Funda Arar Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Funda Arar 1975 Ankara doğumludur. İlköğrenimini Ankara'da orta ve lise öğrenimini Muğla ve Adapazarı'nda tamamlamıştır. İlkokul 3.sınıftan itibaren solfej dersleri almaya başlayarak müziğin içine bir anlamda girmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunudur. Aldığı eğitim sonrasında da müzik öğretmenliği ve sahne çalışmalarına başlamıştır. Funda Arar'ın müzik kariyeri 2000'li yıllara denk gelir. İlk albümü Sevgilerde adını taşımaktadır. Funda Arar'ın eşsiz yorumu, en iyi çıkış şarkısı olarak da Kaldırımlar seçilmiştir. Kıraç'la olan düetler ise eşsiz şarkıları adeta dillere dolamıştır. Ve bu albüm ile En İyi Çıkış Yapan Sanatçı ödülünü almıştır.

 

Funda Arar ve Kariyer

Funda Arar artık müzik kariyerinde emin ve sağlam adımlarla ilerleme aşamasındadır. Ve ikinci solo albüm 2002 yılında gelir. Alagül albümün adı olup aynı zamanda aynı adlı şarkı da çıkış şarkısıdır. Albümdeki Arapsaçı şarkısı Erkin Koray yorumundan sonra en çok beğenilen yorumlar arasına girmiştir. Hemen her senede çıkan albümler ve deyim yerindeyse patlayan şarkılarla ödülle pekişmiş bir müzik kariyeri artık gözler önündedir. Çeşitli yıllarda televizyon programları, 2 dizide konuk oyuncu rolleri ile de oyunculuk deneyimini göstermiştir.

Funda Arar'ın yorumu ve ses tonu en baştan itibaren dikkat çekmeyi başarmıştır. Aldığı eğitimin sesine ve yorumuna yansıması yanı sıra seçtiği şarkılarla da fark atmıştır. Bunlardan bir başka dikkat çekeni ise Bergen şarkısız olan Benim İçin Üzülme şarkısıdır. Funda Arar için müzik devamlı yenilikler yapmak demektir. Yorumculuğu yanı sıra öğretmenlik sıfatıyla da artı yeniliklere imza atmak adına eğitimini gördüğü Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşan bir albüm çıkarmak istemiş ve bu arzusunu 2008 yılında Rüya albümü ile ortaya koymuştur.

 

Funda Arar ve Sosyal Bilinçlenme 

Funda Arar sanatçı kişiliğinin yanı sıra sosyal bilinçlenme adına dikkat çekmek, önemi vurgulamak amaçlı Aile İçi ve Kadına Şiddet tepkisini göstermek ve önlemek için 13 kadın şarkıcı ile birlikte Güldünya Şarkıları albümünde yer almıştır. Bu albümde Zuhal Olcay Dünden Sonra Yarından Önce şarkısını yorumlayarak kariyerine bir artı çizgi daha atmayı başarmıştır.

 

Funda Arar ve Özel Hayatı 

Funda Arar 2004 yılında birlikte çalıştığı müzisyen Febyo Taşel ile evlidir ve 1 çocuk annesidir. Eşi ile aynı zamanda iş hayatı da birlikte sürmektedir. Funda Arar 2009 yılında Zamanın Eli adlı albümü çıkarmıştır. Bu albümde de birçok şarkı kliplendirilmiş ve istenen amaca ulaşılmıştır. Cover şarkı olarak Zerrin Özer'in Ateş Düştüğü Yeri Yakar adlı şarkıyı yorumlamıştır.  Yine aynı albümde Yak Gel şarkısı dijital ortamda en çok indirilen şarkı olmuştur.

Funda Arar Türkiye genelinde en çok turneye çıkan kadın sanatçılar arasındadır. 2010-2011 yılları arası da bir albümle taçlandırılmıştır. Aşkın Masum Çocukları adlı albümü en çok satanlar içine girmiştir. Bir Müslüm Gürses klasiği olan Kaç Kadeh Kırıldı, Levent Yüksel ile Yeter ki Onursuz Olmasın Aşk, Ümit Sayın ile Ben Tabi ki şarkıları yeniden yorumlanarak anlam kazanmıştır.

Funda Arar ve Konserleri

Funda Arar demek konserler demektir. Halk konserleri, albüm konserleri, konsept konserleri, proje konserleri ile dopdolu bir müzik hayatını benimsemiştir. Harbiye Açıkhava ve Funda Arar ismi birbiriyle adeta bütünleşmiştir. Funda Arar dinlemek ayrıcalıktır.

2013 yılında Enbe Orkestrası ile eşliğinde bir single çalışması yapmıştır. Ve 2015 yılında Hoş geldin albümü adı gibi sevenlerine hoş gelmiştir. Funda Arar sesi, yorumu ve kişiliği ile her zaman dinlenen ve izlenen bir sanatçı olmuştur. Funda Arar aynı zamanda söz ve müziğe kendine ait şarkıları ile de gönüllerde yerini almayı bilen bir sanatçı olmuştur.