Esmeray Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Esmeray Diriker,  her alanda kendini geliştiren başarılı bir şarkıcıdır. Aynı zamanda beste yapmış, tiyatro ve filmlerde de yer almış bir oyuncudur. Hem sanatçı, hem besteci, hem tiyatro ve hem de dizi oyuncusu olan Esmeray siyahî kökenli, başarılı bir Türk oyuncusu ve şarkıcısıdır. Esmeray 25 Şubat 1949 İstanbul Emirgan doğumludur. 25 Mart 2012'de ise erkenden hayata gözlerini yumdu. 1970 yılında Şemi Diriker ile hayatını birleştiren Esmeray'ın Kaan diriker adında bir oğlu vardır. Kanser hastalığına yakalanan ve beynindeki tümor nedeniyle hastanede tedavi gördü. Esmeray tedavi gördüğü GATA Hastanesi'nde henüz 53 yaşındayken hayatını kaybetti. Daha sonra Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilip son yolculuğuna uğurlandı.

 

Esmeray'ın Hayatı

Esmeray ilk sahne deneyimine çok küçük yaşlarda başladı. Henüz 11 yaşındayken ve Emirgan ortaokul son sınıf öğrencisi iken, okulunu yarıda bırakıp İstanbul Şehir tiyatrosuna girdi ve burada çocuk bölümünde ilk kez sahneye çıkıp 5 yıla yakın Şehir Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. Dormen tiyatrosunda oynadığı "Dün gece yolda giderken çok komik bir şey oldu" adlı oyunuyla özel tiyatrodaki ilk deneyimini gerçekleştirmiş oldu. Daha sonra başarılı oyuncu, Avni Dilligil Özlem Özlem taşdelenler ve sevgi tiyatrolarında oyunculuk kariyerini geliştirdi. 1974'te ise son oyunu olan Mart Bakanı adı tiyatrosunu Muammer Karaca ile oynadıktan sonra tiyatroya veda edip, TV de film-dizi sektörüne adım attı. Film sektöründe, Sev Kardeşim, Zilli Nazife adlı filmlerde oynadı. Unutma Beni filminde de misafir oyuncu olarak katıldı.

 

Esmeray'ın Kariyeri

Müziğe ilk olarak 1973 yılında Neriman Akdağ Tüfekçi'nin yönettiği Koro grubunda amatör  bir şekilde  başladı. Kim Bunlar topluluğunun solistliğini yapıp, koro arkadaşları (Ertan Anapa, Funda Anapa, Melike Demiraği, Kerem Yılmazer ve İskender Doğan) ile beraber, Kim Bunlar adlı bir plak çıkardılar. Esmeray bu plakta -Yüz kere bin kere adlı şarkısını seslendirdi. Daha sonra TRT'de düzenlenen Birinci Toplu iğne Beste Yarışmasında seslendirdiği,  Eşi, Şemi Diriker' in bestelediği Unutma Beni şarkıcısı ile birinci oldu ve bu birincilik sayesinde sesini büyük kitlelere duyurmayı başardı. Profesyonel olarak ilk sahne deneyimini ise Küçük Bebek Belediyesi'nin Gazinosu'nda gerçekleştirdi. 1977'de Gel Teskere adlı plağını çıkarıp, asker şarkılarıyla halkın sevgisini kazandı. Asker şarkıları halkın en hassas konuları olduğundan dolayı çok beğeni topladı. 1980 1978'de Eurovision Türkiye finalinde kendi eserinin yer aldığı grup ile İnsanız Biz şarkısıyla katılsalar da ilk ön elemelerde elendiler.

 

Esmeray'ın Eserleri

Birçok başarılı çalışmaya imza atan Esmeray,  9 tane 45'lik, 4 tane LP ve bir tane de kaset çalışması yaptı. 1981 yılında Sürpriz 81 adlı albümüyle Türk Sanat Müziği eserini seslendirdi. 1986 yılından sonra profesyonel sahne çalışmalarına son verdi. Daha sonra Alıştık Artık adlı programında rol aldığı Küçük Besleme, Reyting Hamdi gibi dizilerde rol almaya başladı. 1995 yılında Nedim sabah tiyatrosunda Oscar adlı oyunu oynadı. 2000 yılında ise Eski Dostlar albümüyle tekrar müzik çalışmalarına başlayan Esmeray bir yandan da TV dizilerinde oynamaya devam etti.

 

Diskografi

Yüz kere bin kere - Sen (1973) Elveda yavrularım, İlk muhabbet (1974) Antalya'ya koş,  Antalya'ya koş (enstrumantal) 1975 Soruyor musun? Garip aman (1976 ) Büyüğümsün, Oylum Oylum, Bir gün gelecek (1977) Gel teskere gel, Yollara Düştüm, yollar yollar, lanet, İnsanız biz, vur şu sazın tellerine, (yaz romancı, albüm 1977) oğlum ( albüm 1988) sürpriz 81 (1981) kâğıt mendil (1993) albüm Unutma Beni (2003) Askerlerin türküsü (2008) sevilen eserleri arasında yer alıyor.