İzel Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Tam ismiyle İzel Çeliköz 29 Nisan 1969 doğumludur. Yalova'da doğan sanatçının çocukluğunun bir kısmı Yalova'da geçmiştir. Hem annesi hem de babası öğretmen olan İzel daha sonraki müzik eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tamamlamış. Bu üniversitenin Türk musikisi bölümünde kemençe eğitimi alan sanatçı küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duymuştur.

 

Öğrencilik Dönemi

İzel daha konservatuar öğrencisi iken, aktif bir şekilde müzikle de ilgilenmeye başlamış. İlk olarak kendisini Eurovision'da Reyhan Karaca'yla birlikte İki Dakika adlı şarkıyla duyurmuştur. 1991 senesinde Karaca'yla birlikte seslendirdiği bu parça ile Türkiye Eurovision'da 12.liği almış. Daha sonra ise Maksim Gazinosu'nda çok ünlü sanatçıların vokalistliğini yapmış. Ayrıca zaman zaman sanatçıların arkasında kemençe çalmış. 

 

Müzik Grubu Çalışması

10991 yılı İzel'in aktif olarak müzik çalışmalarına devam ettiği bir yıldır. Bu yıl içerisinde iki yakın arkadaşı ile bir müzik grubu kurmuş. Bu grubun adı İzel Çelik Ercan'dır. İlk olarak bir Almanya turnesine katılan bu grup Ajda Pekkan'dan önce ön grup olarak sahneye çıkmıştır. Bu turneden döner dönmez grup bir anda Türkiye'de daha çok tanınır hale gelmiştir. Şarkıları ve klipleri televizyonlarda sık sık gösterilen grup 90'lı yılların ilk yarısındaki pop müzik furyasında öne çıkan gruplar arasında. Bu grup daha sonra ilk albümlerini çıkardı. Bu albümün adı Özledim'dir ve şarkıları dilden dile dolaştı. Bu grubun Dönmelisin adlı parçası dilden dile dolaştı ve daha sonra başka sanatçılar tarafından da söylendi. Çok ünlü olan grup bir süre sonra dağılmaya başladı. Gruptan ayrılan ilk isim Çelik oldu. İzel ve Ercan saatçi farklı bir grup kurarak yollarına devam etti.

 

Müzik Çalışmaları

1994 senesinde kalabalık bir grupla Kuşadası Altın Güversin Şarkı Yarışmasına katılan İzel burada birincilik ödülünü aldı. Ödül Ercan Saatçi, Burak Kut, Seden Gürel, Hakan Peker ve Ferda Anıl Yakın arasında paylaşıldı. Daha sonra Ercan Saatçi ile tekrar bir grup kuran ve bir albüm çıkaran sanatçı bir süre sonra yoluna tek başına devam etme kararı aldı. İlk solo albümünü çıkardığı sene 1995'tir ve albümün ismi de Adak. İzel'in ilk albümüne yardım eden sanatçılar arasında Yıldız Tilbe, Emel Müftüoğlu ve Kenan Doğulu'dur. Ayrılmış olsalar da Ercan Saatçi de bu albümde prodüksiyon desteği sundu. Bu albümde seslendirdiği parçaların bir çoğuna klip çeken İzel bu dönem büyük bir başarı kazandı. Hasretim, Ah Yandım ve Yakışıklım uzun bir süre listelerde ilk sıralarda yer aldı ve çok dinlendi. 1995 senesini çok başarılı geçiren sanatçı bu yıl bazı ödüller de aldı. Bu ödüller arasında, Altın Kelebek ve Magazin Gazetecileri Derneği ödülleri de bulunuyor. İkinci albümünde ise İzel Mustafa Sandal'la çalıştı. 1997 yılında çıkan ikinci albümünün ismi de Emanet. 1999 senesinde üçüncü albümü Bir Küçük Aşk'ı, 2001 yılında ise Bebek albümünü çıkardı. 

 

Özel Hayatı ve Müzikle İlişkisi

İzel en çok Ercan Saatçi ve Sinan Akçıl'la olan ilişkileriyle biliniyor. Bir dönem yapımcıları ile anlaşamayan ve de kendi ısrar ettiği parçalara klip çekilmesi konusunda tartışan sanatçı uzun süreli bir inzivaya çekilir. Yüzündeki cilt sorunları ve aldığı kilolarla da bir sağlık sorunu yaşamıştır Ancak her seferinde bu tarz sorunları şarkı söyleyerek atlatan sanatçı her defasında müziğe geri döndü. Kendisini ancak müzikle tedavi eden sanatçı şarkı söyleyemeyince toparlanamadığını ve şarkı söylemeyi çok sevdiğini her röportajında belirtiyor. Şu sıralar albüm çıkarmasa da fırsat buldukça şarkı söyleyemeye devam ediyor.