Hande Yener Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Asıl adı Makbule Hande Özyener'dir. 12 Ocak 1973'te İstanbul Kadıköy' de  doğmuştur. Ortaokul eğitiminden sonra ailesi konservatuara gitmesine izin vermeyince Erenköy Kız Lisesi'ne başlamış fakat ikinci sınıfta okulu bırakarak evlenmiştir. 1990 yılında Uğur Kulaçoğlu ile dünya evine girmiştir. Ama 1994 yılında evliklerine son vermişlerdir. Bu evlilikten bir çocukları olmuştur. Annesi Yıldız Yazıcı, babası ise Erol Özyener'dir. Müziğinin yanında giyimi ve farklılık gösteren tarzıyla da isminden bahsettirmiştir. Ara ara müzikal tarzında da farklılıklar yapmıştır.

 

Müziğe Başlaması

Müzik hayatındaki farklılığın adımları köşe yazarları tarafından birçok defa incelenerek yorumlanmıştır. Meslektaşı Demet Akalın ile yaptığı atışmalar ülkemizde magazin gündemini sık sık meşgul etmiştir. Küçük yaslardan beri hayalini kurduğu şarkıcılığı yapabilmek adına yirmili yaşlarının başında Sezen Aksu'ya ulaşmaya çalışmış ve tezgâhtarlık yaptığı mağazaya gelen Hülya Avşar vasıtasıyla Sezen Aksu ile tanışmıştır. Sezen Aksu'nun yanında bir dönem geri vokallik yaptıktan sonra Altan Çetin ile çalışarak hazırladığı ilk stüdyo albümü Senden İbaret'i 2000 yılında piyasaya sürmeyi başarmıştır. 

 

Popülerliğe Başlangıç

Nasıl Derdim? (2007) albümü ile tarzını elektronik müziğe kaydırarak birkaç albümünde pop müzikten uzaklaşmıştır. Müzik hayatının ilk on yılını oluşturan bu dönemde Yalanın Batsın, Acele Etme, Kırmızı, Kelepçe, Aşkın Ateşi, Kibir ve Romeo gibi birçok parçası ülkemizde listelerin üst sıralarına çıktı. Şarkıcının elektronik müzik dönemindeki çalışmaları övgü alsa da pop müziğe kıyasla para kaybı yaşamasına engel olamadı. Böylece sanatçı, elektronik müzik dönemini birkaç sene içerisinde noktalayarak Hande' ye Neler Oluyor? (2010) albümüyle hem pop müziğe hem de pop listelerine geri dönmüştür. Müzik yaşamının ikinci pop dönemindeki albümleri sık sık ilk dönemindeki albümlerle karşılaştırılarak karışık tenkitler toplasa bile bilhassa Mükemmel (2014) ve Hepsi Hit (2016- 17) albümlerinden çıkan birçok parçası  ülkesinde senenin en çok dinlenen pop şarkıları arasına girmiştir. Bu senelerde Bodum, Ya Ya Ya Ya, Naber, Sebastian, Mor, Bakıcaz Artık ve Beni Sev gibi birçok parçası ülkemizde listelerin üst sıralarına çıkmıştır. 

 

Kimlerden Etkilendi?

Sanatçı hayranı olduğu Madonna başta olmak üzere birçok isimden etkilenmiştir. Tarzı, klipleri ve canlı performansları Madonna'nın da aralarında olduğu çeşitli şarkıcılarla benzer bulunarak çokça kıyaslandı. 2013 yılında YouTube'da en çok izlenen Türk şarkıcı olmayı başarmıştır. 2000'lerin sonunda birkaç sene ülkesinde gey ikonu olarak anılan sanatçı, bu süre içinde Türkiye' de LGBT haklarının ilerlemesini isteyen bazı açıklamalar yaptı. Fakat sonraki senelerde LGBT konularında sessiz kalması üzerine eleştirilerle karşılaştı. 2010'ların ikinci yarısında iş yaşamına atıldı ve dönemsel olarak çeşitli gece kulübü ve plajların işletiminde görev almıştır. Altın Kelebek ödülü de dahil olmak üzere alanında birçok farklı ödüle layık görülmüştür. Sıfırdan başlayan ve çok büyük bir yükseliş kaydeden Hande Yener ünlü isimlerle de çalışmıştır.

 

Ödül ve Başarıları

Sanatçı müzik yaşamı boyunca albümleri sayesinde çok sayıda ödül kazanmıştır. 2015'in Haziran ayında evinde 56 adet ödül olduğunu söylemiştir. Çıkış yaptığı sene Altın Kelebek Ödülleri'nden ikisini kazandıktan sonra 2008 ve 2011 senelerinde de bu ödüllerden Yılın Türk Pop Müziği Kadın Solisti dalında ödül kazanmıştır. Sen Yoluna Ben Yoluma albümünün bir milyondan fazla satması ile de 2000'li senelerde ülkede bir albüm ile bu satış sayısını geçen az sayıdaki şarkıcıdan biri olarak kayıtlara geçmiştir. Bunun yanında Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor ve Apayrı albümleri ise rakamsal bir başarı yakalamayı da başarmış sanatçılarımızdan biridir.