İbrahim Tatlıses Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

1 Ocak 1952’de Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi İbrahim Tatlı’dır. Babası Ciğerci Ahmet Tatlı ile annesi Leyla Hanım’ın toplamda yedi çocuğundan en büyükleridir. Tatlıses’in babası Arap, annesi ise Kürt kökenlidir. Bazı zamanlarda kökeniyle alakalı olarak farklı açıklamalar yapmıştır. Sanatçı doğduğunda babası hapiste idi. Kendisi hiçbir zaman okula gitmemiştir. Okula gitmemesinin sebebi sorulduğunda ise Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik, cevabını vermiştir. Küçük yaşta çalışmaya başlamış, bir dönem su satmıştır. İnşaatlarda demir ustalığı yapmıştır. Bir gün inşaatta şarkı söylerken Adanalı olan sinemacı sayesinde keşfedilmiştir. Sesinin güzelliği sayesinde kısa süre içerisinde ünlenmiş ve Türkiye’nin en önemli türkücüleri arasında yer almıştır.

 

İbrahim Tatlıses İlk Sahne Tecrübesi

İlk sahneleri Adana’da ardından Ankara’ya giderek orada gazino ve pavyonlarda çıkmıştır. 1974 yılında Ankara Kınalı Pavyon’da söylediği Ayağında Kundura türküsü ile meşhur olup, ilk olarak Ankara Radyosu’na ardından da bir yılbaşı gecesi televizyona çıkmıştır. 70’lerin ortalarında İstanbul’a giderek orada sahneye çıkmaya başladı. Orada kendisinin soyadının değişmesine karar veren Yılmaz Tatlıses ile tanıştı. 

 

Sanatçının Müzik Yaşamı

İlk albümü Karakız ve Beni Yakma Gel Sevdiğim isimlerindeki şarkılarıyla piyasaya çıkmıştır. 30 Haziran 1976’da dışarıdan okuduğu ilkokul diplomasını Kilis’teki Kartalbey İlkokulu’ndan almış.

 

Oynadığı Sinema Filmleri

1978’de Ayağında Kundura filmi ile sinema sektörüne de giriş yapmıştır. 1979’da Perihan Savaş ile Kara Yazma filminde başrolü paylaşmışlardır. 1983 yılında Derya Tuna’yla Günah filminde oynamışlardır. 1987 yılında İdobay Müzik’i kurmuştur. 90’lı yıllarda şanı Yunanistan ve Ortadoğu’yu aşmıştır. Tatlıses’in yönetmenlik, senaristlik, söz yazarlığı, köşe yazarlığı, bestecilik ve programcılık yaptığı da bilinmektedir. Sahibi olduğu şirketler; gıda, film, yapım, turizm, havacılık ve yayıncılık alanlarında da faaliyet göstermiştir. 10 Mart 2008’de Neden isimli albümünü, 2009 yılının Mayıs ayında ise Yağmurla Gelen Kadın isimli albümünü çıkarmıştır. Bu albümünde fazlaca konuşulmuş ve tartışma konusu olmuş Şemmame isimli Kürtçe türkü de bulunuyor. 2009 yılında senelerce söz ve beste aldığı şarkıcı Yıldız Tilbe’yle müzik anlamında bütün bağlantısını kopardığını söylemiştir. 2010’da ise  son albümü olan Hani Gelecektin’i çıkarmıştır. 

 

İbrahim Tatlıses’in İş Yaşamı

Gıda sektöründe girdiği Tatlıses Çiğköfte günümüzde faaliyetini sürdürüyor. Tatlıses TV ise sanatçıya ait bir müzik kanalıdır. Yayın mekânı ve stüdyosu Seyrantepe’dedir. Kanalında magazin, talk showlar, siyaset programı gibi yayınlar da yapılmıştır. Borçlarını ödeyememesi nedeniyle 5 Eylül 2014 yılında yayına son verilmiştir. İranlı Kürt müzisyen Abdullah Ardeshir’le albüm yapmışlardır. 

 

Sanatçının Özel Yaşamı

Tatlıses ilk evliliğini Şanlıurfa’da Adalet Durak ile yapmıştır. Bu birliktelikten 3 tane çocuğu olmuştur. 1979’da tanıştığı Perihan Savaş ile bir birlikteliği başlamıştır. Bu evliliğinden ise bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Fakat Perihan Savaş’ın şiddet gördüğü ve Tatlıses’in de kıskançlık yaptığı gerekçesiyle bu izdivaç boşanmayla sonuçlanmıştır. 1983 yılında tanıştığı Derya Tuna'dan bir oğlu olmuştur. 27 Eylül 2011 yılında Ayşegül Yıldız ile hastanede evlenmişlerdir. İkilinin nikâhını o dönemin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kıymıştır. Nikâh şahitliğini ise Fatih Terim yapmıştır. 29 Kasım 2013 yılında ise Ayşegül Yıldız’la boşanmışlardır. Bu evlilikten ise İbrahim Tatlıses’in Elif Ada isminde bir kız çocuğu olmuştur. 

 

Vermiş Olduğu Yaşam Savaşı

14 Mart 2011 yılında program bitiminde İstanbul’un Maslak ilçesinde uzun namlulu bir silahla kafasından vurularak yaralanmıştır. Ardından hastaneye götürülmüş, uzun saatler boyunca devam eden ameliyatı sonucu yoğun bakıma bağlanmıştır. Uzun zaman alan tedavi süreci sonunda ise sağlığına kavuştu.