Hatice Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Hatice, 6 Aralık 1978’de doğan bir Türk şarkıcıdır. Asıl adı Hatice Çarpar’dır fakat insanları onu Hatice olarak tanımaktadır.

 

Yaşamı ve Müzik Kariyeri

6 Aralık 1978’de doğan sanatçının doğrum yeri İzmir’in Narlıdere ilçesidir. Ailesi oldukça müziğe düşkündür ve Hatice’nin müzikteki yeteneğini keşfettiklerinde yaptıkları şey onu müziğe teşvik etmek olmuştur. Ailecek toplandıkları zamanlarda ve düğünlerde amatör bir şekilde şarkı söylemesinin ardından, “İner misin Çıkar mısın?” adlı müzik programında birinci seçilmiştir ve böylelikle de amatörce başladığı müzik hayatını profesyonelliğe yükseltmeyi başarmıştır.

Bir süre Çürük Elma’da sunuculuk yapan sanatçı, müziğe olan yoğun ilgisinden dolayı Eyüp Sultan Musiki Cemiyetine kaydoldu ve Nejat Yertut’tan ders aldı. Cemiyette ders alırken aynı zamanda Arif Sağ Müzik Okuluna devam edip müzik açısından yeterli seviyeye geldiğini düşünerek bu alanda profesyonel çalışmalara yer vermiştir.

Tam anlamıyla müzik hayatına giriş yapması 1990’lı yıllarda olmuştur. Bu yıllarda Farfara, Emiceoğlu Dursun, Kiraz, Kezban Yenge, Çıt Çıt adlarını taşıyan parçalarıyla adını başarılı bir şekilde duyurmuştur.

 

Televizyon Hayatı

ATV’den sunuculuk teklifinin gelmesiyle, “Çürük Elma” programında sunuculuk yapmıştır fakat bu program vesilesiyle müziğe olan tutkusunu fark edince müzik kariyerine kaldığı yerden devam etmiştir.

 

Albüm Çalışmaları

Hatice’nin ilk albümü 1999’da “Vol1” adıyla piyasaya sunulmuştur. Albümde Fidayda, Çıt Çıt, Kiraz, Zım Zım, Emiceoğlu Dursun, Safiye, Pınarbaşı, Şekeroğlan, Su Sızıyor, Usandım, Kiraz (Remix) olmak üzere 11 parça bulunmaktadır.

İkinci albümü 2000 yılında “Vol2” adıyla çıkmıştır. Bu albümün içerisinde de Farfara, Mendil, Telgrafın Tellerine, Yüksek Yüksek, Lorke, Kezban Yenge, Derule, Digel Yar, Tepside Tepsi, Lele Zalim, Başlıksız olmak üzere 11 parça yer almaktadır.

Sonraki albümü de 2001’de “Vol3” adıyla dinleyicilerin beğenisine sunulmuştur. Albümün içerisinde Bana Derler Hatice, Hoppala, Kalenin Dibinde Bir Taş Olaydım, Berber, Sus Sus, Kırda Erik Ağacı (Dillala), Tahkalıkta Galbır Var (A Gızım Haççanım) Şu, Hoppala (Akustik), Goca Çamın Gürlemesi – İlimon Yar,  Çökertme, Ritmix olmak üzere 12 parça bulunmaktadır.

Dördüncü albümü 2005’te “Bitaneme” adıyla çıkmıştır. Albümde  Güldür Yüzümü, Dönmemen Gerek, Kedi, Doyamıyorum, Hani Gitmeyecektin, Haram Geceler, Azrail, Beni Kandırdın, Sanane Bundan, Bitanesi, Nazar Değmesin, Bir Kızıl Gonca adlarında 12 parçaya yer verilmiştir.

Sanatçının 2006 yılında “Canımın Ötesi” adıyla albümü çıkmıştır. Albümün içerisinde Eller Yansın, Şakayla Karışık, Bilseydim, Farklısın, Sen Benimsin Sanmıştım (Remix), Borcum Bitmedi, Canımın Ötesi, Allah’ın Dediği Olur, Sen Benimsin Sanmıştım, Çıkma, Bilseydim (Remix), Farklısın (Alaturka), Şakayla Karışık (Alaturka) adlarını taşıyan 13 şarkı vardır.

 

2008 Yılından Sonra Gelen Albümler

Sanatçı iki yıl sonra yani 2008’de “Tenin Tenime” adında bir albüm çıkarmıştır. Bu albümde  Yalan, Tenin Tenime, Yinede Aşığım, Sevmiyor muyum Seni, Haketmemiştim, Adını Zalim Koydum, Sensizlik, Blöf, Ayrılsak da Beraberiz adlarında 11 parça bulunmaktadır.

Sonraki albümü de iki sene arayla, 2010’da “Pardon” ismiyle çıkmıştır. Albümde  Prens, Çok Sevdim, Başka Bir Aşk, Anlık Mutluluk, Pardon, Teşekkür Et, Başka Bir Aşk (Remix), Affedersiniz (Remix) Kalbe Kilit, Sensizlik olmak üzere 10 parça vardır.

Son olarak Hatice, 2012 yılında “Çok Uzadı Bu Ayrılık” albümünü çıkarmıştır. Son albümünün içerisinde  İhanetin Bedeli, Hadi Be Sende, Ayrılık, Kuş Uçtu, Öyle Duydum, Belalarda, Gelme Gideceksen, Ayrılık (Remix İbrahim Çelik), Vah Vah, Kuş Uçtu (Remix İbrahim Çelik) adlarında 10 şarkı bulunmaktadır. Bu albümlerinin dışında sanatçının Aşk Kadınının Aşk Adamı, Sarmaş Dolaş, Kuşkulanma, Hüzünleri Sattım, Dert Olsun adlarında teklileri de bulunmaktadır.