Kamuran Akkor Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Kamuran Akkor 12 Ağustos 1947 yılında İstanbul da doğmuştur. Kız kardeşi Gönül Akkor ile tanınan sanatçı Aslan burcudur. Kamuran Akkorun hayatında musiki babası ve annesinden gelen yetenekler ile hiç eksik olmamıştır. İlk bestelerini 1968 yılında başlayarak Sezen Cumhur Önal ile tanışmasına bağlı olarak başlamıştır. Sanatçı ilk olarak Sezen Cumhur Önalın sözlerini yazdığı aşk eski bir yalan, kime niyet kime kısmet, beklerim öptüğün yerde ve reyhan şarkılarının 45’lik plaklarını yaparak tüm dünya çapında tanınan bir sanatçı haline gelerek şöhret basamaklarını tırmanıp sanat camiasına hızlı bir giriş yapmıştır.

 

Kamuran Akkor Şöhret Olma Yolunda

1960 ve 1970 yıllarında kız kardeşi olan Gönül Akkor ile basının ilgisini çekerek tanınmış bir kişiliği olmaya başlamıştır. 1967 yılında şarkıcı olan Berkant'ın yanına Vasfi Uçaroğlu tarafından keşfedilerek solist olarak çalışmaya başlamıştır. 1968 yılında Vasfi Uçaroğlu ile hayatlarını bileştiren sanatçı şöhretin basamaklarını hızla tırmanmaya devam etmiş ve birçok gazino çalışması yapmıştır. Bu evlilik ile Kamuran Akkorun ilk plağının çıkış sinyalleri hayranlarına verilmiş oldu. Sezen Cumhur Önal söz yazarı konusunda ustalaşmış bir kişiliğe sahip olması sebebiyle daha önce Berkant’a yapmış olduğu Kamuran Akkor içinde bir yabancı şarkıyı Türkçeye uyarlayarak ilk aşk eski bir yalan şarkısını 45’lik olarak piyasaya sürüp hayranlarına kavuşturmuştur. 1969 yılına kadar birçok plak çıkararak üne kavuşan sanatçı asıl 1969 yılında reyhan adlı 45lik ile şöhret kapısında zirve yaparak tüm dünyaya kendini tanıtma fırsatı bulmuştur. 

 

Sezen Cumhur Önal İle Yolların Ayrılması

Yapmış olduğu plak ile üne kavuşan Kamuran Akkor kısa bir süre sonra Sezen Cumhur Önal ile çalışmaları kararsızlık ile de olsa askıya almıştır ve Fecri Ebcioğlu’nun eserlerini seslendirmeye başlamıştır. Fecri Ebcioğlu’nun eserlerinden en bilinen eserleri kalbim seninle dolu ve aşka paydos şarkılarını seslendirmiştir. Daha sonra Orhan Gencebay şarkılarına yönelerek bir teselli ver şarkısının 45liğini çıkarmış ve pop kültüründe ezgilerine mola vererek biraz daha arabeske yönelmiş ve hayranlarına farklı bir esinti vermiştir.

 

Arabesk Geçişi Ve Hayranları

Sanatçı özellikle 12 Eylül olaylarından sonra pop müzik ile bağlantılı olması hayranları tarafından kabul görmez ve tamamen arabesk sektörüne adım atmış olarak yoluna devam eder. Arabesk kendi kişiliğine daha çok yakışmış ve daha çok benimsemiştir. Arabeskin üzerinde iyice yoğunlaşarak 50 den fazla albüm çıkarmış ve başarıyı bırakmamıştır zirveye arabesk üzerinden koşmaya devam etmiştir.

Reyhan şarkısından sonra Suat Sayının şarkılarını seslendirmiş ve hiç yadırganmamıştır. 1968 yılında kendisi gibi müzisyen ve baterist olan Vasfi Uçaroğlu ile evlenmiştir. Bu evliliklerinden iki tane mine ve menekşe adlı kızları dünyaya gelmiştir. 2011 yılında Vasfi Uçaroğlu hayatını kaybetmiştir.

 

Müzik Dışında Başarıları Neler?

Yıllar önce tiyatro asıl gayemdi diyen Kamuran Akkor 2015 yılında Onur Şenay ile ortak kurmuş olduğu kast sahne tiyatrosunda kader arkadaşım adlı oyunu sahneleyerek ilk tiyatro deneyimi ile hayranlarına farklı bir bakış açısı getirmiştir. Tek perdelik bir komedi oyunudur ve ilk tiyatro deneyimi olarak başarıyı yakalamıştır. Daha sonra 2016 yılında ikinci deneyimi ile Özden Çiftçi ile aynı sahneyi paylaşmıştır. Oyundaki konu zıt kutuplardaki iki kadını canlandırmaktır ve yabancı bir oyun olduğu için çeviri işini Zeynep Küpeli çevirmiş Onur Şenay yönetmiştir. 1974 yılından 2015 yılına kadar 8 albüm yapmış çeşitli tiyatro deneyimlerinde bulunmuş olan Kamuran Akkor başarıda zirveye kadar ulaşmış ve tüm dünyaya kendini tanıtmıştır.