Kader Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Müzik hayatına çok küçük yaşta başlayan Kader 1979 yılında İstanbul’un semtlerinden biri olan Çağlayan’da dünyaya geldi. Şarkı söylemeye daha ilkokulda başlamış ve gelecekte bir yıldız olma yolunda ilk adımını atmıştır ve Türkiye’nin yıldız çocuk sanatçılarından biri olmuştur.

 

Sanatçının Eğitim Yılları

Kader’in sanat hayatında gösterdiği başarıyı okul yıllarında pek görmek mümkün değil maalesef. İlkokulu bitirdikten sonra İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Kabataş’taki Ticaret Meslek Lisesi’ni 2. sınıfta yarıda bırakıp okul hayatını sonlandırmıştır.

 

Müzik Hayatına Attığı İlk Adım

Arabesk ve fantezi şarkı dallarında yerini alan Kader ilkokul yıllarında sesini çok beğenen salon işletmecilerinin desteği ile ilk sahne tecrübesini düğün salonlarında yaşamıştır ve 14 yaşına geldiğinde artık müzik dünyasında yerini almaya başlamıştır. Yıldızı giderek parlayan küçük kader artık albüm çıkarma çalışmalarına hızla başlamıştır.

 

Kader’in Hayatındaki Talihsiz Anı

Adeta kendi ismini yaşayan ünlü şarkıcı kaderin bir cilvesi ile kendini bir anda cezaevinde buldu. Hasan Heybetli ’nin ‘’Çıkar amaçlı suç örgütü’’ kurmaya yataklık suçundan yargılanarak uzun süre ceza evinde kalmıştır ve ceza hayatı son bulduktan sonra müzik hayatına kaldığı yerden devam etmeye başlamıştır ama bu talihsiz olay yaşamında büyük iz bırakmışa benziyor ki zaman geçtikçe sanat hayatında düşüş yaşamaya başladı.

Gündemde kalmaya çalışan kader hemen hemen her yıl albüm çıkarmaya çalışarak sevenlerini özlemde bırakmamaya gayret etmiştir. Belli zamanlarda TV programlarında, festivallerde, konserlerde ve radyo kanallarında sesini duyurmuştur.

 

Albümleri

İlk olarak ‘’ Ona Buna Bakma ‘’ , ‘’ Takıl Bana ‘’ ve ‘’ İllaki Kader ‘’ adındaki albümleri 14 yaşında iken çıkarmış; büyük ilgi görerek Türkiye’nin sevilen küçük sanatçılarından biri olmayı başarmıştır. Çıkardığı albümler Türkiye dışında diğer Avrupa ülkelerinde turnelere çıkarak dinleyici kitlesi oluşturmuş ve başarılı bir çizelge elde etmiştir.

 

Diskografi; 

1995 - yılında büyük ilgi gören ve dillerden düşmeyen Şaka Maka Derken adlı albümünde 12 şarkı bulunmaktadır; ''Şaka Maka Derken, Kaderin Benim, Güleceğiz Yakında, İğde Ağaçları, Önemli Değil, Anne, Sabret, Sen Olmasan ’da, Aklında Kalsın, Küçüğüm, Allah’ın Dediği Olur ve Delisin'' adlı şarkılar bulunmaktadır.

1996 -  yılında çıkardığı dillerden düşmeyen ve eskimeyen İnsan Olmak Kolay Değil Albümü ise büyük beğeni kazanmıştır ve zaman zaman radyolarda nostaljik olarak yerini almıştır. Bu albümünde 10 şarkı bulunmaktadır; ''Adam Gibi Sev Beni, Ben Bunları Hak etmedim, İnsan Olmak Kolay Değil, Nerede, Ölüm Kabul Ama Ayrılmak Asla, Seviyorum, Sevmekten Korkma, Uzak Dur Benden, Vefasız, Zampara Şakir'' adlı şarkılar bulunmaktadır.

1997 – yılında ufak bir düşüş yaşamasına rağmen Kader karşımıza bu sefer ‘’ Seni Veren Allah’a Kurban Olayım ‘’ adlı albümü ile karşımıza çıktı. Albümde toplamda 12 şarkı bulunuyor; ''Seni Veren Allah’a Kurban Olayım, Bir Adama Vuruldum, Olura Olmaza, Doymadım Sana, Al Gülüm Ver Gülüm, Gel Yârim Sılaya Dönek, Sen Öyle Zannet, Ayrılığa Boyun Eğdik, Sen Varsın, Olur Artık, Sen Diye Diye, Kaçamazsın Benden'' adlı şarkılar bulunmaktadır.

1998 - yılında bu sefer ‘’Ona Buna Bakma & Takıl Bana’’ adlı albüm ile karşımıza çıktı. Bu albümünde 11 şarkı bulunmaktadır. ''Affet Beni, Belalı Yârim, Ben İşimi Bilirim (Parola), Durma Gel, Neden Gittin, Ona Buna Bakma, Seviyorum, Sonunda Kaybeden Yine Ben Oldum, Takıl Bana, Yağmurun Var mı, Yürü Yürü Bebeğim'' adlı şarkılar bulunmaktadır. Son yıllarda sanat gündeminde çok fazla ismi geçmese de hala adı bilinen sanatçılardandır.