Kolpa Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Kolpa Adana kökenli bir Rock grubudur. Şarkılarına gitar ve davul enstrümanları ile eşlik ederler. İlk olarak Kolpa grubu 2005 yılında iki kişi ile kurulmuştur. Barış Yurtçu vokal Bora Yeter ise başta olarak kurulmuş olan Kolpa grubu 2007 yılında Cenk Taner Dönmez'in gitara geçmesi ile üç kişilik bir grup haline gelmiştir. Kolpa grubu 2009 yılının Nisan ayında üç kişilik kadrosu ile ilk albümleri olan hayat senin adlı albümü yayınladı. Ardından ise sayende ve koşa koşa adlı şarkılara klip çektiler. Bu kliplerden sonra Samuray Gökçe Kolpa grubuna davul kadrosunda katılım sağladı. Dört kişilik bir grup olarak 2010 yılının şubat ayında beş cover şarkıdan oluşan maxi single albümünün kayıtlarına başladılar. Kısa bir süre içinde albümü tamamladıklar ve 2010 yılının mart ayında pasaj müzik etiketi olarak piyasaya çıkarıldı.

 

Kolpa Grubunun Albümleri

21 Mayıs 2010 yılında pop kategorisinde hayat senin adlı albümü yayınlamışlardır. 17 Ocak 2012 yılında pop kategorisinde yatağın soğuk tarafı adlı albümü yayınlamışlardır. 10 Ocak 2014 yılında pop kategorisinde aşk ve hayat tadında isimli albümü yayınlamışlardır.

 

Kolpa Grubunun Şarkıları

Hayat senin adlı albümünün şarkıları şunlardır; aslında, koşa koşa, sayende, düşünme, sadece, büyü bozuldu, bitmeli, sus dinle ve sayende remix beğenilen parçalardır.

Yatağın soğuk tarafı adlı albümünün şarkıları şunlardır; yatağın soğuk tarafı, beni aşka inandır, böyle ayrılık olmaz, son nefesim, düğüm, hiç bitmez bu masal, ağzından çıktığı gibi durmaz, nasıl öğrendin unutmayı, düş yakamdan ve son nefesim akustik şarkılarıdır.

Aşk ve hayat tadında isimli albümünün şarkıları şunlardır; ne sevmeyi bildik ne sevilmeyi, gurur benim neyime, ya ayrılık ya ölüm, ölünmüyor mutsuzluktan, Sezen’den, beni unutma, kafam senden bile güzel, işler içine içine, son öptüğüm kadın, sen olmadan şarkılarıdır. 

 

Konuk Olduğu Diziler

Kolpa grubu 2012 yılında TV'lerin popüler dizilerinden biri olan pis yedili dizisine konuk olmuştur. 2015 yılında ise inadına aşk adlı diziye konuk olmuştur. 

 

Kolpa Grubunun Üyeleri Kimlerdir?

 

  • Barış Yurtçu

Kendisi aslen Adanalıdır. Barış Yurtçu 19 Mayıs 1983 tarihinde dünyaya gelmiştir. Kolpa grubunun kurucusu olarak bilinir ve grubun vokali yani şarkıcısıdır. Barış Yurtçu Yıldız Teknik Üniversitesinde okumuş ve  makine mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Barış Yurtçu 2016 yılında ünlü şarkıcı Ece Seçkin ile hoş geldin ayrılığa adlı şarkıda düet yapmıştır. 

 

  • Samuray Gökçe

Kolpa grubunun davul kadrosunda olan Samuray Gökçe 21 Şubat 1985 yılında Uşak'ta dünyaya gelmiştir. Okul yollarında çeşitli gruplar ile bar ve konser gibi mekânlarda yer almıştır. Üniversite hayatını İzmir'de devam ettirmiştir. Üniversite yıllarında dolls grubunu grubu kurmuştur. Dolls grubunun dağılmasının ardından diğer üye olduğu rol grubuna teklif gelmiştir. Bu teklifi değerlendirmek için okulunu bırakarak İstanbul'a yerleşmiştir.

 

  • Cenk Taner Dönmez

Cenk Taner Dönmez 1985 yılında Adana'da dünyaya gelmiştir. Kendisi Adana Güney Doğu Kolejinde okumuştur. Üniversite hayatının ise ilk birinci senesini Kocaeli'nde okumuş ve ardından okulu tamamen bırakmıştır. Kendisi Kolpa grubunun gitaristidir. 2007 yılında İstanbul'a yerleşip liseden arkadaşları olan Kolpa grubuna katılmıştır. 

 

  • Bora Yeter

Bora Yeter 6 Temmuz 1983 yılında Adana'da dünyaya gelmiştir. Adana Seyhan Anadolu lisesinde okumuştur. Bora Yeter ilk konserini 15 yaşında okulun müzik grubu ile Adana Belediye Tiyatrosunda basgitar çalarak vermiştir. Üniversite hayatını için İstanbul'a yerleşmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesinde okumuştur. Bora Yeter kurduğu cover grupların dağılmasının ardından pes etmeyip Barış Yurtçu ile 2005 yılında Kolpa grubunu kurmuştur.