Fikret Kızılok Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk müziği, birçok önemli sanatçının faaliyet gösterdiği bir daldır. Pop, rock, anadolu rock, Türk sana müziği, Türk halk müziği gibi birçok farklı türü vardır. Her türün birçok temsilcisi bulunmaktadır. Bugün, Türk müziğinin birden çok alanında faaliyet gösteren sanatçımız Fikret Kızılok'u inceleyeceğiz.

 

Fikret Kızılok Çocukluğu Ve Müzik İle Tanışması

10 Kasım 1946 tarihinde dünyaya gözlerini açan Fikret Kızılok, öğrenim hayatına Galatasaray Lisesi'nin ilkokul kısmında başlamıştır. Burası, Kızılok'un müzikle ilk tanıştığı yerdir. İlk enstrümanı, doğum gününde hediye gelen kırmızı bir akordeon olmuştur. Sınıf arkadaşlarından birinin babası klarnetçiydi, ilk müzik eğitimini ondan aldı.

Taksim Belediye Gazinosu'nda gerçekleşen okul müsameresinde ''Fikret Kızılok ve Orkestrası'' adındaki sınıf arkadaşlarından oluşan grubu ile birlikte ilk konserini vermiş, halk türkülerini çalarak beğeni toplamışlardır. Çaldıklarının arasından en çok beğeni alan ise 'Tamzara' adındaki türkü olmuştur. Kızılok'un bu konserleri ortaokul ve lise yıllarında da devam etmiş, üst sınıflarda öğrenim gören Barış Manço ve Timur Selçuk'u kendine örnek almıştır.

 

Fikret Kızılok İlk Plakları

Fikret Kızılok, Kadıköy'de ikamet ediyordu. O dönem, arkadaşı Cahit Oben ile birlikte yeni bir girişim yapmaya karar verdiler. Bas gitarist Koray Oktay ve davulcu Erol Ulaştır da onlara katıldı ve 'Cahit Oben 4' grubunu kurdular. Kendilerini, The Beatles tarzı müzik yapan grup olarak tanımlıyorlardı.

İham Gencer'in işlettiği bir gece kulübünde çıkmaya başladılar ve mahalle konserlerine de devam ettiler. Kendi paralarıyla çıkardıkları il 45'lik plakta 'The Beatles' ve 'The Rolling Stones' grubunun iki şarkısına yer verdiler. İkinci plaklarında yer verdikleri 'Hereke', Kızılok'un kendi bestesidir ve plak olarak yayımlanan ilk eseridir. Grup, 1965 yılında 'Altın Mikrofon' yarışmasına katılmıştır. Bu plaklardan sonra Cahit Oben müzik hayatına nişanlısı Füsun Önal ile devam etmek istemiş ve gruptan ayrılmıştır. 

Kızılok daha sonra,  'Fikret Kızılok ve Üç Veliaht' adı altındaki ilk plağını yayınladı. Ara ara Barış Manço ve arkadaşlarının kurduğu müzik grubu Kaygısızlar ile çalıştı ve aynı zamanda dişçilik yüksekokulundaki eğitimini sürdürdü.

 

Anadolu Şarkıları

Dişçilik yüksekokulunda son sınıfta okurken, arkadaşı Arda Uskan ile bir yolculuğa çıktı ve bu yolculuk onun hayatını etkiledi. Bu yolculukta Âşık Veysel ile tanıştı. 'Uzun ince bir yoldayım' türküsünü yeniden düzenledi ve bir 45'lik olarak yayınladı. İkinci 45'liği ise onun müzik hayatının dönüm noktası oldu. Ustası Âşık Veysel ile birlikte birçok çalışmaya imza attı ve bu dönemde çıkardığı plaklarla daha çok tanındı. 1970 yılında çıkardığı plak çok beğenildi ve Kızılok ilk altın plağını aldı. 1970 yılındaki plakları, birçok anket ve yarışmada büyük başarılara imza attı. Takip eden yıllarda da birden fazla plak çıkaran Kızılok, 1977 yılına kadar müzik hayatına başarılı bir şekilde devam etti.

 

 

Müziğe Verdiği Ara

1977 yılında, farklı bir albüm piyasaya sürdü. Bu albümde deneysel çalışmalara yer verdi ve Atonal bir alt yapı üzerine bir Nazım Hikmet şiiri ekledi. Fakat dönemin siyası ortamından dolayı çalışma fazla ilgi görmedi ve plak toplatıldı. Varşova' da bu plakla iki ödül alan Kızılok, plağın toplatılmasından etkilendi ve müziği bıraktığını açıkladı. 1978 yılında oğlu Yağmur Kızılok dünyaya gözlerini açtı.

 

Zaman Zaman 

1983 yılında müziğe geri dönen Kızılok, 'Zaman Zaman' albümünü yayınladı. Bu albümde;  Zaman Zaman, Yeter ki, Güzel ne güzel olmuşsun ve Sevda Çiçeği şarkıları yer almıştır.

 

Çekirdek Sanat Evi

1980 yılında Bülent Ortaçgil ile tanıştı ve birlikte 'Çekirdek Sanat Evi' projesini hayata geçirdiler. Bu proje, kar amacı gütmüyordu ve adı o dönemde pek fazla duyulmamış olan grupların ve sanatçıların kayıtlarını yapıp sınırlı sayıda basıp dağıtıyordu. Bülent Ortaçgil ve Fikret Kızılok bir süre sonra aralarındaki anlaşmazlıklar sebebiyle yollarını ayırdılar.

 

Son Albümleri ve Son Yılları

1989 yılında 'Yana Yana' adlı albümü ve 1992 yılında 'Olmuyo Olmuyo' albümünü çıkardı. Birçok sanatçının albümlerinin prodüktörlüğünü yaptı ve şarkılarını yazdı.

Birçok şarkının bestesini ve söz yazarlığını yaptı. Bunlara bir örnek Sertab Erener'in 'Kumsalda' şarkısı olmakla beraber, Ferhan Şensoy'un 'Şu an mutfaktayım' oyununun da müziklerini yapmıştır.

 

Sanatçının Ölümü

Daha önce 1998 yılında kalp krizi geçiren Kızılok, 2001 yılında  Bodrum'daki evinde tekrar kalp krizi geçirdi. İstanbul'a getirilen Kızılok'un durumu önce iyiye gitti, kalp pili takıldı fakat daha sonra 22 Eylül 2001 tarihinde hayatını kaybetti. Son yıllarını geçirdiği yer olan Bodrum'a defnedildi.