Emrah Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Müzik dünyasının Küçük Emrah'ı olan sanatçı, etkileyici ses tonu ve dramatik yaşamı ile Türk Arabesk dünyasının sevilen sanatçılarından biridir. Çocukluğu ve gençliğinde yaşadığı dram ve aile hayatında kötü bir durum bulunmasa da, öz oğluyla arasında yaşananlar tarafından bir süre eleştirilerin hedefi olmuştur. Küçük Emrah, Emrah İpek ve Emrah Erdoğan olarak bilinmekte olan şarkıcı, aynı zamanda sinema ve dizi oyunculuğu da yapmıştır.

 

Küçük Emrah

01 Ocak 1971 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğan Emrah'ın asıl soyadı İpek'tir. Sahne hayatına başladığında "Küçük Emrah" adını kullanan sanatçı daha sonrasında yalnızca "Emrah" ismini kullandı. Çocukluğu dramatik bir şekilde geçen Emrah, daha 1.5 yaşında iken babasını kaybetti. Annesi Ayten Hanım oğlunu okutabilmek için Elazığ'da bulunan Etibank Ferro Krom İşletmesinde işe girmişti. Bu nedenle Emrah, Elazığ'ın Gülaman ilçesinde ilkokula başladı.

İlkokul yıllarında öğretmenleri Emrah'ın sesinin çok güzel olduğunu fark ederek onu müzik konusunda eğitmeye başladılar. Bu dönemde Emrah öğretmenlerinin desteğiyle 4 adet amatör kaset çıkardı. Ortaokula devam etmek için Diyarbakır'a geri dönen Emrah, bu dönemde eniştesinin çevresindeki kişilerden destek alarak video çekimleri yaptı. Hem ortaokula devam edip hem de müzik yapmaya başlayan Emrah videoları sayesinde Diyarbakır'da bilinir hale geldi. 

 

Emrah'ın Profesyonel Oluşu Ve İlk Albümü

Emrah'ın müzik yaşantısında bir dönüm noktası oluşturan kaset ve videolar Diyarbakır'da büyük ilgi görerek profesyonel olmasını sağladı. Diyarbakır'da bir süre küçük gazinolarda sahne alan Emrah, gazinolardan birinde keşfedilerek İstanbul'a götürüldü. 1984 yılına kadar İstanbul'da küçük çapta çalışmalar yapan Emrah, aynı yıl ilk profesyonel kaseti olan “Agam Agam”ı çıkardı. Ardından “Gülom” albümünü çıkaran Emrah, o tarihten sonra Küçük Emrah olarak anılmaya başladı.

 

Emrah'ın Müzik Dünyasında Yükselişi

Küçük Emrah bu tarihten sonra kısa sürede herkes tarafından sevilirken, çocuk oluşuyla da insanların kendisine hayran olmasını sağladı. Bu dönemde oynadığı Zavallılar filmiyle büyük bir başarı yakalayan sanatçı o dönemlerde gündemden inmedi.

 

Emrah'a Sevgi Seli

Müzik ve sinema hayatında birçok ödül alan Küçük Emrah, 1985 yılında "Yaralı" albümünü çıkardı. Duygu yüklü parçalarıyla genç neslin sevgisini kazanan sanatçı,  1986 yılında "Boynu Bükükler", 1987 yılında ise Ayrılamam albümüyle müzik piyasalarını alt üst etti. Arabeskin prensi haline gelen "Küçük Emrah" yakışıklılığı, parçaları ve mütevazı duruşuyla milyonları kendisine bağladı. 80'li yılların en hızlı yükselen sanatçıları arasında bulunan Emrah, 90'lı yıllarda da aynı hızla yükselmeye devam etti. "Neşeliyim" albümü ve albümden sonra oynadığı sinema filmleri Emrah'ı sürekli yükseltirken, "Hoşgeldin Gülüm" ve "Sen Gülünce" albümleriyle de büyük başarılar yaşadı. 1993 yılından sonra adında bulunan "Küçük" ibaresini kaldıran Emrah, bu tarihten sonra pop müzik dünyasına da adım atarak, "Haydi Şimdi Gel" adlı albümünü çıkardı. İnönü Stadyumunda 1994 yılında yaklaşık 50 bin kişiye verdiği konserle çok büyük bir camiaya hitap etti.

 

Emrah'ın Oyunculuktaki Başarısı

Ses rengi ve buğulu gözleri ile milyonları fetheden Emrah, müzikte olduğu kadar dizi ve sinema oyunculuğunda da  başarılı oldu. "Unutabilsem”, "Kınalı Kar", "Büyük Yalan" ve "Adak" dizisindeki başrol performanslarını başarıyla tamamladı. Dizilere bir süre ara veren Emrah, 2007 yılında ilk kez Mix çalışması yaptı ve ardından "Best Of" albümünü müzik dünyasına sundu. Sinema hayatında, müzik hayatında ve dizi oyunculuğu hayatında başarıdan başarıya koşan Emrah, en son oynadığı "Aşk ve Mavi" dizisindeki karakteriyle de milyonlara mesaj verdi. Kan davasını yok etme mesajlı filmdeki güçlü duruşuyla milyonları yine ekran başına çekmeyi bildi.