İsmail YK Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

İsmail YK Almanya'da doğup büyüyen Türk pop müziği sanatçılarındandır. Doğum tarihi 5 Temmuz 1979, doğum yeri de Hamm kentidir. Küçük yaştan beri müzikle ilgilenen İsmail YK daha 13 yaşında kendi kardeşleriyle birlikte sahneye çıktı. 1995 senesinde liseyi bitirdi ve tamamen müzikle ilgilenmeye karar verdi. İsmail YK pek çok enstrüman konusunda deneyimli. Aynı zamanda 1996 senesinde DJ'liğe de başladı. Şarkı sözü ve müziği yazma konusunda çalışmaları olan sanatçı aranje konusunda da çalıştı. 

 

İlk Müzik Çalışmaları

Almanya'daki Yurtseven Kardeşler İsmail YK'nın yer aldığı ilk müzik grubudur. Bu gruba katıldığında çok küçük ve aynı zamanda grup üyelerinin en küçüğüdür. Ailesi 1968 yılında işçi olarak çalışmak için Almanya'ya yerleşmiş ve dört kardeşi var. Küçük yaştan itibaren bütün kardeşleri ile birlikte enstrüman çalmaya başlamış. 7 yaşından itibaren hem gitar hem de bağlama çalar ve kardeşleriyle birlikte müzik çalışmalarına başlar. Çok rahat tavırlarıyla sahnede şarkı söylerken herkes tarafından beğenilir. Yurtseven Kardeşler ilk iki albümünü 1985 ve 1987 yıllarında çıkarır. Daha başlangıç aşamasında amatör bir grup olmalarına rağmen şarkılarının arka planı çok dikkat çeker. Almanya'nın ZDF kanalında bir müzik programına katılırlar. Daha önce hiç bir Türk grup bu programa çıkmamıştır. 

 

Dikkat Çeken Tarzı ve Albümleri

İsmail YK ilk albümü olan Şappur Şuppur'la hemen dikkatleri üzerine çekti. Parçaları oldukça hareketli ve sözleri de ilginç olduğu için her zaman çok dinlenen bir isim olsa da sürekli eleştiri de aldı. Şappur Şuppur albümünün çıkış yılı 2004. 2006 senesinde çıkardığı Bombabomba.com ise yine en çok dinlenen ve müzik listelerinde en üstlerde yer alan bir albüm oldu. Albümde yer alan Allah Belanı Versin sözleri ile hem eleştirilerin hedefi oldu hem de sükse yarattı. Bu tarihten itibaren Seda Sayan ve Alişan gibi ünlülere şarkılar vermeye başladı. 2008'de çıkardığı Bas Gaza da bomba etkisi yaratan albümlerinden bir diğer. 2009'aki Haydi Bastır ise yine yılın en çok satan albümleri arasında. 

 

Değişen Müzik Tarzı

O güne kadar her zaman çok hareketli parçalara imza atan İsmail YK 2011 yılında Psikopat albümüyle tarzını biraz değiştirdi. Bu albümün çıkış parçası da bir slow parça ile Sanane ile oldu. Psikopat parçası ise o güne kadar hem kendisini hem de onu dinleyenleri eleştirenlere karşı özel olarak yazıldı. İsmail YK daha önceki gibi Psikopat'la da en çok dinlenen beş şarkıcıdan biri oldu. Sanatçı farklı alanlarda ödül almaya da devam etti. Parçaları uzun bir süre internette en çok aranan parçalar oldu. 2015 yılındaki albümünün ismi ise Kıyamet'tir. Bu albümü tam olarak 14 Şubat'ta piyasaya sürdü. Bu albümünde daha önceki parçalarından birisi olan Yaralıyım'ı başka bir sanatçıyla Hatice ile birlikte yeniden söyledi. Albümün çıkış parçalarından birisi Özlüyorum Ben Seni idi. Ayrıca albümdeki parçalardan Çıkmam Seneye daha 12 yaşındayken yazdığı bir parça.

 

En Çok Dinlenen Sanatçılardan Birisi

İsmail YK ilginç sözleri ile hem dikkat çekip hem de yoğun bir şekilde eleştiri alsa bile her albümü ile müzik piyasalarını alt üst etti. Albümleri daha piyasaya çıkmadan bile sipariş almaya başlayan sanatçı, 2011 senesinde yapılan bir anket sonucunda gençlerin en çok örnek aldığı ve idol olarak kabul ettiği isimlerden biri seçildi. Facebook ve Allah Belanı Versin gibi parçaları en çok aranan ve en çok dinlenen ilginç sözleri olan parçalarından sadece ikisidir.