Hadise Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Hadise Açıkgöz Belçika’da 22 Ekim 1985 yılında doğmuştur. Hadise çocukluğundan beri ata binmeyi ve de şarkı söylemeyi çok seven bir sanatçıdır. Hadisenin ailesi Sivaslıydı ama kendisi Belçika’da doğup büyüdü. Birçok iyi eğitim alan sanatçı en son olarak kariyerini müzik dünyasında çizmeye karar verdi. Ailesi de Hadise’yi bu konuda desteklemiş ve anlayışla karşılamışlardır. Hadise ilk olarak Belçika’da 2003 yılında olan bir yarışmaya katılma kararı alır. Popstar Idool  adlı olan bu yarışmada finale kalan 10 isim arasındaydı. Bu yarışmada birçok yapımcının dikkatini çekmiştir. Yarışmada birinci olmasa da Hadiseye bir teklif gelir. Hadise kayıt süreçlerini başlatmak için yapımcı olan Serge Ramaekers ve Yves Gaillard ile stüdyoda yer almayı başardı.

 

Hadise’nin Kariyer Hayatı

Hadise ilk yapmak istediği şarkıyı Şehirli Pop olarak isimlendiriyor. Bir yandan müzik ile ilgilenen sanatçı bir yandan da pazarlama bölümünü okuyordu. Hadise birçok dil biliyordu bunlar İngilizce, Fransızca, Almanca ve Flamancadır. Hadise ilk stüdyo albümü ise 2003 yılında yayınlandı. Bu albüm Sweat’te yer alan Stir Me Up şarkısıyla hem Belçika’da hem de Türkiye’ de tanındı. Hadise uzun bir süreden sonra Türkiye’ye taşındı. Türkiye’de de çok sevilen sanatçı birçok farklı proje ile hayranlarının karşısına geldi. Çeşitli zaman dilimlerinde düzenlediği konserleri ile sanat yaşamını pekiştirmeye devam eden ünlü şarkıcı çeşitli televizyon programlarında da görevler almayı ihmal etmedi. Uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil ederek de önemli başarılar elde etmeyi başarmış nadide sanatçılarımızdan birisidir.

 

2007 ve 2016 Yılları Arasında Hadise

Hadise Sweat albümünden sonra 2007 de bir tane daha albüm çıkardı. Hadise 2009’ da Moskova da olan bir yarışma da Eurovision şarkısında en büyük başarısını göstermiştir. Çünkü yarışmada Türkiye'yi temsil etmiştir. Düm Tek Tek şarkısıyla 4. Sırada yer almayı başardı. Hem İngilizce hem Türkçe şarkı çıkaran Hadise 2009 yılında Fast Life ve kahraman adında bir albüm çıkarmıştır. Her sene geleneksel olarak verilen Balkanların müzik kanalında en iyi kadın sanatçısı 2009 ödülünü aldı. Hadise 5. Albümü olan Aşk Kaç Beden Giyer şarkısını da 2011 yılında çıkardı. Bu albümün yönetmenliğini Hülya Açıkgöz üstlendi ve bu albüm tıklanma rekoru kırmıştı. Mesajımı almıştır o şarkısının yönetmenliğini yine Hülya Açıkgöz üstlenmiştir. Diğer şarkılardan biri de Süpermen bu albümde uzun süre listelerde 1. sırada yer aldı.

 

Hadise’nin Söz Yazarlığı ve Program Sunuculuğu

Hadise güzel sesi yanında sanatçı aynı zamanda hem bestekâr hem de söz yazarıdır. Hem yurt içi hem de yurt dışında çeşitli konserler vermeye devam ediyor. Tavsiye şarkısı müzik tarafından yayınlanarak yıl içinde binlerce kişi tarafından dinlendi. Türkiye’ de 1 numara olan şarkıları ise Bu Aralar ve Nerdesin aşkım müziğiyle kendini en öne çıkardı. Hadise’nin 7. Albümü olan Şampiyon da satışa sunularak sanatçının kariyeri bir kere daha tescillenmiş oldu.  Hadise 2008 yılında Serdar Ortaçla Düşman adlı şarkıda düet yapmıştır. Aynı zamanda birçok programda sunuculuk yapmıştır Bu programlardan birisi de Popstar  adlı bir yarışmaydı. En son olarak da bir jüri koltuğunda yer aldı Acun Ilıcalının sunduğu O ses  Türkiye’de görev aldı. Sanatçı gerek şarkıları gerekse programlarda aldığı görevleri ile her zaman gündemde kalmayı başarmıştır. Son derece yüksek standartlarda bir sanatçıdır. Çok fazla dil bilmesi sanat hayatında çeşitlilikler ortaya çıkarmıştır. Türkçe şarkılardaki başarısını çok rahat şekilde yabancı şarkıları söylerken de sürdürebilmektedir.