Kıraç Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

6 Aralık 1972 tarihinde doğan Ali Tufan Kıraç  sahne adıyla Kıraç, Türk Anadolu rock müzisyenidir. Kahramanmaraş’ta doğmuştur.  Küçük yaşlarda müziğe karşı ayrı bir ilgisi olan Kıraç  ilk desteği saz çalan babasından almaktadır.  Babası  öğretmendir ve babasının işinden dolayı 10 yaşına kadar Kahramanmaraş’ta yaşamıştır. 1982 yılında babasının tayini çıkınca  İstanbul’a yerleşip eğitim hayatına İstanbul’da devam etti.  Bağlama ile müziğe başlayan Kıraç, ikinci desteği lisedeki müzik öğretmeninden almaktadır. Müzik öğretmeni  Refik Köksal müziğe olan ilgisini ve yeteneğini görünce kendi gitarını Kıraç’a hediye etmiştir.  Kıraç'a hediye ettiği gitara Kaf-ı Sabah adını vermiştir.

 

Kıraç’ın Müziğe Giden Yolu 

1990 yılında lise bittikten sonra üniversite sınavlarına girmiştir. Marmara üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliğini kazanmıştır. Öğrencilik yıllarında hem okumuş hem de çalışmıştır.  Ortaköy, taksim, harbiye gibi yerlere sahneye çıkıp şarkı söylemiştir. İlk bestesini lise yıllarında yapan Kıraç çalışmaya başlamıştır.1994 yılında ilk demosunu yapar ancak kendi yaptığı besteye bir yapımcı bulamamıştır.  1996 yılında  ilk bestesi çalışmalara başlar. O sırada 1998 yılında Mustafa Karahan’la  tanışır ve ilk albümü 1998 yılı  Mayıs ayında  çıkar. İlk albümünden sonra adı Kıraç olarak kalmıştır. 2000 yılında ikinci albümü olan Bir  Garip Aşk bestesi ile bir anda yüz binlerin beğenisini alarak rock müzik dinleyicilerin gözünde saygınlık ve sağlam bir yer  edinmiştir.

Bu albümüyle büyük ilgi toplayan rock müzik ustası Kıraç üçüncü solo albümünü repertuar çalışmalarına başlamıştır. Funda Arar ile birlikte 2001 Şubat ayında sevgiliye adını verdikleri mini düet albümü çıkmıştır. 1998 yılının mayıs  ayında çıkan deli düş beldesinden  Dağların Kadını ve Talihim Yok Bahtım Kara, Ben Yolumu Bulurum parçalarına klip çekerek kaliteli çalışmasıyla bütün beğenileri üstüne toplamayı bilmiştir. Funda Arar ile olan albümünde Endamın Yeter, Gönül, Kan Ve Gül,  Yıllar Sonra,  Zaman parçalarında klip çekmiştir.

 

Kıraça TMC'den  Gelen  Müzik Teklifleri

2002 yılında TMC’den gelen bir diziye jenerik ve müzik yapma teklifi Kıraç’a müzikal yaşamında çok önemli ve yeni kapılar açmıştır. Yavuz Bingöl ve Ece Uslunun başrollerinde oynadığı Zerda dizisinin jenerik müziğini yapan Kıraç geniş kitlelerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.  Zerda albümü ile marketlerdeki yerini alarak  başarılı bir satış grafiği yakalamıştır.  Zerda’nın izlenme başarısını takip eden başka  diziler  Aliye, Bin Bir Gece ve Beyaz Gelincik gibi ünlü dizilerin müziklerini yaparak dizi müziği alanında başarılı isimlerden biri haline gelmiştir.

 


 Kıraç’ın Müzik Kariyeri 

Kayıp Şehir albümünde yer alan yalan Senden Başka, Razıysan Gel, Tek Hatıra,   ve Ayşe  adlı şarkılara video klip çekmiştir. Fenerbahçe Spor Kulübü için  100.yılı için  son derece güzel bir beste yapmıştır.   Şarkıcı Funda Arar ile birlikte Gölgeler adlı bir program sunmaktadır.  Tüm bunların yanında Annem ve Bin Bir Gece gibi ünlü dizlere müzik yapmaya devam etmiştir. 2008 yılında  gözyaşı çetesi, sessiz fırtına ve yağmur zamanı  adlı dizilere de müzik yapmaktadır. Nişanlısı Ayşe Şule Bilgiç'in  yazdığı Gönül Salıncağı adlı dizilerinin müziklerini yapıp kendisi de küçük bir rolde oynamıştır.  A Milli Futbol  Takımımızın gösterdiği başarıdan dolayı Haydi adlı albümü çıkarmıştır.

 Daha sonra ise bir sinema film müziğine de imzasını atarak başarıdan başarıya koşmaktadır. 2009 yılının sonlarına doğru Piyasa adlı bir albüm çıkarmıştır. Ardından  nişanlısı Ayşe Şule Bilgiç  ile hayatlarını birleştirmeye karar vererek evlenirler. 2005 yılında ilki düzenlenen 1. Beyaz İnci Televizyon ödüllerinde drama dalında Bir İstanbul Masalı adlı dizi ile en iyi müzik ödülünü almaya hak kazanır.