Hülya Avşar Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk sinemasında birçok başarılı kadın oyuncu bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı farklı alanlarda da faaliyet göstermiştir. Birçok filmde oynamış ve aynı zamanda şarkıcılıkta da kendini göstermiş bir kadın oyuncu olan Hülya Avşar da bu başarılı sanatçılardan biridir.

 

Hülya Avşar Hayatı

Hülya Avşar, 10 Ekim 1963 tarihinde Balıkesir'de dünyaya gelmiştir. Emral ve Celal Avşar'ın ilk çocuğudur. Avşar, Kürt asıllı bir aileye mensuptur ve Avşar-Pirebat Kürt aşiretindendir. Ailesi onu sarışın anlamına gelen 'malakan curri' kelimesi ile çağırırdı. Annesi Emral Avşar Türk kökenli bir aileye, babası Celal Avşar ise Kürt kökenli bir aileden gelmektedir. Hülya Avşar'ın anne tarafı Girit ve Yörük göçmenidir. Babası ise Kayseri'den Kars-Ardahan'a göçmüş ve Kürtleşmiş bir Türkmen aşiretine mensuptur.

Bulvar gazetesinin 1983 yılında düzenlemiş olduğu yarışma, Avşar'ının hayatı için bir dönüm noktası olmuştur. Kainat Güzellik Yarışması'nda birinci seçilen Avşar'ın tacı, daha önce evlendiği ortaya çıkınca geri alındı. Haram filmindeki rolüyle film kariyerine başlamıştır. Bu filmde Salih Güney ve Fikret Hakan ile başrolü paylaşmıştır. Haram filminden sonra, 'Ayşem', 'Tapılacak Kadın', 'Hababam Sınıfı Askerde' ve '72.Koğuş' gibi filmlerde rol almıştır. Dizi oyunculuğunda da adından söz ettiren Avşar.'Kadın İsterse', 'Muhteşem Yüzyıl: Kösem' gibi yapımlarda boy göstermiştir.

 

Kariyer Hayatı ve Müzik Başarıları

Kariyerine müzik eğitimi alarak devam eden Hülya Avşar; bu eğitimden sonra altı albüm ve bir single çıkarmış, çeşitli müzikaller düzenlemiştir. 1995 yılında yayınlamış olduğu 'Yarası Saklım' albümü o dönem çok ses getirmiştir. Bu albümdeki üç şarkıya klip çekilmiş, 'Bu Gece Uzun Olacak' şarkısının klibi ise albümün çıkış klibi olmuş ve kült haline gelmiştir. Albümdeki üçüncü klip olan 'Sensiz Kaldım' şarkısı bir Suat Suna şarkısıdır ve Avşar bu şarkıyla çok beğeni toplamıştır. Bu albüm ve kliplerden sonra Hülya Avşar, 90'lı senelerin adından söz ettiren sanatçılarından biri haline gelmiştir.

1998 yılında, 'Hayat Böyle' albümünü çıkararak müzik hayatına devam etti ve müzik alanında kendini kanıtladı. Bu albümde, Serdar Ortaç'a ait olan 'Aradın mı' şarkısı ile çok takdir aldı ve şarkının klibi de beğenildi.

 

Sanatçının Aldığı Ödüller

2000 senesinde Kral TV müzik ödüllerinde, en iyi kadın şarkıcı ödülünü aldı. Müzik ve sinema kariyerinden sonra, Televizyon ve medya dünyasında da kendini gösterdi. Günaydın gazetesinde köşe yazarlığı yaptı ve sonrasında Show TV ekranlarında yayınlanan Hülya Avşar Show'u düzenledi. 2011 -2013 yılları arasında ise, 'O Ses Türkiye' adlı ses yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır. Aynı zamanda reklam filmlerinde de oynadı, günümüzde de yayınlanmaya devam eden 'Hülya'  dergisinin editörlüğünü yaptı. 2001 senesinde ise, kendi adını taşıyan markası Hülya by H markasını kurdu. Kendisinin de sıklıkla tercih ettiği basic t-shirtler, siyah beyaz renk seçenekleriyle online alışveriş sitesi üzerinden satılmaktadır.

Avşar, spora ve tenise olan tutkunluğuyla bilinmektedir. Her yıl kendi adını taşıyan Hülya Cup tenis turnuvasını düzenlemekte ve buradan elde ettiği geliri eğitime ve çocuklara destek vermek için kullanmaktadır.

 

Özel Yaşamı

Hülya Avşar ilk evliliğini 1979 senesinde Mehmet Tecirli ile yaptı. 2 yıl süren evlilik 1981 senesinde sona erdi. İkinci evliliğini ise, Kaya Çilingiroğlu ile yapmıştır. 1997 senesinde hayatlarını birleştiren çift 2005 yılında yollarını ayırmıştır. Avşar'ın bu evlilikten 1998 yılında Zehra(Çilingiroğlu) ismini verdiği bir kızı olmuştur. Hülya Avşar, aynı zamanda koyu bir Beşiktaş taraftarıdır. Kaya Çilingiroğlu ile olan evliliğini sonlandırdıktan sonra, iş adamı Saadettin Saran ile bir ilişki yaşamıştır. Annesi Emral Avşar, 6 Şubat 2009 tarihinde kanser hastalığı sebebiyle hayata gözlerini yummuştur.