Kıvırcık Ali Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Kıvırcık Ali Tokatlı olup Turhal ilçesinin Erenli köyüne bağlıdır. 11 Ekim 1968 yılında dünyaya gelmiştir. Âşık Ali isimli ozanın oğludur ve onun öğretilerini taşımıştır. Kıvırcık Ali iyi bir insan olarak tanınmış olup, çevresi tarafından daima sevilmiştir. İlkokul öğrenimini bitirdikten sonra eğitim sürecini devam ettirememiştir.1983 yılında İstanbul’a gelmeye karar vermiş ve bu kararını gerçekleştirmiştir. Saz evi ve yapım atölyelerinde çalışmaya başladı ve her daim kendisini geliştirdi. Türkü söylemeyi çok sevdiği için bir ses yarışmasına katıldı. Âşıklar ile yapılan yarışmadan birinci olarak ayrıldı. Solfej derslerinde başarılı oldu ve çeşitli türküler besteledi.

 

Kıvırcık Ali Kendisini Nasıl Geliştirmiştir? 

Kıvırcık Ali her daim türlü yolunda kendisini geliştirmek için büyük mücadeleler vermiştir. Bir halk ozanı olma yolunda hem konfeksiyon işinde çalışıp aynı zamanda düğünlerde saz çalıp türkü söylemiştir.1992 yıllarında Hasan Ali Yücel tarafından bestelenen albüme bağlaması ile katılım göstermiştir. Bu sayede  stüdyo tarzı çalışmalara başlamıştır.1994 ve 1998 yılları arasında yaptığı albümler piyasada görülmedi. Ali Nuri Yücel gibi birçok ozanın türkülerinde yönetmenlik yaptı.1995 yılında kendi mizacına yönelik Grup Turnaları oluşturdu ve bu yolda ilerledi. Türkülerden Türkülere ve Türküler kimliğiniz olmak üzere 2 adet albüm çıkarmıştır.

 

Kıvırcık Ali Saz Çalmaya Nasıl Başladı?

Bağlamaya ilgisi olan Kıvırcık Ali, köye gelen dedeleri ve halk ozanlarını kapı aralarından dinlemiştir. Tarlaya ekmek götürürken, koyunların peşinden koşarken çan sesi ile kendi sesi birleşir ve türkü söylermiş. Türkü söylemeyi sevdiği için o an her şeyi unutarak türkü söyleme devam eder. Kayalığın üzerinde türkü söylediği anda annesi duruma tanık olmuştur. Bunun üzerine Kıvırcık Ali'nin babasından yadigâr kalan sazı oğluna hediye eder. Kıvırcık Ali kendisine saz edildiği için mutluluk duymuştur. Fakat talihsiz bir olay nedeni ile sazı kırılır. Sonradan eniştesi tarafından yenisi alınmıştır.

 

Kıvırcık Ali'ye Hangi Hocaları Yardım Etmiştir?

Kıvırcık Ali’nin iyi bir ozan olmasında birçok hocası rol oynamıştır. Eşinin vefat etmesi üzerine İstanbul’a gelen Ozan Mahmut Kaya üzüntülü olduğu bir dönemde Kıvırcık Ali’nin ricasını geri çevirmemiştir. Sanatçıya yaklaşık 20 gün boyunca  eğitim almıştır. Aynı zamanda Sadık Körpeci’den de  gelişimine dair Önemli dersler almıştır. Sadık köfteci  yaşadığı köyde  dedelik yapmış  ozanlığını sürdürmüştür.  Kıvırcık Ali 3. sınıfa geldiği zaman sınıf öğretmeni olan Fevzi Küpeli tarafından bağlama yönünde kendisini geliştirmiştir. Abdullah Papur, Ali Ekber Çiçek, Rıza Aslanoğlu, Muhlis Akarsu, Musa Eroğlu, Arif Sağ, Sabahat Akkiraz gibi büyük ozanlardan örnekler almıştır.

 

Kıvırcık Ali İsmi Nereden Geliyor?

İstanbul Kasımpaşa'da çalışmaya başlayan Kıvırcık Ali, yaklaşık 2 yıl boyunca solfej çalışmaları yapmıştır. Askerlik görevini bitirdikten sonra bütün duygularını türkü söyleyerek dile getirmiştir. Kıvırcık Ali'nin türküleri her kesime hitap etmektedir. Bestelediği türküleri Sibel Can ve Edip Akbayram gibi birçok sanatçı seslendirmiştir. Tüm kitlelere hitap etmesinden dolayı birçok kişi tarafından tanınıyor. Öznel hayatının tecrübesini türkülerine yansıtabilmiştir. Türküleri genel olarak Anadolu insanına hitap ediyor. Gazino ve düğün salonu gibi yerlerde çalışmaya başlayan Kıvırcık Ali saçlarının yapısından dolayı Kıvırcık lakabını almıştır. Bu nedenle her daim bu isim ile anılmıştır.

 

Kıvırcık Ali ve Çıkardığı Albümler 

1999 yılı içerisinde ilk albümünü çıkardı. Solo bir albüm olan "gül tükendi ben tükendim" halk tarafından epey sevildi. Aynı sene içerisinde İber müzik etiketini aldı ve bu yolda ilerledi. Bestelerini yaptıktan sonra birden fazla sanatçı eşliğinde seslendirmiştir. Türkiye de tanındıktan sonra Almanya’da da önemli bir ses getirmiştir. Bu nedenle Türkiye ve Almanya da çeşitli konserler vermiştir. Televizyon programlarına konuk olarak katılım göstermiştir. Besteleri sanatçılar tarafından ilgi görünce, onlar da türkülerini seslendirmişlerdir. Kıvırcık Ali 11 Ocak 2011 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirmiştir. Mezarı İstanbul Hadımköy yerindeki Gülbahçe’dedir