Gripin Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Gripin İstanbul’da kurulmuş bir Pop Rock grubudur. Grup 1999 yılında Evren Gülçığ ve Birol Namoğlu tarafından kurulmuştur. Pop Rock yapan grup 5 üyeden oluşmaktadır. Grubu Evren Gülçığ ile beraber Birol Namoğlu kurmuştur. Evren Gülçığ grubun bas gitaristidir. Bunlardan vokalde Birol Namoğlu bulunmaktadır. Murat Başdoğan ise grubun gitaristidir. Grubun bateri bölümünde ise İlker Baliç yer almaktadır. Grubun son üyesi Arda İnceoğlu ise bas gitar ve diğer alt yapı gibi işleri üstlenmiştir. Grup çıkardığı albümlerle de ses getirmiştir. Ayrıca çeşitli ödüllere de layık görülmüştür.

 

Evren Gülçığ

Evren Gülçığ, 6 Eylül 1977 tarihinde doğmuştur. Evren Gülçığ henüz genç yaşlarda Şişli Teraki Lisesi’nde ki grubu ile 2. olmuştur. İkincilik ödülü olarak ise 1993 yılında altın mikrofon ödülünü kazanmıştır. 1994-1995 yıllarında ‘’Pharoh’’ adlı grupta gitaristlik yapmıştır. Daha sonra ise Birol Namoğlu ile tanışması ‘’İsmi Lazım Değil’’ adlı grupta olmuştur. Evren Gülçığ, 1997-1998 yıllarında ise caz armonisi dersi almıştır. Bunu Pera Güzel Sanatlar’da alırken bir taraftan da tiyatro müzikleri hazırlamıştır. Birol Namoğlu ile de 1999 yılında ‘’Gripin’’ adlı grubu kurmuşlardır.  

 

Birol Namoğlu

Tam adı Süreyya Birol Namoğlu olan vokalist 9 Kasım 1978 tarihinde doğmuştur. Namoğlu lise eğitimini Kemal Atatürk Lisesi’nde almıştır. Lise yıllarında arkadaşları ile kurdukları grupta vokalistlik yapmıştır. 1994 yılında gerçekleşen lise festivallerinde çalmışlardır. 1998 yılında ise ‘’Yanki’’ adlı grupta vokalistlik yapmıştır. Grubu Serdar Derekoy ve Mustafa Keçeli ile kurmuşlardır. Namoğlu bu grup ile Boğaziçi Üniversitesi 1. Amatör Müzik Yarışması’nda en iyi erkek solist olmuştur. Aynı yarışmada ‘’Yanki’’ adlı grupları ise en iyi grup, en iyi performans ve jüri özel ödüllerini almaya hak kazanmışlardır. Tüm bunlardan sonra ise Evren Gülçığ ile birlikte ‘’Gripin’’ grubunu kurmuşlardır. Ayrıca Namoğlu Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Yıldız Teknik Üniversitesi mezunudur. Yüksek lisansını ise işletme bölümünde Galatasaray Üniversitesi’nde yapmıştır.

 

Arda İnceoğlu, Murat Başdoğan ve İlker Baliç

Arda İnceoğlu, 21 Şubat 1982 tarihinde doğmuştur. Müzik hayatına genç yaşlarda lise döneminde başlamıştır. 2001 yılında ise ‘’Kung Fu’’ adlı grupta çeşitli yerlerde çaldı. ‘’Gripin’’ adlı gruba ise 2002 yılında dâhil olmuştur. İnceoğlu basgitar ve klavye alt yapı gibi işleri üstlenmiştir. Grubun bir diğer üyesi Murat Başdoğan ise 26 Aralık 1981 tarihinde doğmuştur. Tıpkı diğer grup üyeleri gibi o da müzik hayatına lise yıllarında atılmaya başlamıştır. O yıllarda birkaç grupla çaldıktan sonra 2001 yılında ‘’Gripin’’ adlı gruba dahil olmuştur. Ayrıca Murat Başdoğan grubun gitaristidir. Grubun bir diğer üyesi ise İlker Baliç’tir. Baliç, 22 Mayıs 1982 tarihinde doğmuştur. Baliç de diğer üyeler gibi amatör müzik hayatına lise yıllarında başladı. ‘’Gripin’’ adlı gruba ise 2000 yılında katıldı ve grubun bateristi oldu.

 

Gripin Albümleri

‘’Gripin’’ adı ile bilinen grup ilk albümünü 2004 yılında çıkarmıştır. Albüm ‘’Hikâyeler Anlatıldı’’ adı ile piyasalarda yerini almıştır. Bir sonra ki albümleri ise ‘’Hikâyeler Anlatıldı 2. Baskı’’ olarak 2005 yılında çıkmıştır. Grup 2007 yılında ise sürpriz bir isim ile albüm çıkartmıştır. Albümlerine ‘’Gripin’’ adını vermişlerdir. 2010 da ise alışılmışın dışında bir isim ile albümleri çıkmıştır. Bu albümlerine ise ‘’M.S 05.03.2010’’ adını vermişlerdir. 2 yıl aradan sonra ise 2012 yılında ‘’Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar’’ adlı albümleri piyasaları süslemiştir. Grubun en sonra çıkardığı albüm ise 2017 yılına aittir. Bu albüm ise ‘’Nasılım Biliyor Musun?’’ adını almıştır.