Deniz Seki Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

1 Temmuz 1970'te İstanbul' da dünyaya gelmiştir. İlkokulu Maçka Süheyla Artam İlkokulu'nda okumuştur. Daha sonra orta ve lise eğitimini ise yatılı olarak Çamlıca Kız Lisesi'nden mezun olmuştur. Okulu bitirmesiyle birlikte, TRT İsntanbul Televizyonu'ndaki sunuculuk sınavlarına katılarak sunuculuk yapmaya başlamıştır. 

 

Müziğe Başladığı İlk Yılları

1993 yılında Melih Kibar'la tanışan Deniz Seki ünlü isimlerle çalışma imkânı bulmuştur. Bu isimler arasında Kenan Doğulu, İzel, Yaşar, Ferda Anıl Yarkın, Emel Müftüoğlu, Ege ve Zuhal Olcay gibi sanatçılar bulunuyor. 1995 yılında Pop Show 95 şarkı yarışmasına katılarak kendi yazdığı şarkıyla birinci olmuştur. 9 Nisan 1997' de ilk albümü söz ve müziği Yıldız Tilbe'ye ait olan Hiç Kimse Değilim yayınlanmıştır. 2 Aralık 1999 tarihinde ise söz ve müziklerin birçoğunun kendisine ait olan Anlattım adlı albümü yayınlandı. 

 

2000'li Yıllarda Deniz

İkinci albümü olan Anlattım'dan sonra üçüncü albümü Şeffaf 12 Aralık 2001 tarihinde yayınlanmıştır. Bu albümde Unutursun ve Yakamoz adlı parçalara klip çekilmiştir. Dördüncü albümü ise 70' li yılların popüler şarkılarından oluşan Aşkların En Güzeli, 27 Ağustos 2003' te yayınlanmıştır. Beşinci albümü 25 Mart 2005’te yayınlanan Aşk Denizi'dir. Albüm 14 şarkıdan oluşmaktadır. Bunların 13' ünün sözleri ve bestesi sanatçıya aittir. 

Üç yıl ara verdikten sonra 2008 yılında Sahici adlı albümü çıkarmıştır. Bu albümde de yine birçoğu kendisine ait olan besteleri seslendirmiştir. Bu albümünün ilk klibini ise kardeşi Serdar Seki yönetmenliğinde çekilmiştir. Bu parça Aptal şarkısıdır. İkinci klibini ise albümle aynı ismi taşıyan Sahici adlı parçasına çekmiştir. Şarkı o dönemde birçok Türkçe Top Müzik sıralamasında liste başı olmuştur.

Şaka Değil ve Zirve parçalarına resimlerinden ve kliplerinden oluşan yeni bir video yapılmış olsa da şarkıcı cezaevinde olduğu için müzik listelerinde bu parçalar yer almamıştır. Başarıları yanında hayatının belli dönemleri oldukça zor geçmiştir. Ancak her zaman olduğu gibi yine toparlanarak sanat hayatına devam etmeyi başarmıştır.

 

Deniz Seki’nin Zor Yılları

Birçok sanatçı gibi Deniz Seki’de uyuşturucu soruşturması yaşamıştır. Hayatının en zor yılları olmuştur. Ancak sonrasında 2011 senesinde Gözyaşlarım albümünü çıkararak kendini yeniden işine vermiştir. Aynı zamanda o sene Yavuz Bingöl ile beş bölümlük bir müzik programı yapmış ve yine 2015 yılında İzzet Çapa ile bir televizyon programı, müzikal ve bir de sinema filmi yapacağını duyurmuştur. Bu albümündeki ilk klibini yine kardeşinin yönetmenliğinde Suya Hapsettim parçasına çekmiştir. Bu parça birçok televizyon dizisinde kullanılmıştır. Albümünde ikinci parçası Aşk Müzikali’ne Nahide Rüya Adası'nda klip çekilmiştir. 

 

Yer Aldığı Bazı Projeler

1995 yılında Ege'nin Delice Bir Sevda parçasına vokal yapmış ve klibinde rol almıştır. 1996 yılının Aralık ayında Sibel Alaş'ın Bıçak Yarası, Firarım Ben, Bir Varmış Bir Yokmuş şarkılarına vokallik yapmıştır. 1997 yılında Pınar Aylin' in Adam Olaydın parçasına vokal yapmıştır. 1998 yılında ise Ajda Pekkan'ın Haykıracak Nefesim isimli şarkısını seslendirmiştir. 2000 yılında Reyhan Karaca'nın Yaman Olacak adlı şarkısına vokallik yapmıştır.

2001 yılında ise Tarkan' ın Taş ve Sen Başkasın isimli şarkılara vokallik yapmıştır. 2003 yılında ise Melih Kibar' ın Yadigâr albümünde Her şey Seninle Güzel şarkısıyla yer almıştır. 15 Aralık 2004 tarihinde Emel Müftüoğlu'nun Zorlama isimli şarkısına vokal yapmıştır. 2005 yılında ise Cem Karaca'nın Sende Başını Alıp Gitme şarkısını seslendirmiştir. 12 Mayıs 2006 yılında ise Ali Kocatepe albümünde Her Şey Senin İçin isimli şarkıya vokal yapmıştır.