Koray Avcı Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Ülkemizde sokak sanatçısı denildiğinde akla gelen ilk isim Koray Avcı'dır. Buğulu ses tonu ve karizmatik görünümüyle sokak sanatçılığından gelmiş olan sanatçının büyük bir hayran kitlesi bulunmaktadır. Koray Avcı, söz yazarı, bestekâr, yorumcu ve müzisyen olarak aktif olarak müzik piyasalarında yer alırken, aynı zamanda Fizik bölümünü bitirmiştir.

 

Koray Avcı'nın Memleketi Ve Eğitim Hayatı

Ankara'da 1 Ocak 1984 yılında doğan Koray Avcı, asıl olarak Erzincan’ın Tercan ilçesindendir. Küçük yaşlarından itibaren sanatçı bir kişilik taşıyan Koray Avcı'nın asıl merakı ressamlıktır. Ancak babası ressamlık konusuna sıcak bakmamış, bu sebeple Avcı müziğe yönelmiştir. Ailesi Koray Avcı'nın başarılı bir eğitim hayatı geçirmesi için oldukça ısrarcı davranmış, sanata yönelmesini hiç istememiştir. Bu nedenle sürekli olarak eğitimle ilgili faaliyetlere yönelmesini istemişlerdir.

Koray Avcı aslına bakıldığında sınavlarda oldukça başarılı olmuştur ancak içindeki sanatçı ruhu sebebiyle kazandığı üniversiteleri sürekli askıya alarak müzik kariyerini ilerletmek için her yolu denemiştir. Ailesinin bir kariyer sahibi olmasını istediği sempatik sanatçı, müzikle ilgili olan her fırsatı değerlendirme yolunu seçmiştir. Bu anlamda müzik kariyerine Ankara’da bulunan bazı mekânlar da şarkı söyleyerek başlamıştır. Sesinin güzel oluşu bu mekânlarda tutulan bir isim haline gelmesini sağlamış olsa da, babasının ısrarı üzerine 2008 yılında üniversite sınavlarına girerek Muğla Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesinin Fizik Bölümünü kazanmıştır.

Babasının pozitif bilim, bu alana devam etmelisin yönlendirmesi sonrasında bu üniversiteye yerleşerek eğitim görmeye başlamıştır. Bu başlangıç Koray Avcı'nın müzik hayallerine kısa bir süreliğine ara vermesine sebep olmuştur. 2010 yılına kadar Muğla’da öğrenim hayatına devam eden Koray Avcı, Acun Ilıcalının hazırlamış olduğu ‘Yetenek Sizsiniz’ programına arkadaşıyla birlikte katılarak yapmış olduğu Volkan Konak taklidiyle ikinci tura yükselmiştir. Bu yarışmadan sonra Koray Avcı'nın hayatında büyük değişimler olmuştur. Artık televizyon ekranlarından tanınan bir kişi olan Koray Avcı'nın hayatı "Yetenek Sizsiniz" yarışmasından sonra farklı bir boyut kazanmıştır.

 

Koray Avcı'nın Sahnelere Çıkışı

Koray Avcı, Yetenek Sizsiniz yarışmasına katıldıktan sonra Muğla'ya gitmeden önce Ankara'ya gelmiştir. Ankara'da arkadaşlarıyla takıldığı bir sırada sokakta şarkı söyleyen bir arkadaşının yanına oturarak şarkı söylemeye başlamıştır. Bir süre sokaklarda şarkı söylemeye devam eden Avcı, sonrasında tekrar Muğla'ya eğitim hayatına dönmüştür. Müzik aşkına biran önce dönmek isteyen Avcı, okulunu bitirir bitirmez Ankara’ya dönmüştür. Koray Avcı, Ankara'ya döndüğünde ilk olarak hayal kırıklığı yaşar çünkü daha önce şarkı söylediği mekânlarda şarkı söyleme imkânı bulamaz. Bunun üzerine sokakta şarkı söylediği günleri hatırlar ve gitarcı bir arkadaşı ile  Ankara’nın en işlek sokaklarında ve toplu taşıma araçlarının içinde şarkı söylemeye başlar. 

 

Koray Avcı'nın Keşfedilişi

2012 yılına kadar sokak sanatçılığı yapan Avcı, bir genç tarafından metroda videosunun çekilerek sosyal medyada paylaşılmasıyla büyük beğeni toplar. Bunun üzerine sanatçı, kendisine ait videoları internette yayınlamaya başlar.

 

Gülen Sesli Adam

Koray Avcı'nın internet ortamında bulunan videolarının yoğun ilgi görmesi üzerine büyük bir seyirci kitlesi oluşmuştur. Ardı ardına verdiği konserler sonrasında Ahmet Çelenk ile tanışır. Ahmet Çelenk, Koray Avcı’ya inanmış ve 2015 yılında “Aşk ile” isimli ilk albümü çıkmıştır. Bu albümüyle ödül alan sanatçı, Aldırma Gönül, Unutamam Seni, Leyla gibi okuduğu şarkıları halk ozanlarına armağan ettiğini açıklamıştır. Bir hayranı Koray Avcı için "sesi gülen adam" ifadelerini kullanmıştır. Sahne performansı, hitabı ve güzel sesi ile milyonlara ulaşan Koray Avcı, 24 Haziran 2016 tarihinde Sonra Dersin Ki adını verdiği ikinci albümünü piyasaya sürmüş ve büyük bir satış rakamına ulaşmıştır.