfa’da dünyaya gelen küçük İbo’nun şarkıcı olma hayalleri onu İstanbul’a kadar götürdü.  Öğretmen babası ile annesi İbo’nun okumasını istiyorken o radyo ya da kasetçalarda   babasına okumak istemediğini sanatçı olup sahneye çıkmak istediğini dile getiriyordu.

Küçük İbo’nun okumayacağını anlayan babası onu oto sanayiye işe yerleştirmek istese bile o sanatçı olma isteğinden dönmedi. Hata bir dönem ailesini tehdit bile etmeye başlayan İbo’nun ısrarları anne ve babasını da ikna ederek, İstanbul’a göçmelerine vesile oldu.  İbrahim Tatlıses’in konserinden sonra Hülya Avşar’ın programına katılıp, onun kucağına oturması ile şöhret basamaklarına adım atan İbo, yaptığı albümleri ve şarkıları herkes tarafından sevilip, kasetleri satın alınıyordu. Konserlere çıkmaktan farklı konulara vakit bulamayan küçük şarkıcı o dönemler reklam filmlerinde bile oynamıştır.

 

Sanatçının Yükseliş Yılları

Küçük İbo 1997 yılında popüler olmuştur. 1997 yılında çıkardığı 12 Şarkılık albümü ile yükselişe geçen ünlü sanatçı Küçük İbo adlı filmde de başrolde oynadı.  Sanatçının ilk albümünde Al Eli Sazına Gel, Korkuyorum, Canıya Yazık, Ağlar, Korkuyorum, Hasret Sona Erdi, Baban Ağa Olmuş Köye, Sevmeye Zaman Mı Bıraktılar, Kızlar Kızlar, Böyle Güzel Sevilmez Mi, İnsanlık Ölmüş, Usta Hayat Hikâyem gibi eserler yer almaktadır. 1997 yılında katıldığı konserler ve programlar ile sıkı bir hayran kitlesine sahip olan küçük İbo albüm çalışmalarına devam ediyordu. Magazin gündeminden hiç düşmeyen sanatçı   1998 yılında yüreğim yanıyor 2000 yılında sensiz olmuyor gülüm, 2004 ‘de hancı, 2009   ise sahnede adlı eserleri   çıkarmıştır. Gençlik döneminde popülerliği kaybeden Küçük ibo yükseliş yıllarında çıkardığı şarkıları için de video klipler çekmiştir.

 

 Küçük İbo Filmler

Küçük İbo’nun rol aldığı filmlerin şunlardır: Küçük İbo 1998 – 2000, Dumanlı yol (2002) Arafat, Dumanlı yol (2001) Arafat filmleridir.

 

Küçük İbo Evli Mi?

Ergenlik dönemi sonrası popülerliğini yitiren Küçük İbo’nun özel hayatı konusunda net bir ibli bulunmamaktadır. Askerlik görevini bile sessiz sedasız yapan ünlü   sanatçı ergenlik sonrası yaşadığı detone krizi sebebi ile sesindeki etkiyi yitirmesine neden oldu.  Ama babasına da verdiği sözü unutmayarak yarım bıraktığı okulu 20 yaşından sonra okumaya karar veren Küçük ibo, Sakarya üniversitesi elektrik- elektronik bölümünü bitirdi.  1997 yılların sevilen sanatçı olarak isim bıraktı. Sahne ve mikrofonlardan uzak olan Küçük İbo şu anda bitirdiği okulun mesleği ile uğraşmaktadır.