Demet Akalın Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

1972'de İzmit’te doğan şarkıcı lise mezunu olduktan sonra üniversiteyi kazanamamıştır. Üniversite kazanamadığından annesinin teşviki ile mankenlik ajansına kayıt yaptıran ünlü manken ve şarkıcı Demet Akalın 1990 yılında mayo güzeli oldu. Ajansını değiştirerek mankenlik yönünde kaliteli işlere imza atan ve daha sonra sesinin güzelliğini fark edip şarkıcı olmaya karar veren sanatçı o dönemlerde ünlü gazinolarda sahne aldı. 1996 yılında ilk albümü Sebebim adlı albümünü çıkarttı.

 

Demet Akalın Aşk Hayatı Evlilikleri

Mankenlik yaptığı zamanlarda ünlü basketbolcu İbrahim Kutluay ile aşk yaşayan sanatçı dönemde oldukça magazinin gündeminde kaldı. İlk evliliğini 2006 yılında Oğuz Kayhan ile yapan sanatçı evlendiği yılda eşinden ayrıldı. İkinci kez dünya evine 2012 yılında Önder Bekensir ile yapan Akalın aynı yıl içinde boşandı. Okan Kurt ile 2012 yılında evlenen sanatçı bu evliliğinden Hira adında kız çocuğuna sahip oldu. Podyum ve sahnelerin ardından kamera karşısında da tecrübesini gösteren Akalın ilk filmi olan Günlerden Pazar adlı film ile ekranlarda yerini aldı. Ardı ardından bir kaç filmde daha oynayan Demet Akalın ilk albümünün ardından zamanını müziğe verdi 2006 yılında Kusursuz adlı albümü çıkaran Demet Akalın 19 Adındaki albümü sayesinde MÜYAP Altın Ödülünü aldı. Şarkı yarışması olan POP Star adlı yarışmada jüri koltuğuna Bülent Ersoy, Orhan Gencebay ve Serdar Ortaç gibi ünlülerle yapan sanatçı ardından Acun Ilıcalının sunduğu Rising Star adlı yarışmanın da jüri üyeliğini yapmıştır.

 

Demet Akalın Hayatı Ve Kariyeri

23 Nisan 1972 yılında Gölcükte  doğan sanatçı Demet Akalın ilkokulu Gölcükte okudu. Lise öğrenimini ise Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesinde tamamlamıştır. Eğitimine devam edemeyen Akalın annesinin Yaşar Alptekin'in mankenlik okuluna yazdırması ile değişen şarkıcı Neşe Erberk ajansta mankenliğe devam etti. Bu arada birçok filmde oynayan sanatçı 1992 yılında ilk olarak Günlerden Pazar ve 1994 yılında Tele Anahtar adındaki filminde oynadı aynı tarihlerde Hülya karakteri ile Sensiz Olmaz filminde oynamıştır.

 

Demet Akalın Müzik Hayatı

2000 yılının Haziran ayında ilk EP'si olan Şahin Özer Müzik ile Yalan Sevdan'ı yayınlayan Akalın EP'nin Senin Anan Güzel mi? şarkısına klip çekti. Daha sonra stüdyo albüm çalışması Peker Müzik tarafından Unuttum 2003 yılında piyasaya çıkarılmıştır. Aynı adlı şarkıdan sonra Gazete ve Allah’ından Bul adlı şarkılara klipler çekildi. 2004 yılının Aralık ayında Serdar ortaç, Ersoy Üner ve Yıldız Tilbe gibi sanatçıların seslendirdiği 3. stüdyo albümü olan Banane adlı albümü Seyhan Müzik etiketi ile yayımladı. 40 bin kopya satılan albümde 8 şarkının klibi çekildi.

Akalın 4. stüdyo albümünde ilk kez kendi şarkı sözleri ile Kusursuz albümü ile görev aldı. Stüdyo albüm olan Kusursuz'u 2006 yılının Haziran ayında Seyhan Müzik etiketi ile piyasaya çıkarttı. Türk pop müziğinde yeni bir soluk olan ve beğenilen Demet Akalın birçok başarılı çalışmalara imza atmıştır. Yaz ayları için popüler şarkılar yapan Demet Akalın 147 bin kopya sattığı albüm çıkış şarkısı olan Afedersin ile bir Hit olarak müzik dünyasında eğeni topladı.

MÜYAP' tan altın sertifika alan sanatçı Türkçe top 20’ler de 1. sıralarda yer arıyordu. Şarkının kilinden sonra daha sonra diğer şarkıları olan Herkes Hakkettiği Gibi Yaşıyor, Mantık Evliliği Alçak gibi şarkılarına klip çekerek 13. Kral TV Müzik Ödüllerinde En İyi Kadın Sanatçı ödülü verildi. Hit şarkısı olan Afedersin ise Yılın Şarkısı ödülünü aldı. Pop müziğinin sevilen bayan sanatçıları arasına giren Demet Akalın u piyasa da popülerliğini korumaya devam ediyor.