Ebru Polat Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Müzik, ruhun gıdasıdır. Her insan az bile olsa müzik dinlemektedir. Her bireyin hayatında yer alan müziğin kendi içinde farklı farklı türleri vardır. Pop, rock, jazz, reggae bunlardan sadece birkaç tanesidir. Türkiye'de ise en çok dinlenilen müzik türü pop müziktir. Türkiye'de pop müzik alanında oldukça fazla eser verilmektedir. Dolayısıyla pop müziğin birçok temsilcisi vardır. Pop müzik alanında eser veren sanatçılardan biri de Ebru Polat'tır.

 

Ebru Polat Sanatçının Hayatı

Asıl adı Filiz Sarıkaya olan sanatçı, 30 Haziran 1983 tarihinde İzmir'de hayata gözlerini açmıştır. Küçüklüğünde bale dersleri alan Ebru Polat, müzikle de erken yaşlarda tanışmıştır. İlkokula giderken katıldığı okul korosu, onun müzikle tanışmasını sağlamıştır. Polat, eğitim hayatına müzikle devam etmemiş ve hukuk okuma kararı almıştır. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde gördüğü Hukuk eğitimini 2005 senesinde başarıyla tamamlamış ve bir süre avukatlık yapmıştır. Sanatçı eğitim hayatına halen devam etmekte olup şu an Üsküdar Üniversitesi - Psikoloji Bölümü'nde master eğitimi görmektedir. Ebru Polat aynı zamanda uzman psikolog ve akademisyen olmak istediğini belirtmiştir.

 

Ebru Polat Müzik Kariyeri

Sanatçını ilk albümü olan 'Çetin Ceviz' 2007 senesinde müzik severlerle buluştu. Ebru Polar, avukatlık kariyerini bırakıp yoluna müzikle devam etmeye ve müzik alanında kariyer yapmaya karar verdi. Bu kararı aldıktan sonra Londra'ya gitti ve burada bulunan Royal Akademi'de müzik ile ilgili eğitim aldı. Daha sonra Türkiye'ye döndü ve ikinci EP albümü olan 'Çok Geç'i çıkardı. Bu albümde bulunan ve albüme isim olan 'Çok Geç' adlı şarkısı sözü ve bestesi Sezen Aksu'ya aittir.

Sanatçı, aynı zamanda Sezen Aksu'nun ünlü şarkısı Seni Yerler parçasını tekrar yorumlamıştır. Takvimler 2009 yılını gösterirken Ebru Polat'ın üçüncü albümü 'Kalp Ayazı' Seyhan Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü. Sezen Aksu, Serdar Ortaç, Fettah Can ve Murat Güneş gibi ünlü sanatçılara ait şarkıların da yer aldığı bu albümde sözü ve müziği Ebru Polat'a ait olan 'Delikanlı Kız' adlı şarkı da bulunmaktadır.

 

Ebru Polat Sanatçının En Çok Tutan Albümleri

2011 senesinde, sanatçının dördüncü albümü olan 'Dinle 2011' müzikseverlerle buluştu. Ebru Polat bu albümde Sezen Aksu'nun ünlü şarkısı 'Git'i tekrar yorumlamıştır. Aynı zamanda albümde 'Artık Sevmeyeceğim' ve 'Mutlu Ol Yeter' adlı şarkıların coverları da bulunmaktadır. Aynı yıl içinde ilk single çalışması olan 'Olanlar Oldu' piyasaya sürüldü. 2012'de 'Kaçın Kurasıyım' adını verdiği EP albümünü yayınladı. Bu albümde bulunan 'Hani Dünya Tatlısı' adlı şarkının sözleri Aysel Gürel'e müziği ise Mehmet Erbil Savaş'a aittir.

Polat, 2013 yılında 'Günaha Davet' ve 'Hediyem Olsun' adlı iki single çıkardı. 2015 yılında bir zamanların meşhur şarkısı 'Çilli Bom'u tekrar yorumlayan sanatçı aynı yılın 7 Nisan'ında içinde 9 adet şarkı bulunan  albümü  '9 Hit'i müzikseverlerle buluşturdu. Albümde çok sayıda sanatçının eserine yer verilmiştir ve o sanatçılar şunlardır: Serdar Ortaç, Altan Çetin, Alper Narman, Onur, Gökhan Tümkaya, Murat Güneş, Hüseyin Cebişci ve Efe Demiryoğuran.

 

Ebru Polat Yapmış Olduğu Çalışmalar

Sanatçının çıkardığı albümler sırasıyla şu şekildedir: Kalp Ayazı (2009), Dinle 2011 (2011), 9 Hit (2015). Ebru Polat'ın Çetin Ceviz(2007) ve Çok Geç(2008) adlarında iki adet de EP albümü bulunuyor. Aynı zamanda çok sayıda single çalışması bulunan sanatçının single çalışmalarından birkaçı ise şunlardır: Olanlar Oldu (2011), Kaçın Kurasıyım (2012), Günaha Davet (2013), Hediyem Olsun (2014), Dokun Bana (2016), Hava Çok Sıcak (2017), 5 Karat( Selin Ciğerci eşliğinde - 2018) , Akşam Sendeyiz Kraliçe (2018), Tren ( Evren Adam ile beraber - 2020).