Erol Büyükburç Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Erol Büyükburç, Türk pop müziğinin en önemli isimleri arasında yer alan önemli bir sanatçıdır. Geçmişten bugüne birçok kesim tarafından gerek şarkıları, gerekse de bir konu hakkında ki fikirleri sevenleri tarafından büyük ilgi görmüştür. 22 Mart 1936 tarihinde Adana’da dünyaya gelen önemli bir sanatçıdır. Babası o dönemlerde bir Fransız şirketinde çalışmasından dolayı eğitim dönemini Halep’te yer alan Free Maris’te başladı daha sonra ki dönemlerde de Adana Kemal Paşa İlkokulunda eğitimine devam etmiştir. Daha sonra İstanbul’a gelen Büyükburç ailesi Fatih bölgesinde yaşayan ve orada 1951 yılında Ticaret lisesine bitirdi. Lise bittikten sonra İstanbul Belediye Konservatuarına başlayan ve Şam derslerine devam eden Erol Büyükburç sanat hayatına ilk adımı atmıştır.

 

Erol Büyükburç Sanat Hayatı

Erol Büyükburç sanat hayatı liseye gittiği dönemler başlamış ve çeşitli eğitimlerini de almaya başlamıştır. Lise dönemlerinde İstanbul’da kurduğu müzik grubu ile ilk konserini vermişlerdir. İlk konserini Florya plajında veren Erol Büyükburç grubu dinleyenler tarafından çok sevilmiştir. Değerli sanatçının ilk müzik hayatına girişi İsmet Sıral Orkestrasının solisti olarak Caddebostan Gazinosu’nda sahneye çıkmıştır. Bu orkestrada adından söz ettiren ve büyük yankı uyandıran şarkısı ise Frankie Lâine yorumuyla Jezabel adlı şarkı ile ses getirmiştir. Erol Büyükburç yedek subay mesleğini Urfa’da tamamlamış olup Urfa orduevinde müzik ve sahne çalışmalarına burada devam etmiştir. Burada çalışmalarına devam ettiği sırada Leyla Sayar ile tanışarak müzik hayatının yolunu açmış oldu.

 

Erol Büyükburç Yorumcu ve Besteci Oldu

Erol Büyükburç, kurduğu grubu ile ufak tefek konserler verdiği gibi Urfa orduevinde adından söz ettirmeyi başarıp oradan döndükten sonra ilk orkestrası olan vokal grubu ile Four Lads, Platters tarzı müzikleri ile öncü bir uygulama yapmışlardır. Bu denemelerden başarıyla çıkan Erol Bey, elde ettiği sonuçlardan sonra hem yorumcu hem de besteci olmuştur. İlk kez çıkardığı plak ise 1961 yılında ‘’Little Lucky’’ adlı bestesini plak olarak çıkararak piyasaya sürmüştür. Peşinden çıkardığı çeşitli besteler ile en çok dinlenen kişiler arasında olmuştur. Erol Büyükburç, yanında Rüştü Kurtuluş, Nüceyim Fener, Kadri Ünalan, Nejat Alpay, Altan İrtel ile bir kadro kurmuştur. Daha sonra ki yıllarda Kadri Ünalan, Başar Tamer Gönül Turgut ile kendi orkestrasını kurmuş ve daha sonrasında ise Erol Büyükburç Şerif Yüzbaşıoğlu orkestrası ile lüks mekânlarda sahne almaya başlamıştır.

 

Erol Büyükburç Evlilikleri

Erol Büyükburç, Türkan Türker ile dünya evine girmese de kendisinden 1970 yılında bir kız  1977 yılında ise ikinci kızı dünyaya gelmiştir. İsimleri ise büyük olan kızının ismi Ajlan Büyükburç, küçük kızı ise Jeyan Büyükburçtur. İkinci eşi ise Emel Büyükburç’tur. 1976 yılında dünya evine girdiler iki yıl sonra ise Evren adını verdikleri kızları olmuştur. Daha sonra ise Emel Büyükburç 22 Eylül 2000 yılında kanserden vefat etmiştir. Daha sonra ise Emel Büyükburç’un ölümünden sonra 1,5 yıl evli kaldığı Gönül Demirkol hanımdan da Özlem adını verdikleri bir kız çocukları dünyaya gelmiştir.

 

Erol Büyükburç Film Hayatı

Erol Büyükburç sanat dünyasının önemli ve sevilen bir ismidir. Bu nedenle de gerek müzikal hayatı gerekse de film hayatı oldukça yoğun olup birçok filmde de rol almıştır. Bu filmlerden bazıları ise şu şekildedir; Neşeli Aşıklar, Horoz Nuri, Yasemin’in Tatlı Aşkı, Menekşe Gözler, Sus Sus Kimseler Duymasın, Turist Ömer Arabistan’da, Kavanoz Dipli Dünya, Haydi Gençlik Hop Hop, Bir Damat Aranıyor, Öp Beni filmleridir.

Erol Büyükburç Hakkında