Harun Kolçak Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Harun Kolçak Türk Pop Müziğinin unutulmaz isimlerinden biridir. Müzik kariyeri boyunca müziğe dair birçok çalışmaya imza atmıştır ve geride birçok unutulmaz eser bırakmıştır. Temmuz 1955 doğumludur. Babası sinema sanatçısı Eşref Kolçak'tır. Saint Benoit Fransız Erkek Lisesinde okurken müzik hayatında daha ağır basmış ve müzik dünyasına girmiştir. Ve müzik dünyasına ilk giriş Erkin Koray'ın 1977 deki albümünde basgitar çalarak başlamıştır. Arada askerlik görevini tamamlayıp daha sonrasında caz müziğe ağırlık vererek müzikal deneyimlerine devam ettirmiştir.

 

Harun Kolçak'ın Hayatındaki Müzik Adamları

İlk müzik adamı Erkin Koray olmuştur. Sonrasında Aydın Esen, Neşet ve Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan hayatına girmiştir. Daha sonra Onno Tunç ile tanışmış ve bu vesile ile de Sezen Aksu ile de tanışmıştır. Sezen Aksu'nun destekleri ile de şarkı söylemeye başlamıştır. 7 yıl boyunca Onno Tunç Orkestrasında basgitarlık, vokalistlik ve solistlik yapmıştır.

Harun Kolçak 1992 de Onno Tunç prodüktörlüğünde ilk albümü Beni Affet olmuştur.  Sezen Aksu'nun Gir Kanıma şarkısı Harun Kolçak için patlama noktasıdır. Artık Türk Pop'unda Harun Kolçak ismi vardır. Şarkı söyleme yanı sıra şarkılarının sanatçılarca seslendirilmesi ile de bir diğer kol gelişmeye başlamıştır. Artık söz ve bestede de Harun Kolçak fırtınası esmektedir. Şarkıcı Emel’in seslendirdiği Faka Bastın bunlardan biridir.

 

Harun Kolçak ve Müzik Ödülleri

Harun Kolçak Aşkın Nur Yengi ve Zerrin Özer ile yaptığı düetlerle Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışmasına katılmıştır. Yine Antalya da katıldığı bir müzik yarışmasında ödüller almıştır. Yine bu yarışmaya katılma dönemleri esnasında Nilüfer, Sezen Aksu ve Zerrin Özer ile de vokal çalışmaları yapmıştır.

Harun Kolçak 1993’de ikinci albümü En Büyük Aşk'ı çıkarmıştır. Bu albümde çalışma arkadaşı İskender Paydaş olmuştur. 1994 yılında Bendeniz ile çalışmaya başlamıştır. Harun Kolçak 1995 yılında Yanımda Kal albümünü çıkarmıştır. Yıldızı her albümde artar hale gelmiştir. Sesi, şarkı sözleri ve besteleriyle dinleyici kitlesine arttırdıkça arttırmıştır. 1996 da Müptelayım Sana şarkısı En İyi Şarkıcı seçilmiştir. 2000'li yıllara kadar çıkardığı tüm albümler ses getirmiştir. Bu dönemde müzik hayatına bir tık ara verip oyunculuk denemelerine başlamıştır. Bu denemeler 2006 yılına kadar sürmüş ve 2006 yılında Müzisyen albümü ile geri dönüş yapmıştır.

 

Harun Kolçak ve Çeyrek Asır Projesi

2016 yılında müzik hayatının 25. yılında Çeyrek Asır projesini çıkarmıştır. Albüm çok ilgi görmüştür. Ve içindeki 14 şarkı da listelere taşınmayı başlamıştır. Amacı Çeyrek Asır projesinin 2. aşamasına dönmekti ancak hastalığı bunu engelledi. 

Harun Kolçak 2010 yılında Prostat kanserine yakalandığını açıkladığında sevenlerinin üzüntüsü yanı sıra kendi adına da zorlu bir kanserle yaşam dönemine girmiştir. 2014 yılında ameliyat geçirmiştir. Ameliyat sonrası başarılı olunduğuna dair güzel haberler sonrasında her şey yolunda giderken 2016 yılında hastalık nükseder. Yeni bir ameliyat sonrasında maalesef Harun Kolçak için durum iyiye değil kötüye gider. 19 Temmuz 2017 de henüz 62 yaşındayken vefat eder. Bursa Gemlik'te toprağa verilir.

 

Harun Kolçak Albümleri

1991 de başlayan müzik serüveni Beni Affet albümü ile başlamıştır. 1993’de En Büyük Aşk, 1995’de Yanımda Kal, 1998’de Teslim Oldum, 2000 yılında Yaşasın,2006’da Müzisyen, 2012 yılında Yeniden Doğuyorum, 2016’da Çeyrek Asır albümleridir. 

11 Aralık 2017 tarihinde  Pantene Altın Kelebek ödülünü kazanmış ancak ödülü kendi adına babası Eşref Koçak almıştır. Harun Kolçak sevenleri ile her zaman güzel sözler paylaşmaktan mutluluk duymuştur. Ve bunlardan en çok hafızalarda kalanı ise ''Sen gelecek planları yaparken hayatta kendi planlarını yapar'' olmuştur. Harun Kolçak bu sözü ile öleceğini hissetmiş ve sevdiklerine yine en kalpten gelen duygularıyla seslenmeyi bilmiştir.