Emre Aydın Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Emre Aydın, 2 Şubat 1981 yılında Isparta’da Dünya'ya geldi. Çocukluk dönemi oldukça hiperaktifti. İlköğretim okulunu Isparta'da okudu ve başarılı şekilde Lise dönemine başlangıç yaptı. Liseye Antalya Anadolu Lisesi'nde devam etti. Lise döneminde oldukça popüler bir öğrenciydi. Müziğe olan ilgisi arkadaşları ve öğretmenleri tarafından ilgisini çekti. Daha sonra Üniversite sınavına girerek Dokuz Eylül Üniversitesi iktisadi idari bilimler fakültesini kazandı. 2002 yılında ''Sing your song'' isimli beste yarışmasında Onur Ela adında ki arkadaşı ile oluşturduğu grup ile beraber  ''6. cadde'' yarışmasından birinci ilan edildi. Türkiye birincisi olan Emre aydın ilk albüm çalışmasına başladı. 2002 yılı bitmeden ''Üniversal müzik'' tarafından dinleyicilerine ulaştırılan toplama albümlerden oluşan  ''Dönersen'' isimli parçasının da  içinde bulunduğu şarkılar yer aldı.

 

Emre Aydın Çeşitli Albümlerde Şarkıları Yer Aldı

Çeşitli stüdyo çalışmalarına katılarak  6 ay süren bir çalışması oldu. Bu çalışma, prodüktörlüğünü ve düzenlemeleri Haluk Kurosman'ın üstlendiği ''Sabuha'' isimli albümde kendisine yer buldu. Sabuha isimli albümde 11 şarkı yer alıyor. Bu albümde olan 11 şarkının, 9 tanesi söz ve müziklerinin de kendisine ait bir albüm oluşturuldu. Aradan 2 sene geçtikten sonra olan grup dağıldı. Daha sonra 2006 yılında Sony BMG GRGDN işbirliği ile ''Afilli Yalnızlık'' isimli albüm çıkarttı. Bu albümde ki ''Afilli Yalnızlık'' dinleyiciler tarafından çok beğenilerek, klip haline getirildi. Bu klip çekiminde başarılı oyuncu Şebnem Dönmez'de yer aldı.

 

Emre Aydın Yurtdışında Tamamlanan Albüm

Emre Aydın İsveç'te albüm yaptı. Bu albüm Türk sanatçısının Mustafa Çeçeli ve Mats Valent'in prodüktörlüğünde ''Eylül geldi sonra'' isimli albümü hazırlayarak 17 Aralık 2013 yılında piyasaya sürdü. Bu albüm çalışması İsviçre’nin Stockholm ve İstanbul'un çeşitli yerlerinde tamamlandı. Daha sonra ''Zaman'' adında parçaları seslendirdi. Zülfü Livaneli, Sezen Aksu gibi değerli sanatçıların seslendirdiği ''Belalım'' şarkısına albümünde yer verdi. Son dakika bir değişiklik ile Nazan Öncel'in seslendirdiği  ''Geceler Kara Tren''isimli şarkıyı albümüne ekledi. Bu albümün yayınlanması müzik piyasasının hareketlenmesini sağladı. Dijital müzik listelerinde haftalarda en çok dinlenen sanatçı olarak zirveye yerleşti. 

 

Emre Aydın 2014 Yılı Başarının Zirvesinde

Geçen seneler Emre Aydın'ın gelecekte ki başarısının göstergesiydi. Tarkan, Şebnem Ferah gibi sanatçılar ile yaptığı düetler dillerden senelerce eksik olmadı. Model grubu ile 24 Kasım 2014 yılında yaptığı düetin klibi yayınlandı. Bu klibin yönetmenliğini kendisi üstlenerek bu alanda ne kadar profesyonel olduğunu gösterdi. Bu düet yayınlandıktan yaklaşık 2 saat içerisinde en çok izlenen klip haline gelerek bir çok müzik kanalında 3 hafta boyunca birinci olmasını sağladı. Bu klip yayınlandıktan hemen sonra TTNET Müzik'te yaklaşık 1.121.361 defa dinlendi. Youtube gibi büyük platformda ise 11.180.428 defa dinlenerek başarının zirvesine ulaşmasını sağladı. Bu başarı sonrası model ile kendi sahnelerine konuk olarak düetler yaptı. Birçok gazete ve dergilerin baş sayfalarında yer aldı. 2014 başarının zirvesine ulaşmasını sağladı.

 

Emre Aydın Yarışma Programında Jüri

Kanal D ekranlarında 2014 yılında başta Armağan Çağlayan olmak üzere, Ziynet Sali, Ömer Karaca'nın jüriliğini yaptığı ''Star ışığı X factor'' isimli şarkı yarışmasında jürilik yaptı. Bu yarışmada sunuculuğunu ise Kadir Doğulu yapıyordu. Zamanın geçmesi evliliğe hazır olduğunu verdiği demeçlerde belirtti. 22 Ağustos  Eda Köksal ile Ordu'da evlendi. Sade bir hayat sürdürmeyi tercih eden Emre Aydın'ın çıkardığı albümler ise şu şekildedir;  Afili yalnızlık (2006), Kağıt evler (2010), Beni biraz böyle hatırla (2012), Eylül geldi sonra (2012), Ölünmüyor (2016) albümleridir.

Bu albümler dışında başta Şebnem Ferah olmak üzere birçok sanatçı ile düet şarkılar seslendirdi. Günümüzde hala düet şarkıları yapıyor.