İlhan İrem Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk müziğinin birçok farklı dönemi bulunmaktadır. 70'ler, 80'ler, 90'lar ve 2000'ler bu dönemlerden bazılarıdır. Bu yazıda, 70'li yılların önemli sanatçılarından biri olan İlhan İrem'den bahsedilecek, yaşamı ve kariyeri hakkında bilgi verilecektir.

İlhan İrem, 1 Nisan 1955 tarihinde doğmuştur. Doğum yeri ise Bursa’dır. Doğum adı, İlhan Aldatmaz'dır. Çocukluk dönemleri oldukça mutlu ve özgür bir şekilde geçmiştir.

 

Müzik Kariyeri

İrem'in müzik ile tanışması Ortaokulda aldığı solfej ve şans derslerine dayanmakla beraber müzik hayatına girmesi 1969 senesinde okul orkestrasına solist olarak seçilmesiyle olmuştur. 1970 yılında, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği Liseler arası müzik yarışmasında İlhan İrem'in de bir üyesi olduğu Meltemler Orkestrası, Marmara Bölgesi birinciliğine layık görülmüştür. Bu dönemde İstanbul’daki birçok profesyonel gruptan teklif almasına rağmen 1972 senesine kadar Bursa'da kalmayı tercih eden İrem, bu seneye kadar Meltemler Orkestrası ile beraber Çelik Palas Oteli ve Uludağ diskolarında şarkıcılık hayatını sürdürdü.

 

İlhan İrem 70'li Yıllar

İlhan İrem, müzik hayatında 70'li yıllar dönemini romantik dönem olarak adlandırmıştır. Sanatçı bu dönemde birçok romantik hit parçalar üretmiştir ve kendi imkanlarıyla ilk 45'lik plağını çıkarmıştır. 'Birleşsin Bütün Eller- Bazen Neşe Bazen Keder' isimli bu plağıyla beklediği baaşrıyı yakalamadı. Plak şirketi ona bestelerini başka şarkıcılara söyletmeyi teklif etti ancak İrem bu teklifi reddetti ve ikinci 45'lik plağını yaptı. 'Yazık Oldu Yarınlara-Haydi Sil Gözlerini' adlı plağıyla bir anda büyük bir ivme yakaladı ve Türkiye'de o dönemin en popüler sanatçılarından biri oldu. 1975 yılında yayınladığı 45'liği 'Anlasana', yakaladığı bu başarıyı devam ettirmesini sağlamıştır.

1976 yılında yayınladığı 4. 45'liğinde Tanrı'yı sorguladı ve dönemin baskılarından dolayı bu plak piyasadan toplatıldı.  Daha sonra 'İşte Hayat', 'Son Selam, 'Ayrılık Akşamı' gibi 45'likler yaptı ve bunların hepsi o döneme damgasını vurdu. Aynı zamanda İlhan İrem, üç kez Eurovision şarkı yarışması finallerinde Türkiye'yi temsil etmiştir.

 

İlhan İrem 80'li Yıllar

Sanatçı, bu dönemde popüler kültürden uzaklaşma dönemine girmiş ve toplum sorunlarına karşı duyarlılığının yükseldiği gözlemlenmiştir. 1980 darbesi ve liberalizmin etkisinin sanata ve sanatçıya zarar verdiğini düşünmüş ve buna tepki olarak sahnelerden çekilmeye başlamıştır. Sahnelerden çekildikten sonra 1987 yılına kadar Tarabya'da ki evinde inzivaya çekilmiş ve kendi deyimiyle 'kendi içine, iç uzaylarına yolculuk' yapmıştır.

1983 senesinde, 7 yıllık çalışmalarının meyvesi olan 150 dakikalık bir rock senfonisi ortaya çıkardı. 3 albüm olarak yayınladığı bu senfoninin ilk albümü 1983 yılında yayınladığı 'Pencere' albümüdür. Bu albümü, 1985 yılındaki 'Köprü' albümü ve 1987 yılında yayınladığı 'Ve ötesi' albümü takip etti. 'Pencere' albümü ile 1983 senesinde Altın Plak kazanmış ve birçok kez 'Bütün Zamanların En İyi Albümü' seçilmiştir. 1984'te Bulgaristan’daki Altın Orfe Yarışması'nda ülkemizi Türkiye'yi temsil ederek Gazeteciler Özel Ödülü'ne layık görülmüştür. 

1986 senesinde, sözlerinin sahibi olduğu 'Halley' şarkısı Melih Kibar tarafından bestelendi ve Eurovision Şarkı Yarışması'nda o güne kadar görülmemiş bir başarıya imza attı.

 

1990- 2005 Yılları Arası

İlhan-ı Aşk albümüyle başlayan bu süreçte sanatçı daha sonra 'Koridor' ve 'Seni Seviyorum' albümlerini çıkarmıştır. O dönemdeki toplum ve sanat ortamına sessiz bir direniş göstererek 1992-2006 yılları arasında konserlerine ara vermiştir.  Bu dönemde kitap ve yazın çalışmalarını yoğunlaştırmış ve albüm çalışmalarını aralıksız sürdürmüştür. 'Işığa ve yeni boyutlara açılan koridor' olarak adlandırdığı fiziksel kayboluş süreci de bu dönemde başlamıştır. 

2000'li yılların başlarında üç albüm daha çıkaran sanatçı, inzivaya çekildiği dönemde bir 'Best of' albümü de yayınlamış ve tüm repertuarını ulaşılabilir kılmıştır.