İdo Tatlıses Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

İdo Tatlıses son dönemlerde  adını sıklıkla ve pek çok projede duyuran bir sanatçı olarak karşımıza çıkmaktadır. İdo Tatlıses’in asıl meşhur olma sebebi ise İmparator İbrahim Tatlıses’in oğlu olmasıdır. Tatlıses 15 Şubat 1992 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Fakat babası Şanlıurfalı olduğu için İdo Tatlıses aslen Urfalıdır. Gerçek adı İbrahim’dir. İbrahim Tatlıses’in Derya Tuna ile yapmış olduğu evlilikten dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası kendi isimlerini kısaltarak İbrahim ve Derya’nın oğlu olarak anılması için İDO ismini vermişlerdir. İdo Tatlıses üniversite eğitimini tamamlamıştır. Daha sonrasında iş hayatında babasının yolunda sanatçı olarak ilerlemeye karar verdiği için farklı adımlar atarak sanat dünyasında ilerlemeye başlamıştır.


Eğitimi ve Sanat Dünyasına Girişi

İbrahim Tatlıses bilindiği üzere eğitim hayatında bulunamamış bir sanatçıdır. Bu sebeple de eğitimle ilgili eksikliğinden hep bahsetmektedir. Hatta “Urfa’da Oxford vardı da  biz mi okumadık” meşhur sözü İbrahim Tatlıses’e aittir. Tatlıses kendisinin bu eksikliğini çocuklarında hissettirmemek için İdo Tatlıses için en iyi okulları seçerek oralarda okumasını sağlamıştır. İdo İsviçre’de College du Leman da eğitim hayatını tamamlamıştır. İş hayatına ise ilk adımını babasının kanalında atmıştır. Tatlıses’in Tatlıses TV olarak yayın hayatına devam eden kanalında İdo Tatlıses sanat hayatına ilk adımı atmıştır. 2013 yılında DJ'lik yapmaya başlayan Tatlıses bu alanda daha başarılı olacağını hissederek sanatın babasına göre farklı olan dalında ilerlemeye karar vermiştir. Bir süre babasının kebap işletmesinde de yer alan Tatlıses şu anda  pop sanatçısı olarak hayatına devam etmektedir.


Üniversite Hayatı  ve Albümleri

İdo Tatlıses Koleji bitirdikten sonra lisans eğitimi için Beykent Üniversitesi sahne ve gösteri sanatları bölümünde okumaya devam etmiştir. Mezun olduktan sonra Amerika’daki Bostan eyaletinde çok meşhur olan müzik okullarından Berkele’ye giderek müzik eğitimi almıştır. İdo Tatlıses herhangi başka işle uğraşsa da asıl hayali sanat ile uğraşmaktır. Bunun nedeni ise sanatla uğraşan bir aileden gelmiş olmasıdır. Hayali olan şarkıcılığa 2014 yılında “sonsuz teşekkürler” adlı single’ı ile resmi bir adım atmıştır. Şarkı yayınlandığı ilk dönemde en hit şarkılar arasında sayılarak pek çok kişinin dilinde yer almıştır. En başarılı single arasında sayılan bu şarkı İdo Tatlıses’in sesinin başarısını da ortaya sergilemiştir. Daha sonrasında Tatlıses’in “satır satır “isimli ikinci albümü de  piyasaya sunulmuştur. 2015 yılında “kaç kere ve aşk bunun adı” isimli parçaları ile de müzik dünyasını alt üst etmeye devam eden İdo Tatlıses bu şarkılara klip de çekmiştir.


Sanatçının TV Hayatı 

Sesi ile ve sanatçılık kariyeri ile dikkatleri üzerine çeken İdo Tatlıses yakışıklı görünümüyle de TV'de yer almaya başlamıştır. İlk olarak 2016 yılında McDonald's Reklam yüzü olarak televizyon ekranlarına merhaba diyen İdo Tatlıses daha sonra “Aşk kapıda” isimli dizide rol alarak oyunculukla ilgili de babasından geçen genlerle başarılı olduğunu ispat etmiştir.


Sanatçının Özel Hayatı

İbrahim Tatlıses'in oğlu İdo Tatlıses yapmış olduğu şarkılar dışında ve sanat hayatı dışında özel hayatıyla da sık sık gündeme gelmektedir. Bir dönem yaptırmış olduğu estetikler ile gündeme gelen İdo Tatlıses kız arkadaşlarıyla da gündeme gelmeye devam etmektedir. İdo Tatlıses'in aşk hayatı oldukça hareketlidir. Son dönemde uzun süredir birlikte olduğu Yasemin Şefkatli ile evliliğe giden sağlam adımlar attığı kulislerde konuşulmaktadır. İdo Tatlıses'in kendisi hariç 6 tane kardeşi daha vardır. İbrahim Tatlıses'in yapmış olduğu farklı evliliklerden olan bu kardeşlerin bir kısmı da sanat hayatında yer almaya devam etmektedir. İdo Tatlıses'in Derya Tuna ve İbrahim Tatlıses'ten ise kardeşi yoktur.