Edip Akbayram Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Edip Akbayram aslen Gazianteplidir. 29 Aralık 1950'de doğdu. Daha dokuz aylıkken çocuk felcine yakalanan sanatçı ömür boyu bu hastalığın izlerini taşır. Çocukluğundan itibaren müzikle ilgilenmeye başlar. İlkokulu ve ortaöğrenimi Gaziantep’te tamamlar. Gaziantep Şahinbey Atatürk Lisesi'nden 1965 senesinde mezun olur. Liseyi bitirir bitirmez, iki arkadaşı ile birlikte bir orkestra kurar. Küçük yaşlardan itibaren halk türkülerine ve halk deyişlerine ilgi duyar. Orkestrası ile birlikte, Karacaoğlan ve Pir Sultan Abdal’ın sözlerinden besteler yapıp söylerler. Hatta ilk plağı da bu zamanda çıkar. Plağın ismi Kendim Ettim Kendim Buldum’dur. 

 

Eğitimden Kopuş ve Müziğe Başlama

Çocukluğundan beri müziğin dışındaki en büyük hayali doktor olmaktı. Liseyi bitirince de üniversite sınavları için hazırlanır. Diş hekimliği bölümünü kazanır. Ama bu hayalini gerçekleştirmez, hayatını müziğe adamaya karar verir. Bu sırada ilk orkestrasıyla birlikte çıkardıkları ilk plağın ismi Edip Akbayram ve Siyah Örümcekler’dir. O sıralarda Adana'da bulunan Beyaz Saray çok ünlü bir mekândır. Edip Akbayram orkestrası ile birlikte ilk kez bu gazinoda sahne alır. 

 

İstanbul ve Müzik Çalışmaları

Edip Akbayram 1968 senesinde müzik çalışmalarına devam etmek için İstanbul'a taşınmaya karar verir. 1972 senesinde ise ilk 45'liğini çıkarır. Bu 45'lik Kükredi Çimenler ismini taşır. Edip Akbayram plaktaki parçaları ve bu ismi Âşık Veysel'in bir şiirinden etkilenerek hazırlar. Bu 45'lik çok beğenilir. O yıllarda Günaydın Gazetesi tarafından düzenlenen Altın Mikrofon Yarışması'nda plağı ile birincilik ödülünü kazanır. Sanatçının dilden dile dolaşan ve en ünlü parçaları Aldırma Gönül ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'dır. Hala dinlenen ve çok beğenilen bu iki parça Edip Akbayram'ın tanınmasında ve ünlü olmasında en büyük role sahip. Ayrıca bu parçalarla satış rekorları kıran sanatçının plakları büyük bir başarı kazanır. Edip Akbayram çıkardığı plaklar ve eserleriyle çok sayıda ödül kazanır. Bugüne kadar yaklaşık olarak 250 farklı kurumdan ödül alır. 

 

Diğer Orkestraları

Edip Akbayram müzik çalışmaları sırasında farklı gruplar ve orkestralarda da yer aldı. 1974 yılında kurulmasında aktif rol aldığı Dostlar Orkestrası Türkiye Anadolu rock olarak tanınan müzik türünün yaygınlaşmasına katkıda bulundu. Bu orkestranın en önemli 45'likleri Deniz Üstü Köpürür, Kara Kuzu ve Garip olur. Her üç 45'lik de orkestraya ve Edip Akbayram'a çok sayıda ödül kazandırır. Bu sayede Edip Akbayram yurt dışında da çok tanınan bir isim haline gelir. Bu arada muhalif tavrını da devam ettirir. 1981'den 1988'e kadar yedi yıl boyunca TRT'de Edip Akbayram parçalarının çalınması yasaklanır. Ama 90'larda Türk pop müziği ve genel olarak müzik piyasasındaki gelişmelerle birlikte Edip Akbayram da tekrar bir çıkış yaptı. Türküler Yapmaz albümü sanatçının müzik tarzı ve muhalif tarafını bırakmadığını ve mücadelesini devam ettirdiğini de gösterdi ve büyük bir beğeni topladı. 

 

Kimlerden Etkilendi?

Edip Akbayram, Anadolu rock tarzını benimseyen bir sanatçı oldu. Anadolu ezgileri ve deyişlerini rock tarzıyla birleştiren sanatçılardan mesela Cem Karaca ve Fikret Kızılok'tan etkilendi. Ama kendi tarzı da orijinallik kazandı ve diğerlerinden farklı biçimde bir üslup geliştirmeyi başardı. Muhalif bir sanatçı tavrını ve müzik tarzını hiç değiştirmedi. Halen kaset ve konserlerinden gelen paralarla geçimini sağlayan sanatçı aynı zamanda inşaat sektöründe de çalışıyor. 1979 senesinde evlendiği Ayten Akbayram ile halen evlidir. Bu evlilikten Ozan isminde bir oğlu ve de Türkü isminde bir kızı var. Hala çok sevilen ve çok dinlenen sanatçılarımızdan birisidir.