Haluk Levent Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türkiye’nin tartışmasız en ünlü sanatçılarından bir tanesi Haluk Levent’tir. Haluk Levent alanında vermiş olduğu hizmetlerin yanı sıra sosyal anlamda da sevenlerinin takdir ettiği bir sanatçıdır. Sanatçı 26 Kasım 1968’de dolmuştur. Memleketi Adana Yüreğir’dir. Haluk Levent’in 9 tane kardeşi vardır ve kendisi 8. sıradadır. Haluk Levent’in kökünün Arap olduğu her ne kadar söylense de sanatçı kendisini Nusayri olarak ifade etmektedir. İlk ve Ortaokulu’nu, lisesini Adana’da okuyan Haluk Levent Karadeniz Teknik Üniversitesi orman mühendisliğini kazanmıştır.

Sanatçının tek kazandığı üniversite bu değildir. Daha sonra Haluk Levent Kastamonu meslek yüksek okulu bilgisayar programcılığı, ODTÜ Fizik Bölümü, Ankara muhasebe bölümü gibi pek çok bölümü kazanıp buralarda kısa süre okumuştur. Sanatçının üniversite sınavını kazanma noktasındaki başarısını ilerletme konusunda gösterememiştir. Maddi konulardaki sıkıntıları üniversitede istikrarlı olarak eğitime devam etmesinin önüne geçmiştir.


Sanat Yaşamı 

Üniversite hayatındaki başarısızlıklardan sonra Haluk Levent ticaret hayatına adım atmıştır. Fakat ticaret yaşamında da ciddi zorluklar yaşayarak başarısız olmuştur. Bu başarısızlıkların sonucunda Haluk Levent Adana’dan ayrılarak ilk albümü olan Yollarda’yı çıkarmıştır. Sanat hayatının ilk yıllarından bugüne kadar Haluk Levent sanatı sadece insanlara yararlı olabilmek adına yapmıştır. Sanat hayatının ilk yıllarında bazen hasta bir çocuk için, bazen yaşlı bir insan için şarkı söyleyip parasını onlara bağışlamıştır.

Sanatçı İstanbul'a geldikten sonra Ortaköy ve daha pek çok yerde barlarda şarkı söyleyerek hayatını idame ettirmeye devam etti.  Burada bazı başarılı müzisyenler ile tanışarak 1990 yılından 1993 yılına kadar albüm hazırlıklarını devam ettirdi. Ve sonunda Yollarda albümünü çıkararak pek çok dinleyicinin dikkatini çekmeyi başardı. Haluk Levent’in yollarda albümü 200 binlik satış rakamına ulaşarak müzik piyasalarını alt üst etmeyi başardı. 1995 yılında Bir Gece Vakti, 1996 yılında ise Arkadaş albümleri piyasaya çıkan Haluk Levent’in dinleyici kitlesi bir milyonu aşmaya başlamıştı.

 

Hayatındaki Dönüm Noktası 

Haluk Levent yaşamış olduğu bir talihsizlik yüzünden 1997 yılında cezaevine girerek burada 9 ay bulunmak zorunda kalmıştır. Yaşadığı davanın ticari bir dava olduğundan bahseden sanatçı 10 yıl boyunca bu dava ile uğraşmak zorunda kalmıştır. Cezaevinde bulunduğu süre içerisinde Haluk Levent'in Saçları uzundu. Nükleer santral projesini protesto etmek için Haluk Levent saçlarını keserek bu projeye itiraz için saçlarını bağışlamıştır.

Cezaevinde bulunduğu süre içerisinde Mektup adını verdiği albümünün çalışmalarını yürütmüştür. Daha sonrasında ise cezaevinde Kedi Köprüsü adını verdiği ilk kitabını yazmıştır. Haluk Levent mektup albümünü içeriden dışarıdaki bütün insanlara yazılmış olan bir mesaj olarak nitelendirilmiştir.


Sanatçının Katkıda Bulunduğu Yardım Projeleri

Haluk Levent sanat hayatı boyunca en çok konser veren sanatçılar arasında ipi göğüsleyen bir kişidir. Sanatçının rekor konser olarak adlandırılan İki tane de konseri bulunmaktadır. Bu konserlerin her biri 12 saat sürmüştür. Buna hemen hemen yapmış olduğu bütün projelerin de yardım amacını gütmüştür. Askerde bulunduğu dönemde de Güneydoğu Anadolu’nun hemen hemen her bölgesinde konser vermeye devam etmiştir. Bu konserden kazanmış olduğu paraları da yine yardım projeleri için harcamıştır.

1999 depreminde ve  İzmit’te kurulan çadırlarda yardımcı olan Haluk Levent oralardaki Zor durumda insanlara daha pek çok yardımda bulunmuştur. Susurluk'ta yaşanan olaya karşı Haluk Levent ‘’kamyoncunun türküsü’’ adlı şarkısı ile gönderme yapmıştır. Daha sonrasında Haluk Levent'in günümüze kadar çıkarmış olduğu pek çok şarkı ve yapmış olduğu konserler hala ses getirmektedir. Şu anda Twitter üzerinden kurmuş olduğu Ahbap grubu ile tüm insanlarla beraber yardıma ihtiyacı olan herkese yardım götürme konusunda aktif olarak görev almaktadır. Sanatçının tüm yapmış olduğu bu yardımlardan dolayı adı yardımsever rockçı olarak anılmaya devam etmektedir.