Gökhan Türkmen Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

1 Eylül 1983 yılında İstanbul’da doğan Türk sanatçıdır. Gitarla ilk olarak 1997 yılında tanışmıştır. 2000 yılında Habire Yahşi Lisesi’nde okuduktan sonra bazı mekân ve organizasyonlarda gitar ve sesiyle sahne almıştır. Kocaeli Üniversite’sinden 2003 yılında Endüstriyel Yönetim Bölümü’nü okudu. Mezun olduktan sonra 1 yıl boyunca şan dersi alıp radyo ve çeşitli mekânlarda canlı gösteriler yaptı.

Söz ve müziği Serkan Söylemeze’ ait olan Büyük İnsan şarkısıyla çıkış yakaladı. Bu şarkı Youtube da 5 milyon kişi tarafından dinlendi. Ardından Dön şarkısını da yine aynı kanaldan yayınladı. Daha sonra yine söz ve müziği Serkan Söylemez’e ait olan “Efkârlıyım” şarkısıyla Nokia tarafından düzenlenmiş olan bir ses yarışmasına katıldı.

 

Gökhan Türkmen’in Çıkardığı Albümler

2008 yılında “Büyük İnsan” şarkısıyla albüm çıkardı. “Büyük İnsan “ ve “Dön” şarkılarına klip çekti. 2010 yılının Mart ayı ortalarında “Biraz Ayrılık” albümü ile büyük başarı elde etmiştir. Bu albüm ile beraber müzik kanalları ve radyolarda en çok dinlenen ve yılın en çok ödül alan sanatçılarından biri oldu. Biraz Ayrılık, Ayıp Ettin ve Bir Öykü şarkılarına klip çekti. “Bir Öykü” şarkısıyla oldukça ses getirmiştir.

Aydın Ketenağ yönetmenliğinde “Ayıp Ettin” şarkısının klibini çekmiştir. Bu klipte Nora Tokhosepyan ile beraber oynamıştır. Yine Aydın Ketenağ yönetmenliğinde “Bir Öykü” klibinde ise Engin Hepileri ve Deniz Sipahi eşlik etmiştir. Gökhan Türkmen 2012 yılında “Ara” adlı bir albüm çıkarmıştır. Bu albümde “Bitmesin” adlı şarkıya klip çekmiştir. Ali Demirel yönetmenliğinde Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki Abant Gölü çevresinde çekilmiştir.

Bu klipte 2011 Best Model Türkiye birincisi Tuğba Melis Türk ile beraber rol almıştır. İşler Güçler dizisinin final bölümünde sahne almıştır. Single olarak “Ara” albümünün ardından 2014 yılında 4.albümü olan “En Baştan” albümünü çıkarmıştır. Bu albümde 13 tane şarkı vardır ve değişik söz yazarlarının yanı sıra kendi sözleri de yer almaktadır. Murat Joker yönetmenliğinde bu albümün ilk klibi olan “Çatı Katı” şarkısına klip çekmiştir. Bu klipte Müjde Uzman ile beraber rol alan Gökhan Türkmen t yayınladığı klibi 41 milyon kez izlenmeyi başarmıştır.

Ardından Dene, Sen İstanbulsun ve Taş şarkılarına klip çekmiştir. Bu kliplerin yönetmenliğini de “Çatı Katı” adlı şarkıda olduğu gibi Murat Joker yapmıştır. 2016 yılında Sessiz adlı albüm çıkarmıştır. Bu albümde 11 tane şarkı bulunmaktadır. “Sessiz”,”Olmadı”,”Aşktır”,”Olsun” ve “İnsanız Ayıbı Yok” şarkılarına klip çekmiştir.

 

Gökhan Türkmen’in Yapımcılık Kariyeri

İlk olarak Gri grubunun “Gece Saklar” adlı albümünün yapımcılığını gerçekleştirmiştir. Bu albümün “Günah Şehri” şarkısının klibinde de rol almıştır. Gökhan Türkmen, Bahadır Tatlıöz ile beraber “Bedende Ruh Yokken” adlı şarkıyı seslendirmiştir. FOX TV’de yayınlanan “İnadına Aşk” adlı dizinin müziklerinin yapımcılığını GTR Müzik Prodüksiyon ile beraber üstlenmiştir. FOX TV’de “Sesi Çok Güzel” adlı yarışmada Sibel Can ve Sertap Erener ile beraber jüri koltuğunda yer almıştır.

 

Aldığı Ödüller

2010 yılında 37.Altın Kelebek Ödülleri kapsamında en iyi çıkış yapan solist ödülünü almıştır. 2013 yılında 1.Türkiye Müzik Ödülleri’nde radyolarda en çok çalan şarkı (Bitmesin) ödülünü almıştır. 2014 yılında 11.Boğaziçi Müzik Ödülleri kapsamında en iyi erkek pop müzik sanatçısı ödülünü almıştır. Yine aynı yıl İstanbul Fm 20.Altın Ödülleri kapsamında “Bitmesin” adlı albümüyle en iyi erkek albümü ödülünü kazanmıştır. 2015 yılında 1.Türkiye Gençlik Ödülleri kapsamında en iyi erkek sanatçı ödülünü almıştır. Yine aynı yıl Engelsiz Yaşam Vakfı Ödülleri kapsamında yılın en iyi pop müzik erkek sanatçısı ödülünü almıştır.