Gökhan Kırdar Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Gökhan Kırdar 1970 Aydın doğumludur. Eğitiminin bir kısmını İzmir de üniversitede Yıldız Teknik mimarlık kazanınca İstanbul da devam etmiştir. Annesi ve babası Güzel sanatlar mezunudur. Bir ablası ve ağabeyi vardır. Müziğe ilgili bir ortamda doğup büyüdüğü için daha 5 yaşlarındayken enstrüman çalarak şarkı söyleme ve melodiler oluşturma girişimlerinde bulunmuştur. İlk şarkısını lise çağlarında iken yazmıştır. Üniversite yıllarında iken 1989 da ilk rock grubunu kurmuştur. Bir yandan okurken diğer yandan geceleri müzik yapmaya başlamıştır. Tarzı genelde etnik, jazz, rock karışımıdır.

 

Gökhan Kırdar ve Eğitim Hayatı 

Gökhan Kırdar ilkokul ve ortaokul dönemini Aydın da geçirmiştir. Üniversite eğitimi için 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kazanıp bitirmiştir. Ardından Güzel Sanatlar Müzikoloji bölümünü kazanmıştır.

Gökhan Kırdar 1991 yılında Beyaz Güvercin Müzik yarışmasına katılmış ve sesini burada da duyurmuştur. 1993 yılında Gece Melek ve Bizim Çocuklar şarkısı bir sinema filmi ile birlikte sevenlerine sunulmuştur. Ve artık bu denemeyle birlikte Gökhan Kırdar ismi televizyon dizi müziklerinde aranılır hale gelmiştir. 1994 de çıkardığı Serseri Mayın albümünde Yerine Sevemem büyük ilgi toplamıştır ardından 1995 de Tutunamadım albümü gelmiştir. Aynı yıl Güzel Sanatlar Müzikoloji bölümünü kazanmıştır. Ve 1997 yılında kendi müzik şirketini kurarak müzik hayatına devam etmeyi tercih etmiştir.

 

Gökhan Kırdar ve Müzikle Kaynaşma Dönemi

Sanatçı bir ailede doğup büyümesi Gökhan Kırdar'ın müziğe olan sevgisi ve ilgisini pekiştiren bir durum olmuştur. Bu iç içe büyüme onu da bu yönde erken yaşlarda geliştirmesini sağlamıştır. Zamanını müzik stüdyolarında geçirmek amatör ses kayıtları yapmak en büyük keyfi haline gelmiştir. Müziğin yanı sıra görsel sanatlara olan ilgisi de aynı hızla devam etmektedir. Katıldığı resim yarışmaları ile uluslararası ödüller kazanmıştır.

Gökhan Kırdar 1999 yılında Namaste filminin müziklerinde yaptığı çalışmalarla adının altını bir kez daha çizdirmeyi başarmıştır. Belgesel Film festivallerinde aldığı ödüller, belgesellerin müziklerini bestelemesi dönemi de 2000-2004 yılları arasında hızlanmıştır. Los Angeles Film Festivali, Yunanistan, Polonya çalıştığı ülkelerden bazılarıdır. Ve bu dönem içerisinde Türkiye de ciddi bir izleyici kitlesine sahip olan Kurtlar Vadisi dizisinin müziklerini hazırlamıştır. Daha sonra Kurtlar Vadisi serisinin tüm müziklerini yapmıştır. Ve ardı sıra gelen dizi müzikleri çalışmaları içerisinde Haziran Gecesi ve Yabancı Damat ilgi çekenlerden sadece bazılarıdır. En iyi Film Müziği ödülleri sırayla gelmektedir.

 

Gökhan Kırdar ve Şarkıların Hayranlarla Buluşması

Gökhan Kırdar ismi 1990 yılında Yerine Sevemem şarkısı ile adeta bomba etkisi yaratmıştır. Aynı yılda besteler ardı arkasına gelmeye başladıkça milyonlarca insana da sanatını duyurmaya başlamıştır. Yalnızlığımda, Türkuaz, Dur Gitme adlı parçalar da Kırdar sevenlerin beğenisini almıştır.

Yabancı Damat dizi müziğinin de yer aldığı şarkılar 2005 yılında Üstüme Basıp Geçme albümü adı altında hem Türkiye de hem Yunanistan'da çıkmıştır. Aynı yıl bir sinema filmi olan Anlat İstanbul film müziklerini de yaparak Sinema Yazarları Derneğinden En İyi Müzik Ödülünü almıştır. Anlat İstanbul filmi müzikleri birçok ödül almıştır. Ve artık Kırdar için TV serisi hız kazanmıştır. Bir projesi olan interaktif sanat online yapısını da hayata geçirmenin mutluluğunu tatmıştır.

 

Gökhan Kırdar ve 2000 Yılı Sonrası Çalışmaları 

Müzik hayatının büyük bir kısmı dizi müziklerine ayrılmıştır. Artık her dizide ismi aranılan hale geldiğinden dizi müzikleri listesi bu yıllarda da artmaya devam etmiştir. Hicran Sokağı adlı sinema filminde sözlü olarak eser seslendirmiştir. Kurtlar Vadisi serisinden sonra Kayıp, İnadına Yaşamak, Kara Kutu, Dede Korkut Hikâyeleri film ve dizilerinde ismi başarıyla sürmüştür. Gökhan Kırdar müzik camiası için önemli isimlerden biri olmuş, eğitimli ve başarılı bir müzisyendir.