Gönül Akkor Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk Sanat Müziği sanatçısı olarak bilinen ve Türk Pop Müziğinde de söz sahibi olan Gönül Akkor, 4 Şubat 1940 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Babası Tahsin Bey bir ses sanatçısı, annesi Muzaffer Hanımda çok iyi  ud çalgıcısı olup, müziğin sonuna kadar yaşandığı bir evde büyümüştür. Şarkıcı olan Kamuran Akkor ve Alev adında iki kız kardeşe sahiptir. İlk ve orta öğrenimlerini memleketinde okuyan Gönül Akkor, lise öğrenimini okumak üzere Bursa'ya geçmiştir, burada  Bursa Kız Öğretmen okulunda lise öğrenimine başlamıştır.

 

Gönül Akkor Nasıl Tanınmaya Başlamıştır?

1957 yılında Bursa Kız Öğretmen Okulu lise son sınıfta okuldan ayrılmış ve lise öğrenimi yarıda bırakmıştır. TRT'nin açtığı 1959 yılında ki sınavla Ankara Radyosunda stajyer olarak işe başlamış olup kısa sürede kendini memleketin en popüler ve en sevilen kişileri arasına getirmiştir. Popüler olmasının da verdiği avantajla arka arkaya plaklar yapmış ve büyük başarılar elde etmiştir. Bu başarılarını sahne çalışmalarına da aktararak kendisini ülkenin en çok aranan assolistlerinden  biri haline getirmiştir. Asıl olarak Türk Sanat Müziği sanatçısı olarak bilinse de yaptığı müzikler ile Türk Pop Müziğinde de başarılı olmuş ve bu alanda da plaklar çıkarmıştır. Türk Pop'unun en önemli  söz yazarlarından olan Sezen Cumhur Önal ve Fecri Ebcioğlu ile birlikte çalışmıştır.

 

Gönül Akkor Başarısını Nasıl Devam Ettirmiştir?

Türk Popu türünde çıkardığı plaklar arasında yer alan ve Sahibinin Sesi tarafından yayımlanmış ''Sana Ben Kulu /Böyle Gelmiş Böyle'' adlı 45'liği büyük ilgi görmüş ve çok büyük satış rakamlarına ulaşmıştır. Bunların devamında 1960 sonlarında ve 1970 başlarında birçok pop 45'lik yapmıştır.1970'lerin başında Bora Ayanoğlu'nun eseri olan ''Güller ve Dudaklar'' adlı şarkısını plak yapmış ve Saner tarafından yayımlanan bu plak da o yılların büyük hitleri arasında yer almıştır.1974 yılında Türkiye'de ilk defa, Esin Engin’in yönettiği Batı Sazları ve senfoni orkestrası eşliğinde ''Sizin Seçtikleriniz'' adlı eser ile bir ilke imza atmıştır. Bu eser yine Türkiye'de ilk defa Platin Plak  kazanan eser olmuştur. Sonra arabeske geçen Gönül Akkor burada da çok başarılı eserlerin altına imza atmıştır.

 

Gönül Akkor Beyaz Perdeye Nasıl Geçmiştir?

Başrolünü üstlendiği Biraz Kül Biraz Duman, Yuvamı Yıkamazsın, Çileli Bülbüller ve Tanrım Beni Baştan Yarat  filmleriyle beyaz perdede önemli bir başarı göstermiştir. Filmlerine ve şarkılarına uzunca bir süre ara veren Gönül Akkor, 1994 yılında Sezen Aksu'nun teklifte bulunduğu bir projeyi kabul etmiş ve ''Dönüş'' adlı albüm ve albümle aynı ismi taşıyan şarkı ile tekrardan gündeme gelmiştir. Birincisi Dr. Nuri Gündüz'le olmak üzere üç evlilik yapmış olup bu evliliklerden iki çocuğu vardır. 2002 yılında geçirdiği beyin kanaması yüzünden ameliyat geçirmiş olup halen konuşma ve hatırlama güçlüğü çekmektedir.

 

Gönül Akkor'un Eserleri Nelerdir?

Sevilen eserleri arasında 1966 / Sevmiyorum Seni Artık, 1967 / Kapanmış Gönül Kapın, 1968 / Sevemez Kimse Seni, 1969 / Sana Ben Kulum, Çok Ağlattın Beni, 1971 / Yarın Başka Bir Gündür, Yalvarıyorum, Nerde Akşam Orda Sabah, Ayrılık Şarkısı, 1972 / Bilemedim gibi plaklar bulunuyor. Bunların dışında 1973 / Öyle Yaktın ki Beni, 1974 Bak Yeşil Yeşil, Dargın Ayrılmayalım, Zulümle Doluyum, Haram Olsun, 1975 / Deli Gibi Sevdim, Toprak, Sizden Biri, Beterin Beteri Var, 1976 / Sabah, Dost Bildiklerim, 1977 / İçiyorsam Sebebi Var, Yalancı, Mim, Koparan Sinemi Ağyar Eli sevilen diğer eserleridir.