Füsun Önal Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Füsun Önal,  özellikle 1980'li yılların oldukça isim yapmış sanatçılarından biridir. 11 Mart 1947 tarihinde dünyaya gelmiştir. Müzik hayatının yanı sıra, oyunculuk ve fotoğrafçılıkta yapmıştır.

 

Füsun Önal Yaşamı

Füsun Önal, ailesinin tek çocuğudur. 11 yıl süresince klasik piyano dersi almıştır.  2 yıl süresince de şan dersi almıştır. Sanatçının öğrencilik yılları Ankara'da geçmiştir. TED Ankara Koleji’nden mezun olan Önal, Ankara Üniversitesi- Dil, Tarih ve Coğrafya fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okumuştur. Bu bölümde okurken Erol Pekcan Caz Orkestrasında caz şarkıları söylemiştir ve böylelikle şarkıcılık kariyerine başlamıştır.

Türkiye'nin neredeyse her ilinde oyunlar sergiledi ve konserler verdi. Yurtdışında ise İtalya'dan Kazakistan'a, İsviçre'den Kırgızistan'a, Avustralya'dan İngiltere’ye birçok farklı ülkede çok sayıda konser verdi. Sesi ve sahne şovları, Önal'ı o yılların en başarılı kadın sanatçılarından biri haline getirdi. Kendine has sahne şovları, farklı kostümleri ve özel orkestrasıyla beraber, Füsun Önal dönemin ve televizyonların en çok aranılan gözde sanatçılarından biri haline geldi.1980'li yıllarda ülkemizde ilk solo konser veren kadın şarkıcı unvanı Füsun Önal'a aittir.

 

Şarkıları Ve Televizyon Hayatı

Günümüzde hala popüler olan, 'Senden Başka', 'Ah Nerede', 'Oh olsun' ve 'Alo ben Füsun' şarkılarıyla, dört Altın Plak ve bir Altın Kelebek ödülü almakla beraber, bunlar gibi birçok ödül daha kazanmıştır. TRT ekranlarında birçok müzik programı, yarışma ve çocuk programı sundu. Yine TRT ekranlarında yayın hayatını sürdüren 'Gecenin İçinden' adlı programda çok sayıda skeçte oynadı ve Radyo Tiyatrolarında rol aldı.

Reklam filmlerinde ve birkaç sinema filminde boy gösterdi. Rol aldığı filmlerde kendi şarkılarını seslendirdi, bazı şarkıları oynadığı sinema filmlerine ad oldu. 'Kelebekler Özgürdür', 'Durdurun Dünyayı İnecek Var', 'Evita', 'Hair', 'Ateşli Âşıkların Sonuncusu' ve bunlar gibi birçok dünyaca ünlü müzikalin ve oyunun Türkiye'deki versiyonlarında başrolü üstlenmiştir. Oyunculuğu konusunda Haldun Dormen'den olumlu yorumlar almıştır. Bu başrollerde oynarken aralarında Haldun Dormen, Engin Cezzar ve Tunç Yalman,  da bulunduğu birçok ünlü yönetmenle çalışmıştır. Günümüzde halen tiyatro oyunlarında rol almaktadır.

 

Fotoğrafçı Kimliği

Füsun Önal, tiyatro ve müzik hayatının dışında fotoğrafçılıkla da uğraşmış ve sergiler açmıştır. Fotoğraflarının alt yazılarında espriler ve türlü göndermeler vardır. Önal'ın fotoğraf sergilerini gezen Tarık Dursun, bu göndermelerden etkilenerek Önal'a kitap yazmasını teklif etti.

 

Füsun Önal Özel yaşamı

Füsun Önal, 1975 yılında müzisyen Atilla Özdemiroğlu ile evlendi, bu evlilik bir buçuk sene kadar sürdü. 1980 yılında ise yönetmen Tunç Başaran ile dünya evine girdi. Bu evlilik 1983 yılında son buldu.

 

Füsun Önal Yazar Kimliği

Tarık Dursun K.'nın teklifi ve Aziz Nesin'in de teşvikiyle ilk kitabı olan 'Hayatı Denedim' kitabını İnkılâp Kitabevi ile kontrat imzalayarak yayınladı. Bu kitabını takip eden 'Başkaları da Hayatı Deniyor' kitabının da aralarında bulunduğu kitaplarını İnkılâp Kitabevi adı altında yayınlamıştır. Günümüzde fuarlarda imza günleri düzenlemektedir.

Günümüzde yazar olarak imza günleri düzenleyen ve tiyatro oyunlarında rol alan Füsun Önal'ın birçok kasedi, plağı ve oynadığı tiyatro oyunları bulunmaktadır. Türk müziğinin başarılı kadın şarkıcılarından olan ve tiyatro alanında da kendini kanıtlayan Önal, çeşitli film ve dizilerde rol almış, 20 kitap kaleme almış, birçok tiyatro eserinde önemli roller üstlenmiştir. Fotoğrafçı olarak açtığı sergiler de vardır. Son yıllarda oynadığı oyunlar 'Figaro'nun Düğünü' ve 'Pazar Gün ki Cinayet' ve 'Don Kişot' isimli oyunlardır. 'Don Kişot' ve 'Pazar Gün ki Cinayet' isimli oyunlarda Haldun Dormen ile birlikte rol almışlardır.