Demet Sağıroğlu Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Demet Sağıroğlu, 5 Aralık 1966 yılında Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Yay burcudur. Asıl adı Rabia Demet Sağıroğlu'dur. Babası Mühendis ve annesi öğretmendir. Babası Necmi ve annesi Leyla Sağıroğlu'nun ilk kızlarıdır. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara' da devam ettirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde eğitim görmeye başlamıştır. Ailesinin konservatuara gitmesine izin vermemesine rağmen habersiz olarak başvuruda bulunmuştur. Fakat konservatuarın Şan bölümünde açılan sınavda birinci olunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Şan Bölümü' ne burslu olarak geçiş yapmıştır. Sonrasında ise İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nda eğitimini alıp, 1988 yılında mezun olmuştur. 

 

Müzik Kariyerine İlk Adımları

Kayahan ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemelerine katılmak için arkadaşlarıyla birlikte hazırladıkları şarkıyı dinlemek üzere gittiklerinde tanışmışlardır. Bu sayede Demet Sağıroğlu Kayahan' ın dikkatini çekmiştir. 1989 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda ikinci olan Kayahan Melankoli isimli şarkısında vokal yapması ile profesyonel müzik kariyerine başlamış ve uzun seneler Kayahan ile birlikte çalışmışlardır. 

 

Müzik Yaşamındaki Hızlı İlerleyişi

Müzik hayatına ilk olarak 1990 yılında Kayahan ile birlikte okudukları Gözlerinin Hapsindeyim isimli şarkıyla giriş yapan sanatçı aynı parçayla 1990 Eurovision Şarkı Yarışması'nda birinci olarak Türkiye'yi Zagreb' de temsil etmiştir. İkili 17 puanla 21. sırada yer almıştır. 1993'te ise sözlerini Şehrazat’ın yazdığı, Selçuk Başar bestesi olan Harman isimli parçasıyla Pop Show Şarkı Yarışması'nda ikinci olmuştur. Kayahan' ın kendisine albüm yapılmasının erken olduğunu söylemesiyle kendi olanakları ölçüsünde müzik yaşamına devam etmiştir. Ardından 1994 yılının Eylül ayında Uzay Hepari'nin aranjörlüğünü, Şehrazat'ın prodüktörlüğünü yaptığı ve albüme de kendi adını veren Kınalı Bebek çalışmasıyla büyük bir başarı yakalamıştır. Bu albümünde sözü kendisine ait olan Arnavut Kaldırımı, Hazan Mevsimi, Yadigar ve Gönlünce Yaşa gibi parçalara da yer veren şarkıcı bu ilk albümü ile Türk Pop Müziği dünyasında kalıcı olacağını belli etmiştir. Şarkıları da Türk Pop Müziği'nin unutulmaz eserleri arasına  girmiştir. Klip çalışmaları ile yeni bir dönem başlatmıştır. Sanat hayatında birçok farklı başarı ile öne çıkmış bir sanatçıdır.

 

Günümüze Kadar Demet Sağıroğlu

1996 yılının Haziran ayında Şikayetim Var isimli albümünü, 1998 yılının Temmuz ayında ise Sımsıcak adlı üçüncü albümünü çıkarmıştır. 2000 yılının Eylül ayında Papatya Falları isimli dördüncü albümünü, 2004 yılının Temmuz ayında ise Korkum Yok isimli beşinci albümünü çıkarmıştır. 2009 yılında Silkelen adlı maxisingle albümünü piyasaya sürmüştür. Ayrıca o dönemde Zeki Müren için Bir Demet Yasemen müzikalinde Belgin Doruk' u canlandırmıştır. Sonrasında ise Nilgün isimli dizide rol almıştır. Aynı zamanda birçok kompilâsyon albümüne ise sesiyle katkıda bulunmuştur. O dönemlerde Atilla Özdemiroğlu ile Ağır Roman filminin müziği üzerine çalıştı. Daha sonra ise 1999 Erkin Aslan’la Asansör ve 2007 yılında Fazıl Say ile İyi Seneler Londra film müziklerini yaptı. 2009 yılının Aralık ayında vizyona giren, bestesi Melih Kibar' a  sözleri kendisine ait olan Adını Sen Koy filminin müziği üzerine çalıştı.  En son albümünü ise Hiç Özlemedin mi ismiyle 2012 yılının Aralık ayında  çıkarmıştır. 

 

Bazı Stüdyo Albümleri

En çok dinlenen ve beğenilen stüdyo albümleri 1994 Kınalı Bebek, 1996 Şikayetim Var, 1998 Sımsıcak, 2000 Papatya Falları, 2004 Korkum Yok, 2012 Hiç Özlemedin mi çalışmalarıdır.

 

Çalıştığı Bazı Müzik Şirketleri

Çalıştığı müzik şirketleri ise; Sony Music Entertaiment, Raks Müzik, Topkapı Müzik ile çalıştı. Daha sonra çalışmaya başladığı Ossi Müzik ile günümüzde hala çalışmaya devam ediyor.

Demet Sağıroğlu Hakkında