Göksel Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türkiye'de en çok bilinen ve dinlenen müzik türlerinden biri pop müziktir ve bu türün birçok temsilcisi vardır. Türk pop müziğinin uzun yıllardan beri temsilcisi olan sanatçının hayatı ve kariyeri hakkında merak edilenler oldukça fazladır.

 

Göksel Hayatı

Asıl ismi Göksel Demirpençe olan sanatçı, 25 Kasım1971 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünde yükseköğrenim gören Göksel, mezun olduktan sonra profesyonel olarak müzikle ilgilenmeye başlamıştır. 2002 yılında Alper Erinç ile dünya evine girmiş, 2007 yılında çift yollarını ayırmıştır.

 

Kariyer Hayatının Başlangıç Dönemleri

Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra profesyonel müzik hayatı başlayan sanatçı, 1992 senesinden itibaren birçok orkestranın solistliğini üstlenmiştir. 1995 senesinde ise Sezen Aksu'nun orkestrasında vokalist olarak yer almıştır. Göksel, aynı sene içinde Onno Tunç ile tanışmış ve kariyerindeki ilk albümünü piyasaya sürmüştür.

'Yollar' isimli albüm çoğunlukla Göksel'in kendi bestelerinden oluşmaktaydı. Sarp Özdemiroğlu'nun prodüktörlüğünde 1997 yılında piyasaya çıkan bu albüm, ilk olarak 'Sabır' adlı şarkıyla ses getirdi. Albüme dâhil olan 'Kurşuni Renkler' ve 'Yakışıklı' adlı şarkıların söz ve müzikleri Sezen Aksu ve Onno Tunç' aittir. Albümün ilk ses getiren şarkısı 'Sabır' hem Göksel'in teatral yorumuyla hem de Yavuz Çetin'in gitar solosuyla beğeni toplamış, deneysel tatlar içeren klibiyle de müzikseverlerden  olumlu yorumlar almıştır. 2001 senesinin Ekim ayında sanatçının ikinci albümü olan 'Körebe' piyasaya sürüldü. Sanatçının bu albümünde yer alan 'Depresyondayım' adlı şarkı çok sayıda kişi tarafından beğenildi ve dinlendi. Bu albüm aynı zamanda, Göksel ve eski eşi Alper Erinç'in müzikal birlikteliklerinin başlamasına sebep oldu. Normalde neşeli bir kişiliği olduğunu belirten sanatçı, şarkılarını hüzünlü ve üzgün olduğu zamanlarda yazdığını söylemiştir.

 

Sanatçının Zirveye Çıktığı Yıllar

Göksel, Alper Erinç'in prodüktörlüğünde 2003 yılında 'Söz Ver' adlı albümünü müzikseverlerle buluşturdu. 2005 yılında ise bu albümü takip eden 'Arka Bahçem' albümünü piyasaya sürdü. İki sene aradan sonra 2007 yılında 'Ay'da Yürüdüm' adlı albümü müzikseverlerin beğenisine sunuldu ve bu albümün çıkış  şarkısı olarak 'Yarabbi Şükür' adlı şarkı seçildi. 2009 senesinin Mayıs ayında 'Mektubu Buldun mu?' ve 2010 senesinde yayınladığı 'Hayat Rüya Gibi' albümlerinde ise 70'li yıllara ait şarkıları düzenlemiş ve yeniden seslendirmiştir.

 

Göksel Aldığı Ödüller

Takvimler 2012 yılını gösterirken, çok beğeni toplayan albümü 'Bende Bir Aşk Var' Ozan Çolakoğlu'nun prodüktörlüğünde piyasaya sürüldü. Bu albümden son yılların en iyi albümü olarak bahsedildi ve Göksel bu albümdeki 'Acıyor' adlı şarkısıyla Altın Kelebek- ''En iyi Pop Kadın Sanatçı'' ödülüne layık görüldü.

Bu şarkı aynı zamanda dijital platformlarda yılın en çok indirilen şarkısı olmayı başarmıştır ve sanatçı bu şarkıyla Avrupa Gazeteciler Derneği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti "En İyi Pop Kadın Sanatçı" ödülünü de almıştır.2012 yılının Kasım ayında aynı albümün üçüncü video klibi olan 'Yalnız Kuş' şarkısının klibi yayınlandı. 5 Ocak 2015 tarihinde Göksel'in dokuzuncu stüdyo albümü olan 'Sen Orda Yoksun' Avrupa müzik etiketiyle piyasaya sürüldü ve bu albümün aranjörlüğünü Ozan Çolakoğlu yaptı.

Şarkı sözlerinin bulunduğu albüm kitapçığı, Göksel'in kendi el yazısıyla yazılmıştır. Bu albümün fotoğraf çekimi Moskova'da yapılmış ve fotoğrafları Aytekin Yalçın çekmiştir. Bu albümde tam 11 şarkı bulunmaktadır ve bütün bu şarkıların söz, müziği Göksel'e aittir. Albümün son şarkısı ise Göksel ve Mabel Matiz tarafından yazılmıştır. 

Bugüne kadar toplamda 9 albümü yayınlanan Göksel, bu yayınladığı albümlerle birçok farklı kurum tarafından çok sayıda ödüle layık görülmüştür.  Sanatçı, 2012 yılında 'Yalan Dünya' ve 'Yol Ayrımı' dizilerinde konuk oyuncu olarak rol üstlenmiştir.