Jale Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Asıl adı Jale Bekar olan ama Jale adıyla bilinen şarkıcı, 24 Temmuz 1961 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Pop müzik alanında başarılı işlere imza atan Jale, kariyer hayatı boyunca birkaç şirketle çalışmıştır. Bunlar Göksoy Plak, Emre Plak, Marş Müzik, Neşe Müzik ve Ossi Müzik şirketleridir. Başarılı sanatçımızın müzikleri hâlâ dinlenmekte, ismi kulaklarımızdan gitmemektedir. Birçok albüm, klip ve tekli çalışmalarıyla gündemde kalmaya devam etmektedir.

 

Jale Hayatı ve Kariyeri

24 Temmuz 1961’de İstanbul’da doğan Jale’nin müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlardan başlamıştır. Adını duyurmaya ortaokul ve lisede katıldığı müzik yarışmalarında başlayan Jale, müzik kariyerine profesyonel olarak 1979 yılında Altın Mikrofon Ses Yarışması’yla atıldı. Yarışmadan sonra gelen tekliflere şans verip çeşitli sanatçıların da bulunduğu bir müzikalde yer almıştır. 3 yıl gibi bir müddet tiyatro oyunculuğu yapmıştır.

Tiyatro çalışmalarından sonra ise beş yıl süren bir Fenerbahçe Spor Kulübü Sosyal Tesisleri’nde olan bir orkestra solistliği geçmişi vardır. On dört yıl müzik eğitimi alan Jale’nin eğitmeni şan pedagogu olan Belkıs Aran’dır. 1986’da ise Yıldız Teknik Üniversitesinin Harita Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

Albüm çalışmalarına mezun olduğu aynı sene, 1986 yılında, ‘Süreyya’yla başladı. Son albümü ise Yüreğimin Şarkıları adıyla 1999’da çıkmıştır. Sanatçı en son ‘Mor’u sevenlerine sunmuştur.

 

Jale Albüm Çalışmaları

Jale, ilk albüm çalışmasını 1986 yılında Süreyya adıyla çıkarmıştır. Albüm Göksoy Plak etiketiyle dinleyicilerle buluşmuştur. İkinci albümünü 1993’te çıkaran Jale, bu albümü ‘Son Geceler’ adıyla Emre Plak etiketiyle piyasaya sürmüştür. Sanatçı sonraki albümünü ise Beni Hatırlarsın ismiyle 1994’te, Raks – Marş Müzik etiketiyle çıkarmıştır. Yüreğimin Şarkıları, Jale’nin dördüncü albümüdür. Bu albüm Universal – Neşe Müzik etiketiyle 1999’da piyasaya sürüldü. Uzun süren bir aradan sonra Jale, 6 Mayıs 2011 tarihinde son albüm çalışması olan Mor’u sevenlerinin beğenisine sunuldu. Albüm çalışmaları haricinde sanatçının 5 Ekim 2018 tarihinde Ossi Müzik etiketiyle El İnsaf adındaki tekli çalışması vardır.

 

Şarkı Yorumlamaları

Jale, albüm ve tekli çalışmaları haricinde farklı yarışma ve albümlerde şarkılar yorumlamıştır. Bunlardan bir tanesi 1987 yılında yapılan Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda seslendirdiği Çok Geç adlı parçadır.

İki yıl sonra ise Jale, 1989 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nın Türkiye Finali’nde Seden Gürel ile düet yaparak Bir Fantastik Aşk’ı yorumlamıştır. Bu yarışmadan sonra fazla beklemeyip 1990 senesinde yine bir müzik yarışması olan ve 1987’de de bir seslendirme yaptığı Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda Can Uğurluer ile birlikte Sarıl O Hayallere parçasını seslendirmiştir.

Müzik yarışmaları dışında albümlerde de şarkı yorumlamıştır sanatçımız. 2015’te çıkan Baha’nın 40 Yıllık Şarkıları albümünde Bitti Ama İz Bıraktı şarkısını söylemiştir. Bu albümden sonra 2016 yılında çıkan Kürşat Başar ile Kaldığımız Yerden albümünde ise Kulakların Çınlasın parçasını yorumlayarak sevenlerini sevindirmiştir.

 

Klip Çalışmaları

Jale, ilk klip çalışmalarını 1986 yılında çıkan Süreyya albümünden iki parçaya çekmiştir. 1987 yılında sahne aldığı Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda söylediği Çok Geç şarkısına klip çekmiştir. 1989 yılında sahne aldığı müzik yarışmasındaki parçaya da klip çeken Jale, sonraki klibini birkaç sene sonra 1993 yılında Son Geceler albümündeki birkaç şarkısına çekmiştir. Diğer klibini ise 1994 yılında Beni Hatırlarsın albümündeki Gel Güzelim Gel şarkısına çekmiştir.

1995 yılında da yine aynı albümden birkaç parçayı kliplendirmiştir. Diğer kliplerini Yüreğimin Şarkıları albümündeki parçalara, 1999 yılında çekmiştir. Uzun bir ara verdikten sonra son albümü olan Mor’dan birkaç şarkısına 2011’de klip çekerek sevenlerinin karşısına çıkmıştır.