Ferda Anıl Yarkın Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Ferda Anıl Yarkın, 1970 yılının Mayıs ayında Çanakkale’de doğmuştur. Dinleyiciler tarafından beğenilen duygusal parçaları ve sürekli siyah giydiği kıyafetleriyle tanınan bir müzisyendir.

Annesi Güngör Hanım, babası Bestekâr ve aynı zamanda Deniz Astsubayı olan Kamuran Yarkın’dır. Ferruh ve Fahrettin adında da iki abisi vardır.

 

Eğitimi ve Kariyer Hayatı

İstanbul Teknik Üniversitesinde, Türk Müziği Devlet Konservatuarının Keman bölümünden mezun olmuştur. En bilinen şarkıları 90’lı yıllarda çıkan Üzülme ve Sonuna Kadar’dır. O dönemler pop müziğin canlandığı yıllardır. Bu dönemlerde aynı zamanda Aşkın Yetmez adlı parçası da dinleyiciler tarafından oldukça beğenilmiştir. 1999 yılında Unuttum Sanma (Yaralıyım) albümünü çıkarmıştır ve o yılda 17 Ağustos Marmara Depremi yaşandığı için albümü gereken ilgiyi görmemiştir. Bunun sonucunda da sanatçı 7 yıl mesleğine ara vermek zorunda kalmıştır. Müziğe ara verdiği dönem içerisinde bestelerini Cengiz Kurtoğlu, Nilüfer gibi değerli sanatçılarla paylaştı.

Piyasaya yeniden çıkması 2006 yılında “Ayrılmayalım” albümüyle oldu. Bunların yanı sıra çeşitli programlarda da yer almıştır. Bunlardan birisi 2007’de yer aldığı “Şarkı Söylemek Lazım” adlı yarışma programıdır ve bu programda Helin Avşar’ın koçluğunu yapmış bulunmaktadır. Bu programın ardından 2009 yılında “Korolar Çarpışıyor”da Çanakkele Korosu’nun yöneticiliğini yapmıştır.

 

Albüm Çalışmaları

Ferda Anıl Yarkın, ilk albümünü 9 Aralık 1993 tarihinde “Aşkın Yetmez” adıyla çıkarmıştır. Bu albümün içerisinde  Zannetme Sensizim, Yol Ver Bana, Görünüşe Aldanma, Yine Sensiz Bir Akşamdan Kalmayım, Aşkın Yetmez, Gurur Deme, Tanıma Beni, Yazıktır, Hayal Bu Ya, Cümbüş Cümbüş Yollar, Tanıma Beni (Oynatma) olmak üzere 11 parça bulunmaktadır.

Sanatçının sonraki albümü 19 Nisan 1996’da “Sonuna Kadar” adıyla piyasaya sunulmuştur. Bu albümde de Dikkat Et, Sonuna Kadar, Zorlama Güzelim, Ağlayamam, Canım, Gönüllü Ol, Dargınım, Günah Benim, Üzülme, Selam Abla olmak üzere 10 parça vardır.

Ferda Anıl Yarkın’ın Marmara Depremi ile aynı döneme denk gelen, 1999’da çıkardığı albümünün adı “Unuttum Sanma”dır. Bu albümde Vay Be, Şarküteri Gönlüm, Beni De, Eşsiz Yalnızlık, En İyi Arkadaşın, Enstrümantal, Unuttum Sanma, Yaralıyım, Sen İyi Ol, Böyle Mi?, Güneş Kadar olmak üzere 11 parça bulunmaktadır. Bu albümden sonra sanatçı olması gereken ilgiyi göremediği için birkaç yıl müziğe ara vermek zorunda kalmıştır. Bu albüm depremden önce tamamlansa da Yaralıyım adlı parçanın klibi depremden sonraki gün çekilmiştir ve bu da albümün fazla ilgi görmemesine yol açmıştır.

Müziğe 7 yılın ardından geri döndüğü albümü “Ayrılmayalım” adıyla 31 Temmuz 2006’da çıkmıştır. Bu albümde  Anlayamadım (Seni Öyle Çok Sevdim), Ayrılmayalım, Mavi Mavi Masmavi, Vermem, Canım Yanar, Kemancı (Enst.), Yalnız Adam, Yalan, Çal Çal, Aklım Başımda Değil, Dilim Varmıyor olmak üzere 11 şarkı yer almaktadır.

Ferda Anıl Yarkın, aynı zamanda da 2016 yılında çıkan “İşte Benim Zeki Müren” albümünde de yer alan sanatçılar arasındadır. Sanatçı bu albümde Belkıs Özener ile birlikte Tekrar Bana Dönsen adlı parçayı yorumlamıştır.

 

Film ve Dizi Çalışmaları

Sanatçının albümlerin ve programların dışında yer aldığı dizi ve filmler de vardır. Ferda Anıl Yarkın, ilk olarak 1995 yılında “Bay E (Otobüs Şoförü)” adlı sinema filminde yer aldı. Bu sinema filminin ardından uzun bir müddet sonra 2010 yılında “Kollama” adındaki bir televizyon dizisinin 3. sezonunda yer almıştır.

 

Müzik Şirketleri

Ferda Anıl Yarkın kariyer hayatı boyunca Şahin Özer Müzik, Moko Yapım, Seyhan Müzik Prod. ve ÖZER Kardeş Kaset müzik şirketleriyle çalışmıştır.

Ferda Anıl Yarkın Hakkında