Hüseyin Turan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk halk müziği alanında oldukça başarılı olan ve sesiyle sevenlerinin dikkatini çeken Hüseyin Turan, müziğe küçük yaşlardan itibaren ilgi duyan müzisyenlerimizden biridir. Eğitim hayatı boyunca aldığı müzik eğitimleri sayesinde gitar ve bağlama çalmayı öğrenmiş, aynı zamanda müzikte de kendini yetiştirmiştir.

Müzik kariyeri boyunca birkaç müzik şirketiyle birlikte çalışmıştır. Bu şirketlerden çıkan albümleri, klipleri ve şarkıları hâlen insanların dillerinde dolaşmaktadır. Kariyerinde oldukça başarılı yerlere gelen Hüseyin Turan, son albümünü 2017’de çıkarmıştır. Henüz o albümden sonra kariyerinde bir hareketliliğe rastlanmasa da o zamanlardaki yapmış olduğu çalışmalar severek dinlenilmeye devam etmektedir.

 

Hayatı ve Kariyeri

Hüseyin Turan, 1967 yılında Erzincan’da doğmuştur. Sekiz çocuk arasından beşinci olarak doğan Hüseyin Turan, ilkokul ikiye kadar doğduğu şehirde yaşamıştır. Daha sonra İzmir’e ailesiyle birlikte taşınarak hayatına orada devam etmiştir. Müzikle yakınlığı lisede bağlama öğrenmesiyle başlamıştır. Bağlama çalarken halk oyunlarına da ilgi duyduğunu keşfedip o alanda kendini geliştirmeye çalıştı. Aldığı eğitimlerin başarısını katıldığı yarışmalarda da gösterdi ve dereceler aldı. Üniversite hayatını bir süre Dokuz Eylül Üniversitesinin Muhasebe Bölümünde geçirdi. Üç sene bu okulda eğitim gördükten sonra Ege Üniversitesine geçerek orada da konservatuar eğitimi aldı ve müziğe olan tutkusunu hayatına yerleştirmiş oldu. Eğitiminde Türk halk müziğine ağırlık verdi ve üniversite eğitimi sırasında gitar çalmayı da öğrendi.

Sanatçı, konservatuar eğitimi almadan önce düğünlerde sahne alan bir grupta yer alıyordu. Konservatuar eğitimi alırken ise birkaç arkadaşıyla Grup Laçin adındaki müzik grubunu kurdu. Konservatuar eğitimi bittiğinde ise gruptan ayrılıp yaşamını İstanbul’da geçirmeyi tercih etti.

 

Albüm Çalışmaları

Kariyerini profesyonel bir şekilde insanlara duyurması ise 1998 yılında yayımladığı ilk solo albümü ‘Hüseyin Turan’ ile oldu. İkinci albümünü 2000 yılında Aklıma Düştü Gözlerin adıyla dinleyicilere sundu. Bu albümden sonra iki sene daha bekleyerek sonraki albümü olan Turna Sesi albümünü yayımladı ve artık isim olarak insanlarda bir tanınmışlık elde etti. Sevenleriyle buluşturduğu sonraki albümü ise Hoş Geldin adıyla 2004’te çıktı. Bu albümden sonra çok fazla beklemeyip 2005’teki Kilit albümünü piyasaya sürdü. Adı Karanfil albümü 2007 yılında çıkmıştır. Bu albümden Hüseyin Turan, sonra üç yıl ara verip Leyla Nefesi albümünü sevenleriyle buluşturdu. Sanatçı, ‘Leyla Nefesi’ albümünden sonra da en fazla iki sene bekleyerek Dolu albümünü çıkardı. Bundan sonraki üç albümü de Süveyda, Ki ve YAAli / Ehl-i Deyişler adlarıyla çıkmıştır.

Sanatçı albümlerindeki birçok şarkısına klip çekmiştir. Hatta bazı kliplerini yıllar geçtikten sonra yeniden kliplendirdiği bile olmuştur. Şarkılarıyla birçok insana hitap eden Hüseyin Turan, hâlen dinlenmektedir. Müzikteki başarısını birçok kitleye ulaştırmıştır ve şarkıları dilden dile dolaşmaktadır.

 

Çalıştığı Müzik Şirketleri

Hüseyin Turan kariyer hayatı boyunca Bay Müzik, Seyhan Müzik, Doğaç Müzik ve Esen Müzik ile çalışmıştır. Birçok başarılı albüm, klip ve şarkıları bu müzik şirketlerinin etiketiyle sevenleriyle buluşmuştur. En sonra 2017 yılında çıkan YAAli / Ehl-i Deyişler albümü de 3 Şubat’ta Doğaç Müzik etiketiyle çıkmıştır.

 

Hüseyin Turan Özel Yaşamı

Hüseyin Turan, 2005 yılında Döne Turan ile evlendi. Eşini beklenmedik bir kalp krizi sonucu kaybeden Hüseyin Turan, bir müddet sonra İzmirli olan Deniz Turan ile evlendi. İkisinin 21 Ekim 2009’da bir kızları oldu. Kızlarının adını Leyla İzmir koydular. Kekemeliğiyle gündeme gelen Hüseyin Turan, verdiği bir röportajda kızına daha iyi örnek olabilmek için konuşmalarına oldukça önem verdiğini ifade etmiştir. Daha önce bir programda kekemeliğiyle dalga geçmesi de konu olmuştu.