Gönül Yazar Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

12 Ağustos 1936’da İzmir’de dünyaya gelen Gönül Yazar’ın asıl ismi Mürşide Gönül Özyenginer’dir. Şarkıcı ve oyuncu Gönül Yazar’ın, babası Erzincanlı müteahhit Mehmet Bey, annesi Yugoslav göçmeni Fatma hanımdır. Ailenin ikinci çocuğudur. Belma isimli ablasıyla, ses sanatçısı olan Belkıs Özener’de kız kardeşleridir. Altı yaşındayken anne ve babasının ayrılığı ile ailesi dağılmıştır. Müziğe olan ilgisi ilkokul yıllarında başlamış ve günümüze kadar uzanmıştır.

 

Gönül Yazar’ın Sanat Hayatı

15 yaşında sanat hayatına atılan Gönül Yazar, 1952 yılında ‘Ege Ses Kraliçesi’ yarışmasını kazandı. Bir radyo yarışmasına başvurarak orda ses sanatçısı Necdet Yazar ile tanıştı. 15 yaşında Necdet Yazar ile evlenerek onun soyadını alması bundan sonraki yaşamının şekillenmesine sebep olmuştur. Öyle ki 1,5 yıl süren evliliğinden sonra bile edindiği çevre ilerlediği yolda önünü açmıştır. Bir yıl boyunca Ziya Özbekkan, Melahat Pars ve Fahri Kopuz gibi eğitimli hocalardan ders alarak radyo aracılığıyla ismini Türkiye’ye duyurdu. 1954 yılında Ankara Radyo’ndan İstanbul sahnelerine geçti. Uzun yıllar Zeki Müren ve Behiye Aksoy ile sahne almıştır. Birçok filmde şarkı seslendirme serüveni 1958 yapımı ‘Günah Yolcuları’ filmi ile olmuştur.

Sanatçının ilk kaydı, 1962 yılında yayınladığı ‘Bak Bir Varmış/Takamadım Yıldızlardan Tacımı’ 78’liği olmuştur. Sonrasında bir kez taş plak kaydı yayınlamıştır. 1965 yılında ilk 45’liği ‘Kelebeğim/Hayran Olurum Aşkı Bilene’yi yayınlamıştır. Hulki Saner’in yönetmenliğini yaptığı ‘Taş Bebek’ filminde, Göksel Arsoy’la başrolü paylaşmıştır. Film çok beğenilmişti ve sanatçının hayatı boyunca anılacağı bir lakap olmuştu.

 

Gönül Yazar’ın Sahne Deneyimleri

Gönül Yazar, sadece sahne ve ekranlar karşısında olmasının yanı sıra tiyatro alanında da faaliyet göstermiştir. Karaca Tiyatrosu’nda sahnelediği ‘Papazlar Trafiği’ isimli İngiliz piyesinde usta sanatçılardan Adile Naşit ve Gülriz Sururi aynı sahneyi paylaşmıştır. Alaturka sahnelerinin yanı sıra pop müziği alanında da başarılı olup beğeni toplayan Gönül Yazar, Yaşar Güvenir’in ‘Sensiz Saadet Neymiş’ isimli bestesiyle seslendirdiği 45’liği altın plak kazandırdı. 1979 yılında ‘Taş Bebek’ ve 1989 yılında ‘Gönülden Gönüle’ albümleri çok beğeni toplamıştır.

Sanat yaşamı boyunca birçok albüm çıkarıp ve onlarca filimde yer alan Gönül Yazar, günümüzde NTV’ de yayınlanan ’10 Kadın’ programında yer almıştır. 1993 yılında son albümü ‘Sevmek İstiyorum’ u çıkartarak müzik hayatından uzaklaşmıştır.

 

Sanatçının Özel Hayatı ve Evlilikleri

Sanat camiasının Taş Bebek lakaplı Gönül Yazar’ı, 7 tane resmi evlilik yaparak, boşanması yönüyle de adından sıkça söz ettirmiştir. Anne ve babasının o çok küçükken ayrılmasının onda aile özlemi yarattığı duygusundan dolayı bu kadar çok evlenmiş olabileceğini düşündüğünü bir röportajında belirtmiştir.

İlk evliliğini 15 yaşında iken kendisinden 14 yaş büyük Necdet Yazar ile gerçekleştirip kısa süre sonra ayrılan sanatçı, o dönemde çalıştıkları için üç aylık çocuğunu aldırmak zorunda kalmıştır. İkinci evliliğini 1956 yılında Bedii Çapa ile yapmıştır. Kendisinden yaşça büyük fabrikatör olan Bedii Çapa’da çocukluğunda yaşayamadığı aile sevgisini bulmuştur. Tanıştıkları dönemde boşanmak üzere olan Bedii Çapa’nın o zamanki eşi ses sanatçısı Fikret Şenses, Yazar’ın hamile olduğunu öğrenince gururundan boşanmıştır. Fakat Gönül Yazar’ın geçirdiği rahatsızlıktan dolayı çocuğu aldırmak durumunda kalmışlardır.

Yazar, 1963 yılında üçüncü evliliğini oyuncu Özden Çelik ile yapmıştır ve kısa süre sonra boşanmışlardır. Sanatçı, dördüncü evliliğini futbolcu Metin Oktay ile yapmıştır. Metin Oktay ile evliliği yedi yıl sürmüştür. 1972 yılında iş adamı Ercan Akın ile gizlice evlenerek herkesi şaşırtan Yazar, eşinin ailesinin istememesinden dolayı kısa bir süre sonra tekrardan boşanmıştır.

1979 yılında kendisinden yaşça çok küçük olan Sinan Birsel ile evlendi ve bu evlilik 1 yıl sürdü.  1977’de Fahrettin Akçınar ile evlenmiş ve bu evliliği de 7 ay sonra sonlanmıştır. Erol Simavi ile yaşadığı büyük aşk sonucu, 1970 yılında İsviçre’nin Cenevre şehrinde Yasemin Simavi adında kızı dünyaya gelmiştir.