Erkin Koray Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Erkin Koray 24 Haziran 1941 yılında İstanbul Kadıköy’de dünyaya geldi. Daha küçük yaşlarda enstrümanlara olan ilgisi onun müziğe yönelmesini sağladı. Erkin Koray'ın annesinin müzik ve piyano öğretmeni oluşu kendisine handikap olarak piyano öğrenmesini sağladı. Annesi Vecihe Koray başarılı bir piyano öğretmeniydi. Başarılı bir öğrenci olan Erkin Koray 1950 yılında İstanbul Alman Lisesinde eğitim görmeye başladı. Başta piyano ve çaldığı enstrümanlar ile ilgi odağı haline gelerek amatör topluluk grubunu kurdu. O dönemin güncel parçaları çalarak adından bahsettiren bir grup haline geldiler. 1960 yılların başına kadar müzik hayatı yarı amatör ve yarı profesyonel olarak devam etti. 

 


Erkin Koray Çıkardığı İlk 45'lik Plak


1959 yılında ilk grubu olan ekibi ile devam etti. Grup çalışmalarının üzerine katkı sağlayacak şekilde gelişim göstererek emin adımlar ile ilerlemeye başladılar. 1962 yılında çeşitli müzik mekânlarında ekip halinde çıkmaya başladı. Aldığı plak çıkarma teklifi onun müziğe olan tutkusunun tanınmasına vesile olarak, “Bir Eylül akşamı” ve “it’s So Long” adında parçalar çıkartarak 45’lik plağına kaydetti. 1962 yılında kaydedilen bu plak 1966 yılında piyasaya sürüldü. Çünkü 1963-1965 yılları arasında vatani görevini yerine getirdi. Askerliğini ise Ankara hava Kuvvetleri Caz Orkestrasında gitaristlik ve solist olarak gerçekleştirdi. 

 

 

Erkin Koray Askerlik Sonrası


Askerlik sonrası Almanya’nın Hamburg şehrine gitti. Almanya'da yaklaşık 1 sene kalarak bu alanda kendisini daha fazla geliştirdi. Daha sonra 1966 yılında Türkiye’ye dönüş yaparak, Erkin Koray Dörtlüsü grubunu kurdu. 1967 yılında 45 plağına bir yenisi ekleyerek ”Ask oyunu” ve “kızları da alın askere” adlı kayıtları yaparak 45’liğin önem kazanmasını sağladı. Bu dönem Erkin Koray'ın geniş kitlelere tanınmasında önemli rol oynamıştır. Başarıya hızla yaklaşan Erkin Koray 1968 yılında düzenlenen Altın mikrofon yarışmasına katıldı. Bu yarışmada dördüncü oldu. Bu şarkıda söylediği 2 şarkı herkes tarafından çok beğenildi. “Meçhul” ve “Çiçek dağı” adında 2 şarkı çıkarttı. Bu şarkılar büyük plak şirketleri tarafından piyasaya sürüldü. Yaklaşık 800 tane satıldı. Bu sayede gurubu ile müzikal alanlarda ve çeşitli yerlerde konser verdi.

 


 Sağladığı Önemli Başarılar


1960’lı yıllar onun için önemli oldu. Çünkü “Anma arkadaş, sana bir şeyler olmuş, seni her gördüğümde, hop hop gelsin” gibi şarkıları piyasaya çıkartarak herkes tarafından büyük ilgi gördü. Kısa sürede plaklar tükendi. Daha sonra 1969 yılında yeraltı dörtlüsü grubunu kurdu. Bu grup Türkiye’nin ilk “Underground” müzik akımını başlattı. 1970’li yılların başında artık Türkiye'nin tanınan ismi haline gelerek, şöhretin yolu tamamen açıldı. 1970 ve 1974 yılları arasında müzik Türkiye'de popüler ve eskimeyen şarkılarını seslendirdi. “Züheyla, silinmeyen hatıralar ve fesuphanallah” gibi eserleri seslendirerek büyük şöhret yakaladı. Bu dönemin önemli eserleri olan bu şarkılar günümüzde hala beğeni ile dinleniyor.

 

10 Sene Yurtdışında Yaşadı


Kendisi kanıtlayarak halk tarafından sevilen sanatçı haline gelen Erkin Koray 1974 ve 1984 yıllarında Almanya, Hollanda ve Kanada'da yaşamını sürdürdü. Bu yıllar arası Türkiye’ye zaman zaman gelip tekrar geri döndü. Ailevi sorunları yüzünden Türkiye’ye dönüş yaptı. 1985-1990 yıllarında “ Çöpçüler” adlı çalışması ile büyük çıkış yakaladı. Bu albümde estrumanların çoğunu kendisi çalmıştır. Bu yıllarda ailesel sorunları onu çok etkiledi. 1996 yılına kadar uzun bir dönem sessiz kaldı. Daha sonra “ Gün ola harman ola” albümü çıkartarak uzun süre kalan sessizliğini bozdu. Erkin Koray tüm Dünya’nın dinleyici kitlesine sahip olan bir sanatçıdır. Günümüzde ise hala şarkıları beğenilerek dinleniyor.