Erol Evgin Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Erol Evgin, 1946 yılında İstanbul’da doğmuştur. Sanatçı, küçük yaşlardan beri sanata yetenekli ve ilgilidir. Aldığı eğitim, müzik ile alakalı olmasa da öğrencilik yıllarında amatör olarak başladığı müzik hayatını daha sonra profesyonel olarak sürdürmüştür. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirip, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, mesleğini bir müddet yapmıştır. Belli bir süre üniversitede akademik kadroda da görev yapmıştır. Yüksek Mimar olan Erol Evgin, mesleğini uzun soluklu olarak yapamamıştır. Yaptığı besteler ve güçlü yorumcu olan tarafı, asıl mesleği olan mimarlıktan ziyade müzikle uğraşmasına neden olmuştur. Yumuşak ses tonu, güçlü yorumu ve düzgün Türkçesi ile her dönem beğenilen sanatçılar arasındadır.

 

Erol Evgin’in Özel Hayatı

Erol Evgin, başarılı ve istikrarlı müzik kariyeri kadar, özel hayatında da istikrarlı bir çizgide olan sanatçılarımızdandır. Mütevazı aile yaşamı ile de göz önünde olmayı sevmeyen sanatçılardandır. Eşi de kendi gibi mimar olan Emel Evgin ile evlidir. İki tane çocukları olan çiftin kızları da kendileri gibi mimardır. Oğlu Murat Evgin ise sanatçıdır. Huzurlu aile yaşantısı, sessiz ve gözlerden uzak yaşamı ile müzik yaşantısında da verimli çalışmalar yapmaktadır. Erol Evgin, müzik hayatına başlarken babasının teşviki ile önce eğitim hayatını önde tuttu. Geleneksel bir aileden gelmesinin sebebi ile farklı bir mesleği olması ve müziğin yan dal olarak hobi niteliğinde uğraşılması kendinden istenmiştir. Moda’da dünyaya gelen Erol Evgin, ailenin dördüncü çocuğudur. Babasının ve kendi isteği ile Mimarlık Fakültesini bitirdikten sonra, müzik hevesi ağır basarak bu dalda başarılı çalışmalar yapmıştır.

 

Erol Evgin’in Müzik Hayatı

Erol Evgin, müzik hayatında yaptığı bestelerle adını duyurmuştur. 1969 yılında Sen ve Eski Günler isimli albümleri, kendi bestelediği ve büyük beğeni toplayan besteleri arasındadır. Ciddi duruşu ve efendi kişiliği, müzik ve iş hayatına da yansımıştır. Disiplinli çalışması ve takım elbiseleri ile şarkı icra etmesi ilk müziğe çıktığı yıllardan bu yana öne çıkan özellikleri arasındadır. Erol Evgin, başarılı yorumları ile de beğenilmektedir. Melih Kibar ve Çiğdem Talu ile yaptıkları çalışmalar, Türk Hafif Müziği’nde yeri doldurulamaz eserler çıkmasına vesile olmuştur. Daha sonraları söz yazarlığına ara verecektir.

Çiğdem Talu’nun yazdığı sözler ile başarılı beste çalışmaları da yapmaya başlayacaktır. Bazı bilinen yabancı şarkılara Türkçe sözler de yazan Erol Evgin, bu şekilde çok sayıda parçayı Türk Hafif Müziği’ne kazandırmıştır. Çiğdem Talu, Erol Evgin ve Melih Kibar’ın ayrılmaz bir dostlukları vardı. Bu üçlünün duygusal iletişimi başarılı beste ve yorumların da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Erol Evgin’in Şoför Mehmet ve Tanrım Bu Hasret Bitse şarkıları o döneme ait şarkılardı. Önce Çiğdem Talu’nun ve yakın tarihte de Melih Kibar’ın vefatından sonra, Erol Evgin’in solo çalışmaları öne çıkmıştır.

 

Sanatçının Güçlü Olan Yorumcu Kimliği

Pek çok bestede imzası olan Erol Evgin, asıl yorumcu kişiliği ile öne çıkmıştır. Sanatçı bir müddet eşi ile birlikte mimarlık bürosu açarak müziğe ara verir gibi olsa da tam olarak dışında kalamadı. Hisseli Harikalar Kumpanyası gibi müzikallerde de rol aldı. Sahneye de yakışan bir tarafı bulunmaktaydı. 1995 yılında ise kendi ismi ile anılan bir şov programını sundu. Melih Kibar da bu programda görev almıştı. Sunuculuğunu Erol Evgin yaparken, piyanoda da Melih Kibar bulunmaktaydı. Gönlümdeki Kuşlar, Ben İmkansız Aşklar İçin Yaratılmışım, son dönemlerde en çok öne çıkan besteleri arasındadır. Sanatçı halen müzik yaşantısına devam etmektedir. Türk Hafif Müziğinin başarılı yorumcuları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.