Kerim Tekin Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Kerim Tekin 1975 İstanbul doğumludur. Aslen Erzincan'lıdır. İlkokulu İstanbul'da okumuştur. İlkokul çağlarındayken şan ve gitar dersleri almaya başlamıştır. Lise yılları futbola merak sarmış ancak bir yandan da gece kulüplerinde şarkı söyleme başlamıştır. Daha sonra müzik ön plana geçmiştir. Gece kulüplerinde şarkı söylemeler esnasında Halis Bütünley ile tanışması müzik yaşamına profesyonel anlamda adım atmasında etkili olmuştur. Ve 1994 yılında ilk albüm için hazırlıklar başlamıştır. Bu arada Mühendislik bölümünü kazanmıştır.

 

Kerim Tekin ve İlk Albüm

Kerim Tekin ilk albümünü 1995 yılında Kara Gözlüm adı altında piyasaya sunmuştur. Albümdeki Cici Baba şarkısı çıkış yapmıştır. Bu şarkı Kenan ve Ozan Doğulu imzası taşımaktadır. Çocuksu ama şirin bakışlarıyla sevilmiştir. Diğer taraftan Kara Gözlüm adlı slow şarkı da diğer taraftan büyük beğeni toplamış ve dikkatler Kerim Tekin üzerine yoğunlaşmıştır. Bu albümde Doğulu Kardeşler, İlhan Şeşen, Febyo Taşel gibi müzisyenler de destek çıkmışlardır.

Müzikle birlikte araya bir oyunculuk denemesi girmiş; dizinin bitmesi ile birlikte hemen 2.albüm için hazırlıklar başlamıştır. Bunun öncesinde fiziki anlamda bir imaj çalışması ile ikinci albüm olan Haykırsam Dünyaya hayranlara sunulmuştur. Fiziki anlamda değişme çocuk hayranların yerini genç kızlara bırakmıştır. Artık uzun saçları kirli sakalı ve küpesiyle farklıdır. Bu albümde de Şehrazat, Feyyaz Kuruş, İskender Paydaş gibi isimlerle çalışmıştır. Bu albümde dikkat çeken parça Karbeyaz olmuştur. Şarkı bir anda listelerde en üst sıraya yerleşmiştir. Şarkı Tayfun Duygulu'ya ait olup Kerim Tekin sesi ile öylesine özdeşleşmiştir ki; beğeniler de aynı oranda artmaya başlamıştır.

 

Kerim Tekin ve Konserler

Karbeyaz ile fırtına gibi esen Kerim Tekin güler yüzüyle kendini sevdirmeyi başarmış bir ses sanatçısıdır. Genç yaşına rağmen hayranları olan iletişimde sevgisini ve saygısını asla yitirmeden kendine özgü bir çerçevede sanatını sürdürmeyi ilke edinmiştir. Yurtiçi ve yurtdışı konserleri sıkça olmaya başlamıştır. Bu konserlerde sevenleriyle iç içe olmak Kerim Tekin sevgisini pekiştirmiştir.
Kerim Tekin'i tanıyanlar sevenler onun tek bir amacı olduğunu bilirlerdi. Bu piyasada her var olmak istiyordu.

Müzik, şarkı söylemek, oyunculuk her ne şekilde olursa olsun insanlarla içiçe olmak, o gülümsemeyi karşısındakine aktarabilmek istiyordu. Samimiyeti gözlerindeydi ve bunu geçirmeyi çok iyi biliyordu. Saygılıydı, müzik dünyasında kendinden öncekilerle çalışma farklılığını yaşamış olmanın bilincinde olup, bunun ayrıcalığını ve kendi için neler kazanabileceğini genç yaşına rağmen biliyordu. Bilmediği bir şey vardı ki o da hayatının kısa olduğuydu.

 

Oyunculuk Kariyeri

Kerim Tekin müziğin yanı sıra oyunculuğu da sevmişti. Fiziksel açıdan da beğeni toplaması oyunculuk tekliflerinin devamlı gelmesinde etkili olmuştur. Mirasyediler dizisi, Yaz Aşkım dizisi çok beğenilmiştir. Dönemin programları 7'den 77'ye; Huysuz Show, Erol Evgin Show programlarına da katılmıştır. Karbeyaz şarkısının patlaması ile birlikte aynı isimde bir dizi çalışması yapılma aşamasındayken ani gelen ölüm sebebiyle tamamlanamamıştır.

Kerim Tekin'in hayatına o dönemler Zerrin Özer faktörü girmiştir ki; aralarındaki bağ çok kuvvetli ve sağlam olmuştur. Müzikle birlikte gelen oyunculuk tekliflerini de değerlendirmeye almıştır. Her şey güzel giderken sanatçının beklenmedik ölümü herkesi yasa boğmuştur. Henüz 23 yaşında iken her sene gittiği Afyon konserine gitmiş, sahnesini büyük bir keyifle yapmış ve bütün sanatçılar kalırken o ani bir kararla arabasıyla geri dönerken mıcırlı yolda bir kömür kamyonunun altında kalarak can vermiştir. Sanatçı arkadaşlarının kazayı öğrenmesi ile birlikte medyada yer alan bu ölüm Kerim Tekin ardından gözyaşı ile karşılanmıştır. Erken gelen ölüm sonrasında sanatçının anısına şarkılar yapılmıştır. Kerim Tekin ve Karbeyaz hiç unutulmayacaktır.