Kazım Koyuncu Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Kazın Koyuncu hem müzik alanında yaptıkları hem de aktivist kimliği ile Türkiye'de iz bırakan sanatçılar arasındadır. 1971 yılının 7 Kasım'ında dünyaya gelen sanatçı aslen Artvin ili Hopa ilçesinde doğdu. Hem bakkal hem de berber olan babası 1960'yı yıllarda Türkiye İşçi Partisi'nden etkilenerek dükkânını bir kitap okuma odasına dönüştürmüştür. Kazım Koyuncu da hayatı boyunca çok kitap okuyan babasından etkilendiğini belirtmiş. Küçük yaşlardan beri müziğe ilgisi olan sanatçı çocukken en çok Hopa'da Kemençeci Yaşar adlı bir yerel sanatçıyı dinlediğini ve ondan etkilendiğini de söylemiştir.

 

Kazım Koyuncu Çocukluğu

Cavit Koyuncu'nun Kazım ile birlikte dört erkek ve bir de kız çocuğu vardır. Kalabalık bir ailede büyüyen Kazım Koyuncu aynı zamanda 10 yaşındayken babasının 12 Eylül darbesi nedeniyle gözaltına alınıp altı ay kadar hapiste kalmasına da şahitlik eder. Küçük yaşta babasının ona aldığı mandolin amcasının kendisi için Almanya'dan getirdiği gitar ile müzik çalışmalarına başlar. Müziğin hayatında hep önemli bir yeri olmuştur. 17 yaşındayken Hopa'dan ayrılır ve eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde devam eder. Ama buradaki eğitim hayatını yarıda bırakır ve hayatına sadece müzikle devam etmeye karar verir. Çağdaş Sanat Atölyesi ilk sanatsal çalışmalarını yaptığı yerdir. 1990 senesinde burada Faşizmin Korku ve Sefaleti adlı bir oyunun müziklerini yapar. 

 

İlk Müzik Grupları

Hızla müzik çalışmalarına devam eden sanatçının ilk grubu Grup Dinmeyen'dir. Burada Ali Elver'le birlikte çalışmıştır ama grubun tarzı ve müzikler konusunda zaman zaman ayrılıklar yaşanmış ve grup bir dağılıp bir toparlanarak çalışmalara devam etmiştir. Bu grup dağılınca Zuğasi Berepe adlı başka bir grubun üyesi olmuştur. Türkçesi Denizin Çocukları olan bu grubu Medmedali Barış Beşli ile birlikte kurmuş. Bu grubun önemi ülkemizde Lazca müzik yapan ilk rock grubu olmasıdır. Bu yılları kendisi Laz olduğunun ve farklı bir dil konuştuğunun bilincine daha çok vardığı yıllar olarak tarif ediyor. Denizin Çocukları grubu iki albümden sonra dağılır. Koyuncu 200 yılında askerliğini tamamlayıp tek başına albüm yapmaya başlar. 

 

Albümleri ve Solo Müzik Çalışmaları

İlk albümü Viya müzik piyasasında çok ses getirmez. Daha sonra Gülbeyaz dizisinin müziklerini yaparken ismini duyurur. Viya ses getirmese de Gülbeyaz dizisi ile birlikte buradaki bütün parçalar birer hit haline gelir. Daha sonra yayınladığı Hayde albümü de satış rekorları kırar. Kazım Koyuncu ilk albümünden itibaren Laz müziği ile rock tarzını birleştirmesi sol ve muhalif gençler tarafından çok beğenilir. Henüz Karadenizliler tarafından çok tanınmasa da bir anda bütün ülkenin tanıdığı bir isim haline gelir. İkinci kez bir dizi müziği yapar. O da Sultan Makamı dizisidir. Ayrıca bazı şarkılarını Şevval Sam ve İlkay Akkaya gibi sanatçılarla birlikte söylemiş ve büyük bir ün kazanmıştır. Gelevera Deresi, Ben Seni Sevdiğimi ve Dido gibi parçaları çok ses getirir ve farklı sanatçılar tarafından da yorumlanır.

 

Hastalığı ve Ölümü

Kazım Koyuncu genç yaşta kaybettiğimiz sanatçılardandır. 2005 yılında daha 34 yaşındayken testis kanserinin bütün vücuduna ve akciğerlerine yayılması sonucu hayatını kaybetti. Hayatının son anlarına kadar konserlere çıkan ve devrimci kişiliği ve Karadeniz'deki kanser vakalarına dikkat çekmesi ile adını duyurdu.  Koyuncu Gürcüce, Lazca ve Megrece gibi dillerin gündeme gelmesi ve Karadeniz halk müziğinin rock ve modern müzik aletleriyle birleştirilmesi gibi farklı tarzıyla büyük bir üne sahip oldu. Ölmeden önce İstanbul Tabip Odası'nda Çernobil ve Karadeniz'e etkileri ile yaptığı konuşmada uzun süre hafızalardan silinmedi. Daha sonra çok sayıda sanatçı onun şarkılarını tekrar tekrar yorumladı.