Ebru Gündeş Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Ebru Gündeş 24 Temmuz 1974’te dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Müjgan Kumartaşlıoğlu’dur. Ebru Gündeş’in babası 5 yaşındayken evlerini terk etmiştir. Babasının adı Remzi Gündeş’tir. İlkokulu Ankara’da okumuştur. Daha sonrasında İstanbul’a gelen Ebru Gündeş maddi sıkıntılardan dolayı eğitim hayatına devam edememiştir. Maddi imkansızlıkları sonucu olarak Gündeş konfeksiyon işçisi olarak çalışmaya devam etmiştir. Gündeş bu sırada Neşe Demirkat tarafından keşfedilmiştir. Sanatçı sahne hayatına başlamadan önce bir süre Emel Sayına vokalistlik yaparak kendini geliştirmiştir. İlk albümünü 1993 yılında piyasaya çıkaran Ebru Gündeş ilk günden itibaren oldukça başarılı olmuştur. Gündeş’in ilk şarkısı olan Demir Attım Yalnızlığa pek çok kişi tarafından ses getirerek dinlenmiştir. Ebru Gündeş'in Demir Attım Yalnızlığa şarkısını bulunduğu albüm Tanrı Misafiri olarak müzik marketlerde yerini almaya başlamıştır. Sanatçının bu albümünün ses getirmesi 1994'te çıkaracağı 2. albüme zemin hazırlamıştır.

 


Albümler


Ebru Gündeş'in 1994'te çıkarmış olduğu albümünün ismi Tatlı Bela’ dır. Gündeş'in çıkarmış olduğu bu albüm pek çok farklı dalda müzik ödüllerine layık görülmüştür. En iyi şarkı, en iyi sanatçı ödüllerini kazanan Gündeş başarı merdivenlerini yavaş yavaş çıkmaya devam etmiştir. Gündeş 1996 yılında çalışmalarına hız kesmeden yeni bir albüm daha piyasaya sunulmuştur. Bu albümün adı Ben Daha Büyümedim olarak yayınlanmıştır. Albüm pek çok kitleye ulaşarak oldukça ses getirmiştir. Artık milyonlar Gündeş’in  güzel sesinden ve başarılı şarkılarının farkına varmıştır. Gündeş 1998 yılında Sen Allah’ın Bir Lütfusun, 1999 yılında dön ne olur gibi albümleri ile de dinleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Sanatçı 1999 yılında bir çekim sırasında beyin kanaması geçirmiştir. Bu beyin kanamasının ardından Gündeş uzunca bir süre dinlenmeye çekilmiştir. 2000 yılında Bostancı Gösteri Merkezi’nde büyük bir konser veren Gündeş buradan kazanmış olduğu bütün kazancını bir hastaneye bağışlamıştır. 

 


Diziler Ve Programlar


Özellikle 1996 yılından sonraki dönemde gündeş'e bazı dizi teklifleri de gelmeye başlamıştır. Ebru Gündeş bu dizilerde oynamayı da değerlendirerek oyunculuk alandaki başarısını da göstermiştir. 2000 yılından sonra Gündeş Popstar Alaturka yarışmasında jüri üyesi olarak görev almış ve oldukça başarılı bir performans sergilemiştir. Ebru Gündeş 2001 yılında Ahdım Olsun albümünü çıkararak müzik piyasını altüst etmeyi başarmıştır. Piyasadaki en iyi söz yazarları ve besteciler ve aranjörler ile çalışan Gündeş'in bu albümü müzik piyasasında en üst sıraya oturmayı başarmıştır. Daha sonrasında Gündeş 2003 yılında Şahane albümünü çıkarmıştır. 2004 yılında Ebru Gündeş’in çıkarmış olduğu “bize de bu yakışır” albümü de içeriğindeki bütün şarkıları ile oldukça fazla dinleyici kitlesine ulaşmayı başarmıştır. Ebru Gündeş 2006 yılında “Kaçak” 2008 yılında “Evet” albümlerinin içeriğindeki birçok şarkısı ile müzik piyasalarında başarı kazanmıştır. Gündeş'in bu albümlerinden ve eski albümlerindeki bütün şarkıları günümüzde de müzikseverler tarafından sıklıkla dinlendirmeye devam etmektedir.

 

Son Dönem İşleri


Ebru Gündeş O Ses Türkiye yarışmasında jüri üyesi olarak ta başarılı bir görev yapmıştır. Gündeş 2016 yılında en son eşi Reza Zarrab’ın yaşamış olduğu sorunlardan dolayı yarışmada jüri üyeliğine ara vermiştir. Ebru Gündeş’in ilk evliliği 1990 yılında 93 yılına kadar devam eden Hamdi Vardar ile yapmış olduğu evliliktir. Daha sonrasında 2002 yılında hayatını Ömer Durak ile birleştirilmiştir. Gündeş'in bu evliliği 2003 yılına kadar devam etmiş ve sonlanmıştır. Ebru Gündeş 2010 yılı şubat ayında ünlü Azeri işadamı Reza Zarrab ile evlenmiştir. Gündeş'in Reza Zarrab’ tan 2011 yılında kızı Alara dünyaya gelmiştir. Ebru Gündeş şuan da birçok konser vererek sevenleri ile buluşmaya devam ediyor.