Doğuş Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Asıl adı Orhan Baltacı olan sanatçı Doğuş 1974 yılında Almanya’da doğmuştur. Rize’nin İkizdere ilçesinde 4 yaşına kadar yaşamış olan sanatçı ailesi ile Almanya ya yerleşmiş ve bazı ailevi durumlar nedeni ile evden kaçarak  sokaklarda yaşamaya başlamıştır. Adını Doğuş olarak değiştiren sanatçı oldukça başarılı bir müzisyendir. 200 yakın bestesi olan Doğuş yaptığı müzikleri sokakta yaşadığı arkadaşları ile paylaşsa  da onu  tatmin etmediğinden dolayı plak şirketlerini bir bir dolaşarak kendini kanıtlamaya karar verdi. Son anda İskender Ulus müzik prodüktörlüğünde 1996 yılında adını taşıyan Doğuş albümü ile çıkış yaptı. Müzik dünyasında çok iyi bir çıkış yakalayan şarkıcı  ilk albümü olan çıkış parçası Uyan, Gamsız, Ben sensiz ne yaparım şarkıları ile liste başlarında üst seviyelere çıkmayı başarmıştır. 

 

Doğuş Müzik Hayatı

1998 yılında çıkarttığı yalancı, milyonda bir, bunun adına yürek derler adlı parçaları ile Doğuş ve Şarkıları adındaki albümünü yapan Doğuş pop müziğinde sevilen isimler arasına girmeyi başarmıştır. Almanya da yapılan 3. albümü olan Hadi Hızlandır adlı albümündeki şarkıları Günah pazarı, Gülüm, Ayrılmayız adlı parçaları ile liste başında yer almıştır.2001 yılının şubat ayında çıkarttığı 4. albüm Sevdim ve Can dayanmaz ile zirveye oturan Doğuş pop müziğinde kendini kanıtlamış oldu.

 

Doğuş Yazdığı Kitap

Doğuş hayatını konu alan kitabı 2001 tarihinde çıkartarak sevenlerine sunmuştur. Bir Doğuş adındaki kitabı ile müzik yanında yazar olacakta deneyim sahip olan Doğuş hayatında yaşadıklarını bu kitapta anlatmıştır. 2002 yılında 5. albümünü piyasaya süren sanatçı Denge albümünde 40 yılda bir, Yemin ettim, İşte buna aşk derler ve Virane gibi şarkılarla tekrar liste başında yerini almıştır. 2004 yılında 2 yıl aradan sonra tekrar 6. albümü 6. his ile sevenlerinin karşısına çıkan Doğuş'un albümde tam 11 şarkısının söz müziği kendisine aittir. Doğuş 2005 yılında Tam Doğuş isimli albümle Giden gider, Adımı çok anacaksınız hayat ve gamsızlar parçalarla damgasını vurmuştur.

 

Doğuş Singıl Parçaları

 

  • Bozuk
  • Kıyamam
  • Ceza

 

Doğuş Albümü

2006 yılında Doğuş albümü Her bir şeyim ile müzik marketlerde yerini almıştır. Albümde dönek, sessizlik, yedin beni, sataşma baba yorgun ve gülom adlı şarkıları ile müzik dünyasında yoluna devam etmektedir. Bu albümde dönek ve her bir şeyim adlı şarkıların klibi çekilmiş. 2008 yılında çıkardığı10. Albüm Ten ile yeniden sevenlerinin karşısına çıkan Doğuşun u albümü Hollanda da Mom stüdyolarında yapıldı. Albüm World Music stantlarında yer almıştır. Albümün söz müzikleri Doğuş tarafından yapılan şarkıya gitarı ile Memrox vokalde Smoke Tug ve Charaz eşlik etti.  Sanatçı 2009 yılında 11. albümü olan On birde Bir albümünü çıkarttı. Şarkıcı Doğuş, Kırık Hançer adlı albümünde  Niran Ünsal ve Canken gibi şarkıcılarla düet yaparak İshak paşa sarayında Gitme adlı şarkısına klip çekmiştir.  

 

Doğuş Özel Hayatı   

2006 yılında Şeyma Uygun ile evlenen çift bir süre sonra bebeklerini kaybetmiştir. Kısa ayrılıktan sonra bebek sahibi olacaklarını öğrenen çift bu duruma sevinseler de bebeklerini ne yazık ki kaybetmişlerdir. Şeyma Uygun ile evliliği anlaşamam azlıktan biten doğuş daha sonra programcı olan Azeri sunucu Xosqedem Hidayetqizi ile hayatını birleştirmiştir. Çiftin bu evlilikten ikiz çocukları olmuştur.

 

 Doğuş Müzik Albümleri

Doğuş ilk albümü olan Doğuş adlı albümle müzik dünyasına giriş yapmış,1998 yılında Doğuş ve şarkıları, 2000 yılında Hadi hızlandır adlı albümü, 2001 yılında Sevdim, 20002 senesinde Denge, 2004 yılında Altıncı albümü olan Altıncı his, 2005 yılında Tam Doğuş, 2006 yılında Bozuk, 2008 yılında Ten, 2009 yılında 11. albümü On birde bir,2010 yılında ise Kırık hançer adlı albümünü çıkartmıştır.

 

Disografi

Doğuş 2011 yılında çıkarttığı albümü Beşi Bir Yerde’yi piyasaya sürdü ardından Burası Türkiye adlı 2012 yılında yaptığı şarkıya klip çekmiştir. 2012 yılında da Ne yaptın gari adlı şarkıyı yaptı. Sanatçı Doğuş 2014 yılında Sevgilerimle 2015 Aklında bulunsun  2017de ise   Yara bende adlı albümlerini çıkartmıştır.   

 

Filmleri Dizi

Filmleri ve dizileri arasında ise; 2007 Sana Mecburum Sertan karakteri, 2010 Aşkopat, 2010 Görev TV filmi bulunuyor.