Gülben Ergen Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

25 Ağustos 1972'de İstanbul Kadıköy'de dünyaya gelmiştir. Erenköy Kız Lisesi'nde ortaokul eğitimini tamamlayan Gülben, sonrasında Kadıköy Ticaret Lisesi'ni bitirmiştir. 1987'de yani henüz 16 yaşında genç bir kızken Hürriyet gazetesinin yaptığı Sinema Yıldızı Yarışması'nda ikinci olmuş, ardından lise eğitimini tamamladıktan sonra mankenliğe başlamıştır. Başrolünü Bülent Ersoy' un oynadığı 1988' de vizyona giren Biz Ayrılamayız kendisinin ilk sinema tecrübesi olmuştur. Aynı sene Kartal Tibet' in yönetmenlik yaptığı Deniz Yıldızı filminde Kenan Kalav ile başrol oynamıştır. Tüm bu filmlerin ardından Cüneyt Arkın ile Av, Eşref Kolçak'la Kanun Savaşçıları filmlerinde oynamış, sonrasında ağabeyini bir trafik kazası sonucunda kaybetmiştir. 

 

Müziğe Başlama Serüveni

1994 yılında Maksim Gazinosu'nda İbrahim Tatlıses' in alt kadrosunda çıkmaya başlayan sanatçı, sonrasında ise İbrahim Tatlıses' in Haydi Söyle klibinde oynamıştır. Müzik yaşamına bu dönemlerde başlayan sanatçı, Tatlıses' in ardından Nurdan Torun' un da alt kadrosunda çıkmaya başladı. Ardından Tatlıses' in yönetmenlik yaptığı ve başrolde oynadığı Fırat dizisinde yer almıştır. 

 

Dizi Dünyası ve Programları

Sanatçı, 1997 yılının Eylül ayında ilk albümü olan Merhaba'yı Elanor Müzik vasıtasıyla piyasaya sürmüştür. Albümdeki Sana Sana, Yaramaz, Aşkta Kural Tanımam, Boşvere Boşvere, Sensiz Mutlu Olamam parçalarına klip çekmiştir. 1999 yılının Aralık ayında sanatçının ikinci albümü olan Kör Aşık' ı çıktı. Albümde Şehrazat ve Sezen Aksu' ya ait sözlerin olduğu şarkılar da vardı. Aynı zamanlarda Gümbür Gümbür Gülbence isimli televizyon programını yapan şarkıcı, 1998 - 2001 seneleri arasında Marziye adlı dizide başrol oyuncusu olarak görev yaptı. 2001' de ise Show TV' de oynayan Dadı isimli dizide Haldun Dormen ve Kenan Işık' la birlikte oynamıştır. Şarkıcının üçüncü albümü Sade ve Sadece, Neşe Müzik aracılığıyla 2002'nin Haziran ayında çıkmıştır.

 

Sanatçının Albümleri

Albümün çıkış şarkısı Abayı Yaktım'dan sonra ikinci klip olarak çıkan Elveda parçası, MTV Turkey Top 5 Chart sıralamasında 14 gün boyunca zirvenin sahibi olmuştur. Sonrasında Sandık Lekesi, Arka Sokaklar ve Teşekkür Ederim kliplerini yayınlamıştır. Aynı zamanlarda sanatçı Gülbence isimli bir dergi  çıkarmıştır. Sonrasında Hürrem Sultan dizisinde başrol oyunculuğu yapmıştır. 2004 yılının Şubat ayında dördüncü albümü olan Uçacaksın' ı piyasaya sürmüştür.

Albümün reklamını yapmak adına İstanbul' da vermiş olduğu konser sene sonunda Gülben Ergen Live in İstanbul ismi ile DVD şeklinde çıkmıştır. Uçacaksın, Kandıramazsın Beni, Küt Küt, Ayrılmam ve Gencecik Delikanlı parçalarına klip çekilen albüm sene sonuna dek ülkemizde 600 bin adet satmıştır. 2005 yılında Fıkır Fıkır isimli bir parça çıkarmış ve bu şarkıyı Uçacaksın albümü ile birleştirip Fıkır Fıkır 9+1 ismiyle çıkarmıştır. Sanatçının kendi ismini taşıyan beşinci albümü Gülben Ergen, 2006 yılının Haziran ayında Seyhan Müzik vasıtasıyla piyasaya sürdü. Çıktığı sene ülkemizde 180 bin satmış olan albümdeki Yalnızlık, Lay la Lay Lalay, Yani ve Aşksın Sen parçalarına klip çekilmiştir.

 

Gülben Ergen’in Çalıştığı Kişiler

Sanatçı albüm için Sezen Aksu, Şehrazat, Yıldız Tilbe, Yalın ve Nazan Öncel gibi söz yazarları ile çalışmıştır. Aynı sene Kanal D' de yayınlanan Gönül dizisinde oynamıştır. 2007 yılının Ocak ayında ilk çocuğu olan Atlas' ı dünyaya getirmiştir. 2008 yılının Mart ayında altıncı albümü Aşk Hiç Bitmez' i Seyhan Müzik vasıtasıyla çıkarmıştır. Albümdeki Sürpriz, Avrupa, Bay Doğru ve Ya Ölümsün Ya Düğün parçalarına klip çekmiştir.

 

Sosyal Sorumluluk Projesi

Şarkıcının başkanlığını, Araştırmacı Elvan Oktar'ın da başkan yardımcılığını yaptığı dernek, ülkemizde okul öncesi eğitimin yaygınlaşmasını sağlamaya çalışıyor.