Hümeyra Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Gerçek adı Fatma Hümeyra Akbay olan sanatçı 1947 yılında Ankara'da doğmuştur. Yabancı bir mürebbiye ile büyütüldüğünden katı kurallar nezdinde bir çocukluk geçirmiştir. Çok küçük yaşlarda sanata yönlendirilmiştir. 5 yaşındayken bale eğitimi almıştır. Babası vefat ettiğinde annesi ile İstanbul'a gelmiştir. Lise öğrenimi Londra'da iken gitar ve besteler artık gündemindedir. 18 yaşına geldiğinde İstanbul'a geri döner. Hayalinde balerin olmak varken bir müzik şirketinde grafiker olarak çalışmaya başlar. Burada gitarı ile şarkı söylerken o zamanın plak şirketi Melodi Plak patronu tarafından keşfedilir. Seslendirdiği şarkı kendi bestesi olan Olmasaydı şarkısıdır. Şarkıcılık, bestecilik, söz yazarlığı ve oyunculuk sıfatlarını en güzel şekilde taşımış ve taşımaya devam etmektedir. Müzisyen olduğu 1970 dönemlerinde şarkıları hit olmuştur.

 

Hümeyra ve Müzik Kariyeri

Hümeyra müzik şirketindeki patronunun keşfi ile birlikte ilk plağı yayınlanır. Güzelliğin beş para etmez bendeki bu aşk olmasa plağının hemen ardından Sessiz Gemi adlı beste ile Hümeyra Altın Plak ödülünü almıştır. Ve ilk albüm 1977 yılında gelir. Anlatamıyorum albümü ile Hümeyra artık Türkiye de pop stardır. Emel Sayın, Gönül Yazar ve Sevim Çağlayan'ında solistliğini yapmıştır. Albümlerin yanı sıra sinema ve tiyatro ile de yakından ilgilidir.

1980 yılından itibaren hayatına sinema girer. Kırık Bir Aşk Hikâyesi, Asiye Nasıl Kurtulur, Talihli Amele akla ilk gelen sinema filmleridir. Altın Portakal ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alır. Yıldızının parlak olduğu bu dönemlerde iki önemli isim olan oyuncu Fikret Hakan ve yönetmen Ömer Kavur ile evlilik yapar. 1990’lı dönemlerde ağırlığı tiyatroya verir. İstanbul Şehir Tiyatrosu kapsamında birçok oyunda oynar ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini alır. Bir süre sonra San Francisco da yaşama kararı alır. Burada da resim dersleri alarak bir bakıma kendini iki sene kadar dinlenmeye çeker. Tekrar Türkiye ye döner.

 

Hümeyra ve Özel Hayatı

Hümeyra 5 evlilik yapmıştır. İlk evliliği 18 yaşındayken olmuş ve kısa sürmüştür. İkinci evliliği dönemin jönü Fikret Hakan olmuştur. Bu evlilik sadece 1 ay sürmüştür. 3. evliliğinden bir oğlu vardır. 4. evliliği yönetmen Ömer Kavur ile olmuştur. 5. ve son evliliği ise caz piyanisti Cicero ile olmuştur.

2000'li yıllarda bir sitcom dizisi olan Gülse Birsel imzalı Avrupa Yakası dizisinde oynamaya başlamıştır. Bununla beraber Çağan Irmak imzalı ve gişede mükemmel rakamlara ulaşan Babam ve Oğlum sinema filminde rolü ile sinema da tekrar varım demiştir. Hümeyra daha sonra Çağan Irmak'la bir kaç sinema filminde daha çalışmış ve hepsi ayrı değerde olmuştur. Ben Anadolu isimli oyunu ile canlandırdığı karakterlerle 2007 de İsmail Dümbüllü ödülüne layık görülmüştür. Babam ve Oğlum filmindeki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu seçilmiştir.

 

Hümeyra Ve Tiyatro Oyunları 

1981 yılından itibaren 2003 yılına kadar Hümeyra tiyatro oyunlarında bilfiil görev almıştır. Tiyatro sevgisi onda başkadır. Aslında tiyatro, sinema ayırt etmektense o hep üretmekten yana olmuştur. Bu dönemde Ali Poyrazoğlu ile tanışmış ve birçok oyununda oynamıştır. İstanbul Şehir Tiyatrosu kapsamında birçok oyunda oynamış ve ödüller almıştır. Hümeyra karakteri ve fiziki olarak ifadelerini çok güzel kullanan bir oyuncu olduğundan gerek dram gerek komedi her türlü karşılayabilecek değerde bir sanatçıdır.

2014 yılında yine Çağan Irmak imzalı Unutursam Fısılda adlı sinema filminde sevenleri ile buluşmanın keyfini çıkarmıştır. Hümeyra farklıdır, onu izlemek ayrıcalıktır. Onun sergilediği karakterler arasında kaybolunur, yaşanır. O sanatçıdır.